Praslička roľná – nenápadná zelená rastlina, ktorá obľubuje vlhké miesta a často sa vyskytuje aj v našich záhradách. Nikto ju tam však nezasadil, vyrástla sama a preto ju považujeme za obyčajnú burinu, rastúcu na úkor našej budúcej úrody. To je však chyba, praslička nie je burina, ale hotový zázrak z prírody.
Prasličku naše babičky trpezlivo zbierali a pripravovali z nej liečivé odvary, zábaly a čaje. Poznali jej zázračné vlastnosti a dobre vedeli, že pri istých zdravotných problémoch pomôže lepšie, ako hocijaká medicína.
Praslička má veľmi výrazné močopudné vlastnosti a pomôže pri problémoch s obličkami, zápaloch močového ústrojenstva a pomáha z tela vylučovať škodlivé látky a baktérie, spôsobujúce bolestivé zápaly. Jej sila je taká veľká, že pri pravidelnom užívaní dokáže rozpustiť piesok a kamene, usadené vo vylučovacej sústave. Okrem akútnych problémov je však vynikajúca aj ako prevencia nepríjemných ťažkostí a je vhodná predovšetkým pre ľudí, ktorí trpia opakovanými zápalmi močových ciest a obličiek.
Okrem močových ciest je praslička veľmi prospešná aj pre zdravie ciev. Zlepšuje elasticitu cievnej steny, zabraňuje kôrnateniu a zlepšuje prietok krvi. Tiež pomáha rýchlejšie odvádzať škodlivé látky z cievneho systému a pomáha tak nielen obličkám, ale aj pečeni a ďalším orgánom v našom tele. Prospešná je aj pri ďalších ochoreniach súvisiacich s cievnym a obehovým systémom ako je dna, reuma, kŕčové žily či zápaly. Veľmi účinná je tiež pri bolestivých zápaloch hrdla.
Veľmi obľúbenou relaxačnou metódou je prasličkový kúpeľ. Na jeho prípravu potrebujete 150 gramov prasličky zaliať 1 litrom studenej vody. Nechajte lúhovať 12 hodín a potom prilejte do kúpeľa. Táto metóda pomáha zmierňovať bolesti kĺbov, krížov a používa sa tiež pri problémoch s prostatou.
Najčastejším spôsobom, akým sa praslička užíva, je formou čaju. Na jeho prípravu potrebujete 2 lyžičky sušenej prasličky, ktoré je potrebné variť približne 30 minút minút v ½ litri vody. Čaj je vhodné piť 2-3 x za deň.
Okrem týchto metód sa používajú aj odvary – tie sa aplikujú napríklad na ťažko sa hojace rany alebo na kožné ochorenia. Pri bolestiach hrdla je účinné kloktanie odvaru z prasličky, ktorý pripravíte rovnako, ako čaj (môžete použiť väčšie množstvo prasličky, ako v prípade čaju).
Pri zbere prasličky si však dajte pozor na prasličke veľmi podobnú rastlinu jedovatú prasličku močiarnu. Rastie najmä v močariskách a oproti prasličke roľnej má hrubšiu stonku a výraznejšie zvráskavené rebrá.
Rada pripravujem chutné a zdravé recepty. Najlepšie prísady sú tie,, ktoré si vypestujete vo svojej záhradke.
Mini koláčiky z majonézy bez kysnutia: Fantasticky mäkučké a jemné, vhodné na každú príležitosť!… https://t.co/rPJnVtQnRQ
7 months agoŽeny, toto je niečo prekrásne: Keď si pôjdete dať robiť nechty, pozrite si najskôr túto inšpiráciu – vyberie si kaž… https://t.co/I5ddGGNhb3
7 months agoKaždý rok sa nevieme dočkať úrody ríbezlí, ale džem z nich nerobíme: Babičkin zázračný recept na domáci ríbezľový n… https://t.co/ScfcKqhWyt
7 months agoZabudnite na tuje: Záhradný architekt vybral perfektné nápady, ako využiť priestor pri plote - toto budú obdivovať… https://t.co/Cnw3vTZs31
7 months agoV tomto horku nepečte koláče ani torty, toto sa podáva o 5 minút: Studené dezerty pre návštevy, lepšie ako zmrzlina… https://t.co/HroI36HuXG
7 months ago