TOP 6 kvetov, ktoré vyženú burinu z vašej záhrady: Urobia vám službu a ešte budú aj krásnou ozdobou!

Ak chcete vo vašej záhradke spojiť príjemné s užitočným, zbavte sa buriny jednoducho tak, že si vysadíte kvety, ktoré ju vytlačia. Vďaka kanálu pani Eleny z youtube vám poradíme, ktoré druhy sú skvelými pomocníkmi v boji proti burine a ešte vytvoria aj krásnu atmosféru.

1. Ľan siaty

Vysejte okolo záhonov ľanové semeno. Cez leto krásne kvitne a postupne vytlačí burinu. Samozrejme, keď sú ešte rastlinky malé, treba burinu manuálne odstrániť.

Potom vám však urobí veľkú službu. Ľan je navyše odolný voči suchu a darí sa mu na kamenistej pôde. Krásne vyzerá napríklad v kombinácii s vysokými ľaliami. 

Semienka sa sejú na mokrý povrch a klíčia pri teplote 20 °C. Kvitne od júna do júla. Ak sa suché kvety odstraňujú včas, kvitnutie môžete predĺžiť. Rastlinky vypestované zo semien kvitnú 2 mesiace po vyklíčení.

2. Slncovka kalifornská

Táto rastlina je takisto odolná voči suchu a nenáročná na pestovanie.

Keď sa rozrastie, burine prakticky nedá šancu. Dorastá do výšky 20 – 40 cm a bude kvitnúť nepretržite celé leto. Po odkvitnutí sa vytvárajú dlhé tobolky s malými semienkami.

Semená sa môžu vysievať priamo do zeme v máji a júni. Sejú sa na mokrý povrch. Krásne sa bude vynímať napríklad na okraji záhonov.

Slncovku môžete kombinovať napríklad s levanduľou. 

3. Konvalinka

Táto rozkošná aromatická kvetinka je veľmi účinná proti burine, avšak sama sa po čase začne správať tak trochu ako burina.

Prerastá pomedzi všetky rastliny, ktoré jej stoja v ceste, preto je lepšie, aby ste vedľa konvalinky nevysádzali už žiadne ďalšie rastliny. Je odolná voči mrazu, aj suchu a celkovo je nenáročná na pestovanie. 

Veľmi pekne sa vyníma okolo stromov a pozdĺž plotov, odkiaľ spoľahlivo vytlačí všetku burinu. 

Dorastá do výšky 20 cm. Je charakteristická omamnou vôňou a bielymi kvetmi, avšak existujú už aj farebné odrody. Konvalinky dobre rastú na akejkoľvek záhradnej pôde. Darí sa im hlavne v tieni a polotieni.

4. Rožec (Cerastium)

Táto trvalka rastie pomerne nízko pri zemi a vytvára krásne striebristé listy.

Rýchlo sa rozrastá do šírky a je krásnou ozdobou skaliek. Kvitne od mája do júla pôvabnými bielymi kvetmi. Aj keď je pomerne nenáročný, netoleruje ťažkú ílovitú pôdu.

Vo všeobecnosti sa však môže vysádzať na slnko, aj do tieňa, ale v tieni nebude tak bohato kvitnúť.

Výška rastliny je okolo 15 – 20 cm a vynímať sa bude napríklad v prázdnych miestach záhrady, výborne nahradí odkvitajúce jarné cibuľoviny, krásne vyzerá aj v kombinácii s okrasnými drevinami. 

Semená klíčia pri teplote 20 °C a sejú sa na mokrý povrch. Plne rozrastené rastliny neprepustia žiadnu burinu. 

5. Nezábudka

Je to pôvabný kvietok, ktorý bude na jar robiť milú spoločnosť napríklad narcisom a tulipánom. Podobne ako konvalinka sa aj nezábudka krásne hodí okolo stromov a pozdĺž plota, kde sa postará o to, aby tam nerástla burina.

Darí sa jej v tieni a dobre priepustnej pôde. Hoci znáša aj sucho, lepšie sa jej darí vo vlhkejších častiach záhrady a mali by ste ju pravidelne hnojiť. 

Ľahko sa šíri semenami, ktoré je najlepšie vysiať ešte pred zimou alebo od mája do júna priamo do pôdy na trvalé miesto.

Je to dvojročná rastlina, ktorá dorastá do výšky asi 30 cm. Kvitne nielen dobre známymi modrými kvetmi, ale aj na bielo a ružovo.

6. Zbehovec plazivý

Tento kvet je veľmi nenáročný, odolný a mrazuvzdorný.

V máji až júni vytvára krásne fialovo-modré kvetenstvo a je možné ho vysádzať na slnko, aj do tieňa. Dobre znáša sucho, bude sa vynímať napríklad popri záhradných chodníkoch a používa sa aj ako pôdopokryvná rastlina. 

Ľahko sa šíri semenami, ktoré sa vysievajú priamo do vlhkej pôdy a začnú klíčiť pri teplote 20 °C. Darí sa mu na výživnej hlinitej pôde. Dobre vyzerá pod stromami, či okolo kríkov a v blízkosti ihličnanov, papradia a pekne sa kombinuje aj s inými rastlinami.

VIDEO

Picture of Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie