Toto by mal vedieť každý, kto má práčku s predným plnením: Spravte ešte dnes tieto dve veci a bude vám bežať ako nová!

Práčky s predným plnením sú veľmi rozšírené a obľúbené. Zaujímavosťou je, že tieto práčky sa aj častejšie kazia a zamestnávajú opravárov viac, ako tie s plnením zhora. Ľudia, ktorí ich vlastnia sa načastejšie sťažujú na tieto problémy a preto opravár ukázal, ako vyriešiť aj doma a bez toho, aby ste museli volať pomoc.

Práčky s predným plnením sú veľmi rozšírené a obľúbené. Zaujímavosťou je, že tieto práčky sa aj častejšie kazia a zamestnávajú opravárov viac, ako tie s plnením zhora. Ľudia, ktorí ich vlastnia sa načastejšie sťažujú na tieto problémy a preto opravár poradil, ako vyriešiť aj doma a bez toho, aby ste museli volať pomoc.

Nevyčistená a zanedbaná práčka môže byť zdrojom zápachu, a tiež liaheň baktérií a plesní. Už len pomyslenie na takúto spúšť vám určite nerobí dobre. Čo robiť aby vaša práčka nezapáchala a nešpinila čisté prádlo?

Máte práčku, ktorá sa plní vpredu a zaznameli s ste v poslednej dobe tieto zmeny?

– prádlo je po vypratí stále príliš vlhké / práčka dobre nežmýka,

– silnejšie vibrácie,

– prací cyklus trvá dlhšie,

– pauzy v pracom cykle,

– prádlo zapácha,

– dvere sa sem-tam nedajú otvoriť aj napriek tomu, že práčka už doprala.

Za týmito problémami môžu byť dve príčiny – buď práčka nie je umiestnená na rovnom povrchu – to zistíte jednoducho pomocou vodováhy, alebo je problémom zanesený filter, na ktorý tieto typy práčok reagujú citlivejšie ako práčky plnené zhora. Ak budete tieto signály ignorovať, riskujete funkčnosť celého spotrebiča. Poradíme jednoduchý postup, ako problém vyriešiť a celú práčku zaručene vyčistiť a zbaviť vodného kameňa a usadenín.

Dva dôležité kroky

Uvoľnenie filtra

Filter sa nachádza najčastejšie v spodnej prednej časti. Jeho umiestnenie označuje pokyn za dverami – každá práčka ho môže mať inde.

Otvorte ho a pod filter umiestnite vedro alebo inú nádobu, ktorá zachytí odtekajúcu vodu.

Vezmite hadičku a vypustite vodu. Každý model môže mať spôsob vypúšťania iný, no princíp je stále rovnaký. Takže ja som uvoľnil hadičku a natočil smerom nadol a dajte dole platový kryt z hadičky. Keď vytečie všetka voda, vrátite ho naspäť na hadicu. Teraz si všimnite kryt vedľa hadice – otočte ho proti smeru hodinových ručičiek. Filter vyberte a očistite, potom ho je dobré aj vysprchovať a vrátiť späť. Pod filtrom je dobré mať celý čas nachystanú handru, alebo starý uterák, aj z neho zvykne vytiecť voda.

Potom dajte všetko do pôvodnej polohy.

Druhá fáza – zbavte ohrievač vodného kameňa

(Rúrkový elektrický ohrievač) vykonáva funkciu ohrevu vody v bubne práčky na prevádzkovú teplotu. Ak množstvo nečistôt vo vode presahuje normu – riziko poruchy ohrievača je veľmi vysoké. Pri každom praní sa vrstva usadenín stáva čoraz ťažšou, až nakoniec táto súčasť prášky prestane úplne pracovať.

Čistenie pomocou kyseliny citrónovej – najjednoduchšie a najefektívnejšie

Na čistenie usadenín sa podľa opravára najlepšie hodí obyčajná kyselina citrónová. Na práčku s objemom bubna 5 litrov budete potrebovať 100-120 g. Do zásobníka na prášok nasypte kyselinu a spustite pranie na 60 stupňoch na 1 hodinu alebo viac. Okrem ohrievača vody táto metóda pomôže vyčistiť aj bubon práčky!

Čistenie pomocou octu – POZOR

Za týmto účelom nalejte 200-250 ml 9% octu do zásobníka na prášok. Ocot je schopný rýchlo vyčistiť ohrievač, ale jeho sila môže poškodiť gumové časti – hadica a tesnenie. V tomto prípade je bezpečnejšou voľbou kyselina citrónová.

Niektorí majstri odporúčajú pri praní pravidelne pridávať kyselinu citrónovú do pracích prostriedkov. Kyselina citrónová pomáha zmäkčovať vodu, odstraňuje nepríjemný zápach a spomaľuje tvorbu usadenín a vodného kameňa.

Veľmi efektnívny, ale zdĺhavejší spôsob

Peroxid vodíka výborne odstraňuje vodný kameň a má silné dezinfekčné účinky (proti plesniam, baktériám i vírusom). Použitie je jednoduché. Liter peroxidu vodíka (3%) použite pri nastavenom dlhom praní. Čo poteší je to, že nezaťažuje životné prostredie, pretože sa rozkladá len na kyslík a vodu. Menšou nevýhodou je to, že čistenie trvá dlhšie, aj tri hodiny je potrebných k tomu aby sa špina dokonale odstránila ale potom to naozaj stojí zato. Pri spredu napĺňaných práčkach, ktoré sú viac zanesenejšie sa odporúča prací cyklus ešte raz opakovať.

Čo býva najčastejšie zdrojom zápachu v spredu plnenej práčke?

Tesnenie

V tesnení spredu plnenej práčky sa zachytáva veľa vody, čo podporuje rast plesní a baktérií. Po každom praní ho utrite dosucha. Ak je už v tesnení pleseň, postupujte nasledovne. Namočte uterák/handru do octu a vyplňte ním dutiny tesnenia. To uvoľní akúkoľvek špinu, odstráni plesne a mastnotu. Hodinku (optimálne) necháte pôsobiť a potom tesnenie pretriete na sucho. Ak by aj nakoniec ostali nejaké zbytky špiny, pomôžte si zubnou kefkou.

Dávkovač

Ani dávkovač pracieho prostriedku a aviváže nie sú samočistiace. Aby ste zabezpečili správne a bezproblémové fungovanie vašej práčky je potrebné aby ste ich čistili aspoň raz za 3 mesiace. Najlepšie keď sa dávkovače dajú vybrať. Vtedy ich jednoducho vytiahnete (sú istené väčšinou malou poistkou) vyčistíte horúcou vodou a saponátom, prípadne horúcou vodou s octom. Ak sa dávkovač nedá vytiahnuť, tak si pozrite návod k spotrebiču, či tam nenájdete nejaký odporúčaný spôsob ako ich čistiť. Prinajhoršom použijete na čistenie starú zubnú kefku či iný vhodný nástroj, ktorým sa dostanete do všetkých štrbín.

Dnes najobľúbenejšie