Toto je dôvod, pre ktorý by Aloe Vera nemala chýbať ani na vašom parapete!

Nájsť v prírode inú rastlinu, s tak všestranným využitím, je takmer nemožné. Nepestujte ju len pre krásu a naplno využite jej liečivý potenciál.

Snáď každý z nás už počul o liečivých vlastnostiach tejto rastlinky. Ak ju máte na parapete aj vy, a máte ju zatiaľ len na ozdobu, mali by ste spozornieť. Máte totiž doma hotový zázrak.

Aloe Vera je sukulentná rastlina z rodu z čeľade asfodelovité (Asphodelaceae), ktorá rastie v subtropických a tropických oblastiach.Aloe. Má krátku stonku s mäsitými listami, ktoré sa hviezdicovito stáčajú smerom k vrcholu.

Starostlivosť o tieto rastliny je veľmi jednoduchá, kedže rastlina pochádza zo suchej klímy, netreba ju často zalievať a vydrží aj dlhšie obdobia sucha. Odporúča sa zalievať ju raz za 25-30 dní. Pôda v ktorej aloe vera vyrastá by mala byť vzdušnejšia, aby bolo zabezpečené dobré odvodnenie. Aloe vplyvom nadmernej vlhkosti trpí.

Liečivé vlastnosti aloe

Prvá zmienka o liečivých vlastnostiach aloe vera pochádza už zo starovekého Egypta z papyrusu, ktorý popisuje 12 rôznych liečivých procedúr, v ktorých je hlavnou zložkou práve Aloe Vera. Dnes je Aloe veľmi populárna po celom svete.

Aloe najčastejšie využívame v dvoch produktoch – ako drž alebo šťavu. Na výrobu týchto produktov sa využívajú práve hrubé mäsité listy. Pýtate sa, ako spoznáte, že listy sú vhodné na spracovanie? Špička by mala byť tvrdá a mierne oschnutá -mala by mať inú farbu ako zvyšok listu. Vtedy je obsah listu najzrelší. Pred použitím je dobré list na niekoľko dní uložiť do chladničky a následne dobre opláchnuť pod teplou prevarenou vodou. Špičku listu odrežte a rovnako odrežte aj hrubú kožu listu. Dužinu potom použite na výrobu drte alebo šťavy.

2 (1)

Aloe má výrazné antibakteriálne, antmykotické a antivirálne vlastnosti. Dokáže zničiť väčšinu zdraviu škodlivých zárodkov, ako sú napríklad streptokoky, stafylokoky a iné. Je zásobárňou minerálnych látok (vápnika, draslíka, selénu, chrómu, medi, zinku) a vitamínov (C, A, B1, B2, B6, B 12).

Alea verea pre vonkajšie použitie:

Lieči vredy a ekzémy.

Upokojuje dermatitídy.

Lieči akné.

Urýchľuje regeneráciu tkanív, popáleniny aj omrzliny.

Pomáha s kŕčovými žilami.

Okamžite hydratuje pokožku.

Redukuje vrásky a obnovuje štruktúru pleti.

Upokojuje svrbenie, začervenanie, zmierňuje opuchy a rany po bodnutí hmyzom.

Vyživuje pokožku vlasov, bojuje proti lupinám a spolu s medom dodáva vlasom lesk a vitalitu.

Urýchľuje hojenie pooperačných jaziev a strií.

Aloe Vera na vnútorné použitie:

Posilňuje imunitný systém.

Stabilizuje hladinu cukru v krvi.

Pomáha pri poruchách trávenia, kolikách, zmierňuje pálenie záhy.

Posilňuje srdce a zlepšuje cirkuláciu krvi.

Bojuje proti ochoreniam ďasien.

Bojuje proti vnútorným zápalom.

Zmierňuje bolestivé prejavy artritídy.

Zlepšuje funkciu obliečiek a prospieva zdraviu močových ciest.

Máte doma Aloe Vera aj vy? Nájsť v prírode inú rastlinu, s tak všestranným využitím, je takmer nemožné. Nepestujte ju len pre krásu a naplno využite jej liečivý potenciál.

Dnes najobľúbenejšie