TOTO nie je obyčajná železná figúrka. Dokáže zachraňovať životy!

Železná rybka na prvý pohľad nie je ničím výnimočná. Dokáže však pomôcť tisíckam ľudí trpiacich rovnakým problémom.

Kanadský doktor Christhoper Charles je autorom nápadu takzvanej železnej rybky. Primäla ho k tomu návšteva Kambodže, kde spozoroval u miestnych detí zdravotný problém, ktorým trpia aj ľudia po celom svete. Jeho rybka tak dokáže pomôcť miliónom ľudí.

Anémiou trpí obrovské množstvo ľudí po celom svete. Ľudia z chudobnej oblasti sú však na tom oveľa horšie ako tí, ktorí síce tiež trpia anémiou, no majú možnosť liečby či doplnkov. Väčšina miestnych detí tam trpela na nedostatok železa a dospelí neboli na tom o nič lepšie. Trápili ich prudké bolesti hlavy a neschopnosť normálne fungovať. Bolo to už pred šiestimi rokmi.

Stačí ju len pridať do hrnca počas varenia

Dnes sa podarilo čiastočne anemický problém vyriešiť. Aspoň u tých, ktorí majú k dispozícii doktorov vynález – železnú rybku. Tá je totiž schopná poskytnúť až 75 percent dennej odporúčanej dávky železa pre dospelú osobu a mohla by vyriešiť problém anémie po celom svete. Jej použitie je pritom úplne jednoduché a vydrží dlhú dobu.

Všetko, čo treba urobiť, je nechať vrieť vodu alebo polievku 10 minút spolu so železnou rybkou. Vhodné je ešte pridať trochu citrónovej šťavy, ktoré zlepší absorbovanie železa. Dôkazom toho, že to funguje, je to, že tí Kambodžania, ktorí rybku pridávali do varenia, neboli po 12 mesiacoch anemickí.

...

Špeciálne doplnky sú pre ľudí z chudobnejších oblastí drahé, ale i nedostupné. Pritom nedostatok železa, na ktorý trpia miliardy ľudí po celom svete, môže v niektorých prípadoch spôsobiť až smrť. Doktor verí, že jeho vynález podarí zachrániť ľudí aj v ďalších rozvojových krajinách.