Tipy, ako sa zbaviť slimákov účinne a bez chémie

Nedovoľte slimákom, aby zničili vašu úrodu. Takto sa ich zbavíte účinne a ekologicky.

Slimáky sú každý rok nočnou morou našich záhrad. Dokážu zničiť priesady aj úrodu a pred ich inváziou sa snažíme rastlinky všetkými dostupnými prostriedkami. Poradíme vám, ako si poradiť so slizkými votrelcami aj bez chemických prostriedkov z obchodu. Toto sú najúčinnejšie domáca recepty, ktoré pomôžu:

Pivo

Pripravte pre slizké tvory bez ulity pivné pasce vo vašej záhrade. Rozmiestnite v blízkosti rastinliniek misky naplnené pivo (napr. tégliky z jogurtov naplnené do polovice pivom) – pivné kvasinky slimáky priťahujú ako magnet. Pasce kontrolujete minimálne raz za dva dni a pivo vymieňajte.

Namiesto soli vriaca voda

Slimáky sa zvyknú hubiť najčastejšie soľou – je to síce účinný spôsob, ako sa ich zbaviť, ale ak použijete namiesto soli vriacu vodu, vytvoríte zároveň bio-hnojivo, ktoré pôda využije ako zdroj živín pre vaše rastlinky. Ak slimáky zbierate mechanicky, zalejte ich vriacou vodou a následne dajte do domáceho kompostu. Tiež sa vyhýbajte soleniu slimákov v blízkosti vašich rastliniek – soľ pôde a rastlinkám rozhodne neprospeje.

Grapefruit

Vydlabané polovice grapefruitu rozložte vydlabanou stranou po záhrade. Slimáky do pasce vlezú a vy ich potom môžete zlikvidovať ekologicky.

Odožeňte ich

Vynikajúcou metódou, ako slimáky z vašej záhrady odplašiť, je rozsypať okolo rastliniek vaječné škrupiny. Slimáky sa cez ne nebudú pokúšať preliezť, pretože ostré škrupiny im môžu ublížiť. Rovnako pomôžu aj zábrany z pilín či ostrého plechu.

Usadenina z kávy

Odpudzuje slimáky a tie sa miestam, kde ju zacítia oblúkom vyhnú. Vytvorte z usadeniny bariéru okolo vašich rastliniek, cez ktorú sa slimáky nedostanú k rastlinkám. Navyše kávová usadenina je vynikajúcim zdrojom výživy pre rastlinky a pôde len prospieva.

...

Pozor na vlhké zákutia

Slimáky potrebujú k svojmu životu dostatočnú vlhkosť. Tá sa aj počas horúcich dní udržiava vo vysokej tráve a burine – slimáky v nej prečkajú horúci deň a večer sa s vervou pustia do vašich rastliniek. Rovnako sa slimáky zdržujú v blízkosti kompostu a preto je dobré mať ho ďalej od vašich záhonov. Tiež je dôležité záhradu zalievať výlučne ráno – voda sa dostane do pôdy a na povrchu vyschne už v dopoludňajších hodinách. A suchá pôda nie je pre slimáky lákavá.

Pomôžu tieto rastlinky

Slimáky odpudzuje vôňa levandule, materinej dúšky, šalvie, pažítky, cesnaku, tymianu, koriandru, rozmarínu a fenikelu. Vysaďte ich do záhrady a nájdete v nich účinných prírodných pomocníkov v boji proti slimákom.

Sliepočky a kačice vám pomôžu, ale…

Sliepočky vám so slimačími votrelcami pomôžu, avšak nenechávajte ich v záhrade bez dozoru – okrem slimákov si totiž radi pochutnajú aj na vašej úrode.

zdroj: modernfarmer