Toto je dôvod, pre ktorý by mal každý pestovateľ vysadiť cesnak hneď vedľa ruží!

Ak patríte medzi vášnivých záhradkárov a pestovateľov, určite vás tento trik poteší.

Ak patríte medzi vášnivých záhradkárov a pestovateľov, určite vás poteší pojem „dobrí susedia“. Ide o druhy rastlín, ktoré si navzájom pomáhajú v raste, pomáhajú si a chránia pred škodcami a chorobami. Ide teda o vynikajúci spôsob, ako ochrániť svoju úrodu a kvety bez pesticídov a inej chémie.

Tieto druhy patria k sebe:

Ruže a cesnak

Cesnak odpudzuje škodcov a vošky, ktoré zvyknú napádať práve ruže. Ak cesnak pestujete v blízkosti ruží, škodcovia sa budú držať bokom, pretože vôňa cesnaku ich odpudzuje už z diaľky. Hoci cesnak nevonia priam najvábnejšie, v skutočnosti dokážu urobiť pre ruže ďalšiu skvelú službu. Podčiarkuje a zvýrazňuje ich vôňu. Ruže teda vďaka nemu voňajú výraznejšie a krajšie.

Alyssum (tarica) a zemiaky

Zemiaky sú jednou z najžiadanejších potravín na svete. Aj preto ak zemiaky pestujeme, chceme, aby ich bolo čo najviac a boli čo najzdravšie. Zemiaky účinne ochránite pred škodcami, ak okolo nich nasadíte taricu. Navyše tarica priťahuje včely, ktoré sú rastlinou silne priťahované a postarajú sa aj opeľovanie menej lákavých plodín – kvitnúcich zemiakov.

Lupina a šalát

Vlčí bôb alebo lupina je pomerne vysoká rastlina, ktorá v záhrade spoľahlivo ochráni nižšie rastliny. Predovšetkým také, ktoré potrebujú ochranu pred ostrým letným slnkom. Okrem ochrany pred slnkom dokáže lupina fixovať dusík v pôde, čím prispieva k rýchlejšiemu rastu.

Kukurica a fazuľa

Známi susedia, ktorých poznali už pôvodný obyvatelia ameriky. Kukurica poskytuje fazuli oporu a vytvára pre ňu ideálne svetelné podmienky. Obe rastliny tiež vytvárajú perfektnú rovnováhu živín v pôde. Kukurica odčerpáva dusík z pôdy a fazuľa ho do pôdy dodáva.

Kapusta a pradajky

Hoci ľudia obľubujú chuť a vôňu domácich paradajok, to sa nedá povedať o kapustových červoch, ktoré si pochutnávajú na listoch kapusty. Vôňa paradajok a listov paradajky pôsobí ako prirodzený repelent.

Melón a Aksamietnica

Tieto dve rastliny radi nažívajú v susedstve. Aksamietnica odpudzuje parazity, ktoré napádajú melóny a tekvice a spôsobujú, že nedokážu narásť a začnú hniť a chradnúť skôr ako dozrejú.

Brokolica a rozmarín

Rozmarín produkuje do okolia silice, ktoré hmyz a škodcovia cítia už z diaľky. Vytvára hustú pokrývku pôdy, cez ktorú neprenikne škodlivý hmyz, ktorý sa chce dostať k brokolici. Navyše, rozmarín dokáže zlepšiť chuť brokolice a spôsobí, že zelenina nezhorkne.

Uhorky a kapucínka

Kapucínka hmyz neodpudzuje, ale naopak priťahuje. Záhradníci vysádzajú kapucínku do blízkosti uhoriek práve preto, že priťahuje lienky a pavúky, ktoré úrode neškodia, ale pochutnávajú si na voškách, ktoré naopak uhorkám rozhodne neprospievajú.

Jahody a tymián

Tymián láka včely, ktoré jahody potrebujú na opeľovanie kvetov. Tymián nasadený pri jahodách sa vám postará o bohatšiu úrodu obľúbeného ovocia.

zdroj: littlethings

Dnes najobľúbenejšie