Toto je dôležitý dôvod, pre ktorý by mal byť aj vo vašej záhrade záhon levandule!

Levanduľa je nielen krásnou, ale aj veľmi užitočnou ozdobou našich záhrad. Vedeli ste však, že táto fialová rastlinka môže ochrániť vašu úrodu? Nie je náhodou, že vo Francúzsku, ktoré je domovom levandule, má každá záhrada záhon levandule. Prezradíme vám, prečo by ste ho mali mať aj vo vašej záhrade!

Levanduľa je nielen krásnou, ale aj veľmi užitočnou ozdobou našich záhrad. Vedeli ste však, že táto fialová rastlinka môže ochrániť vašu úrodu? Nie je náhodou, že vo Francúzsku, ktoré je domovom levandule, má každá záhrada záhon levandule. Prezradíme vám, prečo by ste ho mali mať aj vo vašej záhrade!

Levanduľa a jej vplyv v záhrade

1290_fda186b3e4d10e08e61d24d509f85620

Sušené kvety levandule môžete použiť v domácnosti na množstvo spôsobov. Od prípravy levanduľového čaju, cez výrobu vónneho oleja, až po ukladanie sušených kvetov do skrine či komory, ako prostriedok proti moliam.

V záhrade má však svoje veľmi dôležité poslanie. Okrem toho, že ochráni rastlinky pred inváziou mravcov a iných škodcov, pôsobí ako najlepšia ochrana pred vetrom. Levanduľový plot – ako sa ochranný záhon nazýva, je najlepším riešením pre otvorené záhrady bez iných bariér a ochráni ostatné rastlinky pred vetrom, ktorý nás môže nemilo prekvapiť aj v lete.

Levanduľa pôsobí ako prirodzená ochrana úžitkových aj okrasných rastlín pre vetrom. Vietor – aj pokiaľ má len slabú intenzitu – spôsobuje vysušovanie pôdy a predovšetkým v obdobiach sucha tak môže viesť až k úplnemu vysušeniu a úhynu vašich rastlín. Levanduľa spomaľuje vysušovanie pôdy, zabraňuje pôdnej erózií a zhromažďuje cennú vlahu, ktorú využijú rastlinky okolo nej.

Akú odrodu vybrať?

87f6bb6fd4f0ee11550008c7520f10b7

...

Najdôležitejšie je zvoliť odrodu, ktorej sa úspešne darí v našich klimatických podmienkach, ideálne odrodu, ktorú možno aj práve teraz pestujete na záhrade. Pre vytvorenie ochranného levanduľového plotu je tiež potrebné voliť odrody alebo kultivanty vyššieho vzrastu, ktoré dorastajú do výšky 90 centimerov až 1,2 metra.

Levaduľa heterophylla je veľmi odolnou a rýchlo rastúcou odrodou, ktorá dorastá až do výšky 1,2 m a je teda ideálna na vytvorenie ochranného plotu. Táto odroda je vhodná na sušenie, menej vhodná je do čajov a limonád či iných produktov určených na konzumáciu.

Levanduľa Grosso – veľmi často pestovaná levanduľa u nás. Dorastá do výšky 60 cm. Je veľmi aromatická, produkuje najväčšie množstvo kvetov a je teda najbohatšia na esenciálne oleje.

Levanuduľa Hidcote Giant – táto odroda je jedna z najodolnejších, dorastará až do výšky 1,3 m a je charakteristická kvitnutím začiatkom leta. Je charakteristická tmavomodrými kvetmi a prenikavou vôňou.

Podmienky pestovanie levanduľového ochranného plotu:

Rastlinky vyžadujú dostatok svetla a pôdu, ktorá je dobre odvodnená.

Rastlinky je potrebné sadiť v dostatočných rozostupoch 20-30 cm od seba – levanduľa sa totiž veľmi skoro rozrastie do šírky.

Z pôdy nemusíte odstraňovať kamene, je teda vhodná na pestovanie aj v kamenistom teréne.

Počas prvého roka nie je nutné hnojenie.

Keď budete rastlinku sadiť odstráňte z koreňového balu suché a poškodené korene.

Ďalšie zásady pestovanie levandule nájdete TU.