Toto je dôvod, prečo mať vždy v aute jablko: Pomôže vám s nepríjemným problémom!

Sladké ovocie je prekvapivo užitočné. Prečítajte si, ako ho použiť proti roseniu okien!

Zarosené okná sú problémom, s ktorým sa už aspoň raz stretol a potrápil každý šofér. Nejde však o žiadnu maličkosť. V niektorých prípadoch môže náhle rosenie čelného skla a následné obmedzenie viditeľnosti, spôsobiť aj vážnejšie dopravné nehody. Poradíme, ako proti nepríjemnému javu bojovať!

Rosenie má dve príčiny. Prvou je nedostatočné tesnenie, ktoré spôsobuje, že vlhkosť sa vám dostáva do auta. Sprievodným znakom sú okrem zahmlených okien aj navlhnuté sedadlá, koberce a tapacír v interiéri. Tento problém treba riešiť správnou izoláciou týchto miest.

485f5e07435e215894cefab57f15b45d_xl-400x300

Druhou- najčastejšou príčinou je počasie. Konkrétne stav, počas ktorého je vonkajšia vlhkosť taká vysoká, že sa rosný bod vytvoril na vnútornej strane skiel.

Prvá pomoc:

Sklá pretrite suchou handričkou, nastavte vetranie na maximum a nastavte smerovanie vzduchu na čelné sklo. Ak máte klímu, zapnite ju – spôsobí totiž rýchle vysušenie vzduchu vo vnútri vozidla. V prípade, že klímu nemáte, pootvorte okná, aby mohla vlhkosť unikať von.

Ďalšie triky:

Jablko

04_apples

Rozrezaným jablkom (alebo odhryznutým) potrite zarosenú – vnútornú časť skla. Potom vezmite papierovú utierku alebo handričku (ktorú nepúšťa vlákna) a rozotrite po povrchu skla. Dužina z jablka vytvorí tenkú ochrannú vrstvu na povrchu skla. Tento trik funguje skvele, ale vydrží pomerne krátko. Platí pravidlo – čím viac šťavy jablko má, tým lepšiu ochrannú vrstvu vytvorí na povrchu skla. Keď sa opäť objaví rosa, treba postup zopakovať.

Zemiak

2-1

Poslúžia rovnakým spôsobom ako jablká. V prípade zemiakov sa o ochrannú vrstvu postará škrob, ktorý zemiaky v hojnej miere obsahujú. Narežte zemiak na plátky a pretrite vnútornú stranu okna. Potom rozotrite po celej ploche a rozleštite dosucha (ako v prípade jablka). Ochranný film vás bude chrániť pred rosením skla. Aby táto procedúra fungovala, musíte ju však pomerne často opakovať. Osvedčil sa aj rovnaký postup s citrónom.

Soľ

1

Niektorí majitelia áut nedajú dopustiť na obyčajnú soľ. Spravte si niekoľko malých papierových balíčkov (alebo obyčajných poštových obálok) naplnených soľou a umiestnite do blízkosti okna (na prístrojovú dosku). V tomto prípade platí, čím viac soli, tým menej vlhkosti. Podobným lapačom vlhkosti je aj obyčajná ryža.

Káva

5-1

Plátenné vrecko naplnené kávou poslúži nielen ako lapač vlhkosti, ale aj ako príjemný osviežovač vzduchu v interiéri vozidla.

Zubná pasta

Pozor – zubná pasta nie je vhodná na použitie v interiéri vozidla a už vôbec nie na ochranu čelného skla. Je však vynikajúca proti zahmlievaniu svetlometov. Zvoľte bieliacu zubnú pastu (s abrazívnymi zložkami) a vydrhnite kefkou. Potom jednoducho zotrite handričkou. Svetlomety budú opäť priehľadné a povlak bude preč.

Dnes najobľúbenejšie