Najväčšiu pomoc na vysoký krvný tlak je na jeseň rovno pod nosom: Ak s cviklou spravíte toto, tlak klesne o pár hodín!

Vysoký krvný tlak je tichý zabijak, ktorý má na svedomí tisícky životov a mnohí ľudia ani len netušia, že ním trpia. Našťastie, existuje úplne jednoduchý spôsob, ako proti nemu bojovať. Vedecké štúdie nedávno ukázali, že jedným z najsilnejších bojovníkov proti krvnému tlaku nie sú lieky z lekárne ale obyčajná cvikla!

Znížiť krvný tlak nám dopomôže pravidelné pitie šťavy z červenej repy (u nás viac známej pod názvom cvikla).  Všetko, čo musíte urobiť, je teda cviklu odšťaviť a šťavu vypiť. Veci v Británii zistili, že krvný tlak ľudom klesol o 7 percent z ich pôvodných čísel. Čo je však najdôležitejšie, tlak vám klesne už na druhý deň. Za zázračný účinok vďačíme dusičnanom, ktoré rozširujú cievy a zlepšujú tak krvný obeh.

Podobne ako v repe, vysoký obsah dusičnanov obsahuje aj zeler, kapusta, ale aj ďalšia listová zelenina. Pravidelná konzumácia potravín s vysokým obsahom dusičnanov pomáha lepšiemu okysličovaniu našej krvi.

Už predchádzajúce štúdie ukázali, že červená repa dokáže zvyšovať prekrvenie životne dôležitých oblastí mozgu a chráni pred cievnou mozgovou príhodou.

„Boli sme sami prekvapení, ako malé množstvo dusičnanov môže mať taký obrovský vplyv. Dúfame, že zvýšený príjem zeleniny s ich prirodzeným vysokým obsahom, ako je listová zelenina a práve červená repa, pomôže zlepšiť kardiovaskulárne problémy,“ vyhlásila vedúca štúdie a profesorka farmakológie Amrita Ahluwalia.

...

Ak však naopak trpíte nízkym krvným tlakom, pravidelnému pitiu tejto šťavy by ste sa mali radšej vyhnúť. Šťavu môžete doplniť šťavou z iného ovocia – napríklad jabĺk, pomaranču či zeleniny.

Ďalšie liečivé účinky červenej repy

Pomáha unaveným očiam a zlepšuje zrak. Dokonca dokáže uľaviť od bolesti hlavy spôsobenej nadmernou únavou očí.

Zlepšuje správne využitie bielkovín v tele.

Pomáha v boji proti alergiám a mykózam.

Má priaznivý vplyv na srdce a cievy – zloženie červenej repy posilňuje steny ciev a tepien v našom tele, zlepšuje ich priechodnosť a stimuluje tvorbu hemoglobínu.

Má vplyv aj na naše prežívanie. Podľa výsledkov štúdií pomáha pri depresívnej nálade, zlepšuje sústredenosť a pomáha v boji proti nespavosti spôsobenej napätím a stresom.

Posilňuje obranyschopnosť organizmu a zbavuje telo škodlivých látok.

Bojuje proti rakovine – šťava z červenej repy sa odporúča nielen ako účinná prevencia rakoviny, ale aj ako podporná liečba v procese chemoterapie a následnej rekonvalescencie. Odporúča sa piť 1 pohár šťavy z červenej repy minimálne 2 x do týždňa.

Blahodárne vplýva na tráviace ťažkosti a prispieva k správnej funkcii žlčníka.

Prospieva vlasom, nechtom a pleti. Zabraňuje vzniku vrások a pokožke dodáva pružnosť.

Okrem uvedených faktov je červená repa bohatá na vitamíny C a E, obsahuje železohorčíkzinokdraslík.  Pre vysoký obsah kyseliny listovej je červená repa vynikajúca pre tehotné ženy – jej zloženie má priaznivý vplyv na bezchybný vývoj plodu.