Žiadne bielidlo a dokonca ani ocot či sóda: Toto dávali do práčky naše babičky pre perfektne čistú bielizeň a žiarivé záclony!

Ďalší dôkaz, že naše babičky boli kúzelníčky!

K babičke chodím na rozumy už roky a vždy odídem s toľkými zlepšovákmi, že si ich musím zapisovať. Minule sme sa zhovárali na tému pranie a biele záclony, myslela som si, že tam ma nemá čo prekvapiť, napokon, asi pôjde o ocot a jedlú sódu. Babičkina rada ma však prekvapila. Povedala, že obe suroviny doma síce mali, ale skôr ako na pranie ich používala v kuchyni. Do prania pre biele prádlo pridávala obyčajné škrupinky z vajec. Tiež slúžili aj ako skvelý odstraňovač škvŕn.

zdroj: ohsimply

Prirodzene a zdarma, pozor však, ako ich používate!

Funguje to tak, že škrupina vajec je porézna a preto pohlcuje škvrny a zároveň uvoľňuje do vody látky, ktoré podporujú prirodzenú bielosť. Škrupinky popučte a vložte do mušelínového vrecúška – alebo inej veľmi hustej tkaniny a uistite sa, že počas prania sa vrecko neotvorí. Škrupinky by vám totiž upchali odtok. Účinok škrupiniek sa prejaví pri praní v horúcej vode, takže nepoužívajte pri praní na tridsiadke.

A ešte jedna finta, ak chcete účinok škrupiniek ešte podporiť, pridajte do vrecúška aj 2-3 plátky citrónu, efekt bude ešte krajší.

Použijeme škrupiny, ktoré sme omyli a osušili!

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Julka M.