zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Toto by mal vedieť každý, kto si nasušil levanduľu: Nie je len na okrasu, stačí spraviť toto a bolesť hlavy je hneď preč!

Mnohí z nás pestujú na svojich záhradách voňavú levanduľu. Mali by ste však vedieť, že táto rastlina nie je len okrasu, alebo na odpudzovanie múch či komárov. Málokto vie, aké úžasné účinky má táto rastlinka na naše zdravie. Predovšetkým dokáže pomôcť predovšetkým s bolesťou hlavy, úzkosťou a nespavosťou.

Hovorí sa, že stačí len letmý pohľad na rozľahlé provensálske polia zaliate fialovou levanduľou a človeku sa hneď uľaví na duši. Levanduľa bola po celé stáročia považovaná za vzácnu rastlinku, ktorá prinášala do domovov dobrú energiu a liečivú silu.

Olej z levandule obsahuje viac ako 150 aktívnych látkach, ktoré bojujú proti mnohým telesným a duševným ťažkostiam. Levanduľový olej má silné protizápalové, antidepresívne či detoxikačné účinky.

Sušené kvety levandule, majú úžasnú moc!

lavender-1465461_960_720

Známe účinky levandule na zdravie:

  • Pomáha pri vysokom krvnom tlaku,
  • Proti nadúvaniu je lepšia ako tabletky,
  • Účinkuje proti plesni,
  • Bojuje proti nespavosti,
  • Povzbudzuje, zbavuje stresu a úzkosti,
  • Pozitívne vplýva na koncentráciu,
  • Ničí pleseň, lieči hnisavé rany a pľuzgiere,
  • Má na dýchacie cesty podobný uvoľňujúci účinok ako spreje do nosa.
  • Urýchľuje hojenie popálenín,
  • Levanduľová silica sa v nezriedenej forme používa ako liek proti silnej bolesti hlavy – stačí, ak si ňou pretriete spánky a bolestivé miesta,
  • Pomáha proti svalovým kŕčom,
  • Teplá zmes levanduľového esenciálneho oleja a olivového oleja dokáže vyriešiť problém s lupinami aj všami,
  • Sušená levanduľa bojuje proti nafukovaniu a prispieva k správnej funkcii čriev.

1290_fda186b3e4d10e08e61d24d509f85620

Proti bolesti stačí pár kvapiek

Levanduľa vám skutočne môže zmierniť i bolesti hlavy. Platí to dokonca aj v prípade migrény. Tieto účinky potvrdila i štúdia, pri ktorej si skupina účastníkov-migrenikov, dala pri prvých náznakoch bolesti 2 až 3 kvapky levanduľového oleja na hornú peru. Vôňu mali inhalovať štvrťhodinu. Druhá skupina použila parafínový olej. Až 74% účastníkov z prvej skupiny potvrdilo, že prejavy migrény boli miernejšie. Intenzita bolesti sa u nich výrazne znížila. V prípade druhej skupiny sa tak nestalo.

Bolesť hlavy sa však niekedy objaví aj po namáhavom dni v práci. Vtedy vás môže zachrániť aj chutná levanduľová limonáda. Ako si ju pripraviť?

Liečivá fialová voda

Tri šálky vody nalejte do hrnca a nechajte ju zahriať. Potom do nej pridajte lyžicu medu a štvrť šálky sušenej levandule. Nechajte odstáť 20 až 30 minút. Potom nápoj preceďte. Pridajte ešte dve šálky vody a šťavu z jedného väčšieho citróna. Dajte nápoj na chvíľu do chladničky a môžete limonádu podávať. Pri bolestiach hlavy si však nemusíte pochutnávať len na levanduľovej limonáde.

Ak nemáte silu pripraviť si chutný nápoj, stačí si napustiť vaňu a pridať si do kúpeľa 6 kvapiek levanduľového oleja. Čaká vás náročné pracovné stretnutie alebo skúška, privoňajte si k príjemnej aróme alebo postláčajte levanduľové vrecúško a hneď sa budete cítiť ľahšie.

Levanduľový čaj proti migréne

Stačí, ak sušenú levanduľu (1-2 lyžičky) zalejete šálkou vriacej vody a necháte pár minút vylúhovať. Čajík je výborný aj počas chorôb.

Ako si vyrobiť levanduľový olej?

Olej je výborný na potieranie spánkov keď nemôžete spať, alebo vás trápi bolesť hlavy, stres či napätie. Pár kvapiek si tiež môžete kvapnúť na hornú peru.

Potrebujeme:

Sušené kvety levandule

Olej (môžeme použiť olivový, mandľový, ľanový, repkový, orechový…)

Voliteľné: niekoľko kvapiek vitamínu E, ktorý predĺži trvanlivosť oleja

Postup:

Sušené kvety levandule jemne rozdrvíme – môžeme použiť mažiar alebo postačí aj obyčajná lyžica.

Rozdrvené kvety preložíme do menšej uzatvárateľnej nádoby a zalejme olejom tak, aby boli kvety celkom zaliate. Olej by mal siahať 2-2,5 cm od okraja pohára.

oil

Pohár uzavrieme a uložíme na miesto s dostatočným prísunom slnečných lúčov (napríklad na parapetu) a necháme lúhovať 48 hodím.

Po uplynutí tohto času olej scedíme cez plátno a olej skladujeme v uzatvárateľnej nádobe z tmavého skla. Skladujeme na tmavom a chladnom mieste.

Poznámka: Do vylúhovaného oleja môžeme pridať niekoľko kvapiek vitamínu E, čím predĺžime trvanlivosť oleja. Aj bez pridania tohto vitamínu olej pri správnom skladovaní (na tmavom, chladnejšom mieste, vydrží celé mesiace). Trvanlivosť závisí aj od čerstvosti oleja, ktorý ste na prípravu použili.

Na extra silný levanduľový olej

Ak chcete získať extra silný levanduľový olej, po prvom vylúhovaní postup opakujte 4-6 x – vylúhovaným olejom zalejete rozdrvené kvety, opäť necháte lúhovať, scedíte a tento postup opakujete.

Najlepšie tipy pre zdravie