zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Toto je dôvod, prečo si v septembri nasušiť tieto plody: Čo dokážu s boľavou chrbticou a reumou je jedným slovom úžasné!

„Kôra, plody, listy a kvety – každá časť obsahuje silu a dobro, každá je plná požehnania. Temné sily putujú cez konáriky a drevo do podzemia,“ toto sa o baze píše sa v knihe Magické rastliny Keltov.

lody bazy čiernej sú lesklé tmavofialové až čierne guľovité kôstkovičky, ktoré dozrievajú v auguste až v septembri.

Plody bazy sú nabité vitamínmi C, A a vitamínmi skupiny B. Organizmus zásobia aj izoflavonoidmi, čo sú prirodzené antioxidanty a resveratrolom, ten zasa bráni ukladaniu tukov v cievach. Ďalšou zaujímavou látkou je antokyanín. Je to antioxidant, ktorý zabíja hlavne vírusy. Okrem toho obsahujú železo, sodík, draslík, pektín, horčiny, kyselinu jablčnú a silice. Čerstvé plody sa ku konzumácii neodporúčajú, sú silne laxatívne a mierne jedovaté. Po usušení však majú presne opačný účinok a užívajú sa na liečbu hnačky. Dajú sa spracovať do sirupov, marmelád či domáceho vína. Hlavne sú však vynikajúce na liečbu bolestí neurologického pôvodu.  Plody bazy dozrievajúce na jeseň sa sušia najskôr na slnku, a potom sa dosúšajú umelým teplom, aby sa stopky ľahko oddelili od plodov.

Záchrana pre boľavý chrbát

O plodoch bazy je tiež známe, že účinkuje proti artritíde a poradia si aj  s bolesťami chrbtice. Dokážu pomôcť aj pri takých ochoreniach, s ktorými si mnohokrát nevie rady aj lekárska veda a lieči ich len potláčaním bolesti – hovoríme o migréne, akútnom alebo chronickom zápale trojklaného nervu a poradí si aj s bolesťami chrbta, kĺbov. Dokáže tiež pomôcť pri bolestiach spôsobených zápalom sedacieho nervu.

 

Čo dokážu plody bazy čiernej?

Sušené plody sú ideálne na prípravu čaju. Pôsobí proti zápalom, vírusom, baktériám a v časoch chrípky a prechladnutí je neoceniteľným pomocníkom. Okrem toho bojuje proti hnačke a posilňuje zdravie tráviaceho traktu.

Čo ešte tieto plody dokážu?

Pomáhajú pri chronických aj akútnych bolestiach chrbta

Pri migrénach

Zápale trojklanného nervu

Liečia ischias

Výborné pre pacientov, ktorých trápia vyskočené platničky

Pomáhajú pri reumatických ochoreniach

Ide o silné prírodné analgetikum

Bojujú proti zápalom

Odstraňuje kŕče v tráviacom trakte

Liečivé recepty z plodov bazy

Liečivý čaj pri horúčke a zápaloch

Na prípravu použite sušené plody. Bazu vysušte na priamom slnku alebo v sušičke, čierne guľôčky sú totiž príliš šťavnaté. Po usušení ich rozdrvte napríklad tĺčikom na mäso.
Odvar si pripravte z dvoch čajových lyžičiek, krátko ich povarte a nechajte dvadsať minút lúhovať. Osladený medom ho popíjajte predovšetkým pri horúčke aspoň trikrát denne. Vypotíte sa vďaka nemu lepšie než po liekoch a ortuť v teplomeri znovu klesne. Čaj navyše zahubí aj hnilobné baktérie a vyčistí zahlienené priedušky.

Šťava proti zápche a kŕčom

Odšťavte kilo zrelých plodov a šťavu približne päť minút povarte, vlejte do pohárov na zaváranie a zhruba štvrťhodinu sterilizujte. Dajte si trikrát denne štamprlík, ak vám život otravuje chrípka s horúčkami, máte zápchu alebo vás trápia močové cesty. Prírodné liečivo totiž podporuje tvorbu moču, čím sa z tela rýchlejšie odplavujú škodlivé mikróby.

Domáci ibalgin

„Spestruje“ vám život migréna, bolesti kĺbov, chrbtice či zápal trojklanného nervu? Vyrobte si bazový likér. Štvrť kila rozmliaždených plodov zalejte tvrdším alkoholom. Môže byť biely alebo farebný. Nalejte ho približne tri centimetre nad vrstvu plodov. Po desiatich dňoch liečivý extrakt preceďte a dva- až trikrát denne si dajte pol deci. Šoférovaniu sa počas kúry určite vyhnite.

Najlepšie tipy pre zdravie