Držte sa tohoto a nebude stíhať zberať: Toto by mal vedieť každý, kto sa chystá pestovať domáci cesnak!

Rady pre dopestovanie bohatej úrody cesnaku.

Pestovať cesnak nie je žiadna veda. Cesnak nepotrebuje špeciálne podmienky, preto sa mu bude dariť kdekoľvek na Slovensku. Avšak ak chcete mať bohatú úrodu, nesaďte ho na rovnaké miesto. Každých päť rokov by ste mu mali vybrať nové, hrejivé a slnečné miesto.

Výber odrody 

Jeden z najvýznamnejších faktorov, ktoré vplývajú na kvalitu úrody, je výber správnej odrody. Pri sadení konzumného cesnaku nie je garantovaná kvalita ani pôvod cesnaku.  Vhodnejšou alternatívou je preto zvoliť sadový cesnak, ktorý si môžete kúpiť v predajniach so záhradkárskymi potrebami alebo priamo od pestovateľa, ktorý vám garantuje krajinu pôvodu.

Úrody cesnaku sa zberajú väčšinou začiatkom augusta. Ak so zberom úrody otáľate príliš dlho, jednotlivé hlavičky cesnakov sa nebudú nerozpadávať. Chuťové vlastnosti jednotlivých odrôd sa trochu líšia, preto je najlepšie vybrať si odrodu, ktorá vám bude najviac vyhovovať.

Nezabúdajte pripraviť pôdu

Pôdu na jar je potrebné pripraviť už na jeseň. V prípade, že ste si nestihli pôdu pripraviť, pôdu zrýľujte hneď, ako ustúpia mrazy, najneskôr by ste tak mali spraviť týždeň predtým ako začnete cesnak sadiť. Pôda by mala byť prevzdušnená, prípadne doplnená o granulované hnojivo. Pri hnojení je potrebné dávať pozor, ak hnojíte maštaľným hnojom, cesnak môžete spáliť. S vysádzaním cesnaku treba začať, čo najskôr.

Pri sadzbe cesnaka dodržujte postup

Cesnakové cibule je potrebné rozobrať na strúčiky, ktoré na štyri hodiny namočíte do roztoku Sulky. Ak sa chcete vyhnúť používaniu chémie, namočte cesnakové strúčiky aspoň na dve hodiny do studenej vody. Odporúčané rozostupy pre sadenie cesnaku je 25  až 30 x 10 až 15 cm. Saďte do hĺbky 5 až 6 cm, ale nepoužívajte výsadbový kolík. Cesnak je najlepšie sadiť ručne a dbať tak na správnu orientáciu jednotlivých strúčikov – podpučím dole.

Starostlivosť je dôležitá

Keď už máme cesnak zasadený je dôležité prevzdušňovanie a odburiňovanie pôdy. Počas suchých dní je veľmi dôležité pôdu zavlažovať, aby mal cesnak neustály prísun živín. Ak cesnak ešte počas rastu hnojíte, vždy ho hnojte až po západe slnka, aby ste nespálili listy.

Zber a skladovanie

Cesnak je najlepšie zbierať, keď dozrieva. To, kedy cesnak dozrieva zistíte tak, že jeho vňať smeruje k zemi. V tomto období je teda najlepšie každú rastlinu podobrať rýľom a následne rukou z pôdy vytiahnuť. Hlávky by ste však nemali oklepávať, tým by ste ich iba poškodili a skrátili tak skladovateľnosť cesnaku.

Keď je cesnak vyzbieraný, zviažte ho a sušte v tieni. Skladujte ho v dobre vetranej miestnosti, v ktorej je minimálna vlhkosť a chlad.

 Tipy od skúsených pestovateľov

– keď zo zeme vykuknú prvé listy cesnaku dajte rastlinkám hnojivo s obsahom dusíka. V 10 litroch vody rozpustte 1 lyžicu močoviny a aplikujte na riadky. Ja dávam 7-10 l na jeden meter štvorcový.

– keď listy cesnaku dosiahnu výšku 10-15 cm, dohrňte zeminu z cibuľky a posypte dreveným popolom. Potom opäť zahrňte pôdou. Túto procedúru opakujeme aj keď sa objaví palička (ja ju nazývam šíp :-)). Inak pôdu neokopávam ani nekyprím.

– keď sa hlavičky začne špirálovito stáčať, odstráňte ich a nechajte len pár, na nich uvidíte, kedy je čas na zber cesnaku (hlavičky je lepšie zbierať skôr, ako sú celkom stočené, cesnak sa tak zbytočne nevyčerpáva a energiu venuje tvorbe plodu). Z hlavičiek si môžete urobiť výbornú cesnakovú pastu, je plná vitamínov.

– keď sa začnú hlavičky, ktoré boli predtým stočené narovnávať a objavia sa na nich prasklinky, je čas na zber. Nenechajte hlavičky celkom sa rozpadnúť a presušiť. Vtedy má cesnak sklon spráchnivieť a je náchylnejší aj choroby. Na cesnaku nepaličiaku je najlepšie obdobie na zber, keď listy začnú žltnúť a vňať políha.

Zberajte počas slnečných dní a cesnak nechajte 2-3 dni na riadku preschnúť. Potom môžete preložiť do debničiek a nechať preschnúť v interiéri.

Ak chcete cesnak pestovať z vlastných semienok, je potrebné poriadne ich presušiť. Semienka sa vysadia ako bežne vysádzame cesnak, vyrastie však jednostrúčkový cesnak. Ten sa môže zužitkovať, ale keďže je veľmi malý, lepšie je vysadiť ho na jeseň a potom vypestovať normálny cesnak. Musíte však oželieť jednu sezónu. :-)

Ja odporúčam morenie cesnaku. Čítala som, že na morenie sú všelijaké názory, ale keď som nemorila, úroda bola malá. Morím v Sulke podľa návodu.

Mária V.

Nedám dopustiť na popol. To mi poradila už dávno svokra. Popol najskôr vpracujem do pôdy, kde budem sadiť cesnak a potom ho pred sadením vyváľam v popole – ale pozor len v drevenom. Mám ho pekný každý rok.

Lukáš C.

Cesnak vždy sadím k jahodám, aj medzi ne. Mám overené, že tam sa cesnaku darí. Určite nedávajte tam, kde ste mali koreňovú zeleninu. Tam je pôda vyčerpaná o živiny, ktoré cesnak potrebuje. Tiež je dobré, sadiť ho tam, kde bol šalát, fazuľa, alebo hrach.

Julka

V 3l vody rozpustiť 1PL sódy bikarbóny a nechať cesnak máčať v tomto počas noci. Pred sadbou namočiť cesnak ešte na 3 minútky do 40%-tného alkoholu. Robím tak a som spokojný, moridá z obchodu nepoužívam.

Vlado H.

Dnes najobľúbenejšie