Toto by mal vedieť každý: Neprehliadajte malinové listy, sú neuveriteľne užitočné!

Zberáte len plody a listy si nevšímate? Toto vedeli o malinových listoch naše babičky a radia to aj vám!

Malinové listy sa kedysi zberali rovnako intenzívne, ako samotné plody. Naši predkovia totiž vedeli, aké užitočné v skutočnosti sú a že nahradia dokonca aj niektoré lieky. V čase, kedy máme k dispozícii všetky látky v „instantnej“ podobe, zabúdame na silu čistej prírody, ktorá je okolo nás. Pripomenieme vám preto, aké úžasné veci ukrývajú zelené listy malín.

Malinové listy – spoznajte ich tajomstvo

Nie sú len zelenou ozdobou, sú plné vitamínov – najmä cenný vitamín B12, živín a vzácnych organických kyselín, ktoré sú pre náš organizmus doslova elixírom života. Naši predkovia ich využívali pri liečbe zápalov ústnej dutiny, bolesti zubov, kožných problémoch a ženy si nevedeli vynachváliť jeho účinky pri zmierňovaní menštruačných kŕčov. Malinové listy tiež dokážu pomôcť pri bolesti žalúdka, pocitoch „ťažoby“ aj pri hnačke. Málokto vie, že pri zápaloch močových ciest majú rovnaký účinok ako brusnice, vyplavujú z močových ciest baktérie a pôsobia proti ich návratu.

Z malinových listov si môžete pripraviť čaj, alebo liečivý zábal, ktorý si jednoducho priložíte na bolestivé miesta, pôsobí protizápalovo, antisepticky a zmierňuje bolesti. Na prípravu čaju vám postačí, keď natrháte, vysušíte a rozdrvíte listy – ako pri bežných bylinkách na čaj. Čaj môžeme piť len tak – nádherne vonia po malinách. Výborný je však pri horúčkach, zápaloch hrdla, ale aj na zmiernenie menštruačných bolestí (vtedy je dobrá kombinácia čaj a obklad). Pomáha tiež pri hnačke, zápale močových ciest a rovnako pomáha očistiť organizmus od škodlivín.

Umelé vitamíny môžete nechať v lekárni

Nahraďte ich listami malín, majú vysoký obsah vitamínov A,B,C,E a železa. Vďaka obsahu minerálnych solí a trieslovín majú podobné účinky ako napríklad aspirín. Obsahujú tiež látky, ktoré sú nevyhnuté pre krásne vlasy a nechty. Ženy si dokonca odvarom z malinových listov umývali vlasy a mali ich silné, zdravé a krásne lesklé.

Čerstvé malinové listy sa rozdrvia a môžete ich použiť ako ozdravnú masku na tvár, alebo na zápal či akné. Ak chcete liečivý účinok znásobiť, masku si umyte odvar z malinových listov. Malinová masť – čerstvo vylisovaná šťava z malinových listov zmiešaná s bravčovou masťou, sa oddávna používala na opuchnuté, začervenaný alebo bolestivé miesta na pokožke.

Piť malinový čaj sa neodporúča tehotným ženám do 34 týždňa tehotenstva.

Dnes najobľúbenejšie