Toto by mal vedieť každý, kto pestuje paradajky: 11 tajomstiev, ako dopestovať bohatú úrodu šťavnatých a chutných plodov!

Pestujete paradajky a chcete mať skutočne bohatú úrodu tých najchutnejších letných paradajok? Mali by ste vedieť niekoľko zásad, ktoré vás k tomuto cieľu spoľahlivo privedú.

Pestujete paradajky a chcete mať skutočne bohatú úrodu tých najchutnejších letných paradajok? Mali by ste vedieť niekoľko zásad, ktoré vás k tomuto cieľu spoľahlivo privedú.

1. tajomstvo

Paradajky potrebujú veľa veľa svetla. Vysaďte ich tam, kde budú počas dňa čo najdlhšie vystavené slnečnému svetlu. Najlepšie sa im darí na na južných svahoch v dostatočných rozostupoch, chránené pred studeným vetrom.

2. tajomstvo

Správna zálievka je v prípade paradajok hotovou alchýmiou. Pôda pod rastlinou musí byť vlhká (odporúča sa až 80% vlhkosť. Vlhkosť vzduchu na pestovanie je najideálnejšia v rozmedzí 50-60%. Pozor však na prelievanie rajčín, to vedie síce k veľkým ale vodnatým plodom bez chuti.

3. tajomstvo

Pre šťavnatejšie a chutnejšie plody radia skúsení záhradkári v čase kvitnutia zaliať paradajky roztokom manganistanu draselného. 2 g manganistanu draselného rozpustíme v 10-tich litroch vody.

4. tajomstvo

Teplá voda – vždy zalievajte paradajky odstátou teplou vodou – okolo 23-24 stupňov Celzia. Do vody je dobré pridať trochu kompostu, hnoja, alebo trochu usušenej žihľavy – pridajte do vody a nechajte dobre odstáť.

5. tajomstvo

Hnojenie je vhodné v ranejších fázach, avšak potom by ste mali prestať hnojiť až do fázy, kedy rastlina nezakvitne. Prebytok dusíkatých hnojív môže spomaliť proces vytvorenia kvetu. Potom sa starí záhradkári odporúčajú pridať do zálievky pár kvapiek jódu (na 1 vedro asi 2-3 kvapky). Touto zmesou by sa mali rajčiny zalievať raz týždenne. To vám pomôže získať väčšie plody a zároveň to rastliny ochráni pred plesňou.

6. tajomstvo

Odstráňte zálistky. To je dôležité urobiť skôr, aby zbytočne neodčerpávali rastline energiou. Záliskty odstraňujeme kým sú veľké asi 5-7 cm a teda nestihnú veľmi vyrásť. Vhodné je odstrániť aj spodné listy rastliny. Rastlinu tak prevzdušníte a zabezpečíte lepší prísun svetla k stonke.

8. tajomstvo

Kolíkové rastliny dorastajú do výšky, avšak plody na najvyšších miestach nedozrejú a preto je vhodné odstrániť ich po období kvitnutia. Stačí, ak odštipnete vrchol za 7. a 8. závinkom (na zaštipnutie nepotrebujete nôž ani nožnice, stačia vám len nechty).

9. tajomstvo

Soľ a popol. Určite ste už počuli, že štipka soli v sladkom ceste ešte podporí sladkú chuť. No a rovnako je to aj v prípade rajčín. Štipka soli podporí a zvýrazní sladkú chuť – 1 polievková lyžica soli a 1 pohár dreveného popola rozpustíme v 10 litroch vody). Ku každému kríku stačí pridať 0,5 l roztoku. V taliansku napríklad získali veľmi chutné plody občasným zlievaním morskou vodou.

10. tajomstvo

Ak pestujete paradajky v uzavretých priestoroch, nezabúdajte na pravidelné vetranie – nie však v noci. Vetranie počas dňa je veľmi dôležité preto, aby ste zabránili vzniku a rozmáhaniu obávanej plesni rajčiakovej. Dostatočné vetranie je dôležité aj preto, že rajčiny ako samoopelivé rastliny nedokážu rodiť tam, kde je príliš vysoká vzdušná vlhkosť a vysoká teplota. Pestovatelia tiež radia tento jednoduchý trik – rajčinou z času na čas zatraste, to pomáha k lepšiemu a rýchlejšiemu samoopeleniu.

11. tajomstvo

Silný koreň = pevnejšia rastlina a schopnosť prijímať viac živín z pôdy. Paradajka je schopná vyhnať korene aj zo stonky, preto platí, že čím viac stonky je v zemi, tým pevnejší koreň bude rastlina mať. Nemusíte ju však vkladať do hĺbky, ale skôr pozdĺžne. Celý postup ako na to nájdete TU.

 

Dnes najobľúbenejšie