Šlape ako hodinky už 11 rokov a nikdy som nemala problém s vodným kameňom či zápachom: Toto je najlepšia rada od opravára práčok, akú som kedy dostala!

Toto je omnoho lepšie, ako ocot. Pred rokmi mi opravár práčok poradil ako vyčistiť bubon a všetky vnútroné časti práčky!

Toto je omnoho lepšie, ako ocot. Pred rokmi mi opravár práčok poradil ako vyčistiť bubon a všetky vnútorné časti práčky!

Ja to používam už 11 rokov a práčka zatiaľ šľape ako hodinky. Stačí, ak to urobíte 2-3 x do roka. Žiadne tablety na vodný kameň, ani podobné produkty nepoužívam. Mám skúsenosť, že táto stará dobrá rada mi funguje už roky a ujovi opravárovi aspoň takto na diaľku ďakujem za tento zlepšovák do života!

Ako na to?

100 g kyseliny citrónovej rozpustím v 1 litri vody. Nalejem do práčky a nastavíme program na teplotu 95 stupňov bez prepierania. A viac sa nestarám, práčku mám čistú, nezapácha a bielizeň tiež vonia krásne.

Tu pridávam ďalšie tipy, ako kyselinu citrónovú využívam už roky:

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

  • Dáv do zaváranín, zlepšuje chuť, je to skvelý konzervant a potraviny takto dlho vydržia.
  • Na škvrny na bielej bielizni – zmiešajte malé množstvo vody a kyseliny citrónovej a trením jedhoducho naneste na zafarbené miesto. Nechajte pôsobiť aspoň 10-20 minút a  potom normálne umyte vodou.
  • Kyselinu citrónovú používam aj na biele záclony alebo inú bielu bielizeň – namočím do roztoky vody 1-2 lyžíc kyseliny. nechám namočené pár hodín a potom vyperieme ako zvyčajne. Výborné je to aj na žlté škvrny na košeliach.
  • Ako náhrada zmäkčovadla je kyselina tiež výborná, ale len pri praní bielej bielizne. Jednoducho zmiešame 3 lyžičky kyseliny s 1 litrom vody a nalejeme do dávkovača na aviváž.
  • Na čistenie rúry a mikrovlnnej rúry . Kyselina sa zmieša s malým množstvom vody a nanesie sa na povrch rúry. Potom sa rúra nechá krátko zahriať spolu s nádobou s vodou vo vnútri. Vodné pary a čistiaca zmes pôsobia na nečistoty tak, že ich potom jednoducho zotriete handričkou bez drhutia.
  • Na odvápnenie  vybavenia v kúpeľni. 3 lyžičky kyseliny zmiešame s vodou a kašovitú zmes, ktorá takto vznikne sa použije na čistenie (ja používam zubnú kefku). Nič nerozpúšťa vodný kameň ak rýchlo, ja používam aj na špáry medzi dlaždicami v kúpeľni.