Šalvia odoženie slizniaky, vošky nenávidia cesnak a nechtík zaženie krtonôžku: Zabudnite na drahú chémiu z obchodu, toto je najsilnešia zbraň proti hávedi!

Vošky

Výluh zo žihľavy:

Urtica-ure-1

Najúčinnejšie pôsobí na rastliny, ktoré sú mladé a dosiaľ nevytvorili kvety. Výluh vyrobíme z 1 kg natrhanej čerstvej žihľavy a 10 l vody – najlepšie dažďovej. Necháme vylúhovať 1 deň a potom scedíme (nezabudnite žihľavu poriadne vyžmýkať, práve v nej je najviac účinných látok). Aplikujeme na postihnuté rastliny.

Výluh z Vratiča obyčajného:

vratič

Najlepší je na ochranu jahôd, malín, ostružín a okrem vošiek sa popasuje aj s obaľovačom. Na výluh potrebujeme 40 g sušených kvetov vratiča a 1 l vriacej vody. Kvety zalejeme a necháme lúhovať 15-20 minút. Scedíme, kvety opäť vyžmýkame a keď tekutina vychladne, aplikujeme na rastliny ako postrek.

Výluh z cesnaku

GarlicBasket

Cesnak má vo všeobecnosti silné odpudzujúce účinky pre akýkoľvek hmyz a škodcov. Poradí si teda aj s voškami. Na získanie 1 l výluhu potrebujeme 25 strúčikov a 1 liter vriacej vody. Strúčiky cesnaku nasekáme alebo nastrúhame a zalejeme vodou. Necháme lúhovať 10-15 minút, scedíme a aplikujeme na postihnuté rastliny.

Slimáky

Pivo

Pripravte pre slizké tvory bez ulity pivné pasce vo vašej záhrade. Rozmiestnite v blízkosti rastinliniek misky naplnené pivo (napr. tégliky z jogurtov naplnené do polovice pivom) – pivné kvasinky slimáky priťahujú ako magnet. Pasce kontrolujete minimálne raz za dva dni a pivo vymieňajte.

Namiesto soli vriaca voda

Slimáky sa zvyknú hubiť najčastejšie soľou – je to síce účinný spôsob, ako sa ich zbaviť, ale ak použijete namiesto soli vriacu vodu, vytvoríte zároveň bio-hnojivo, ktoré pôda využije ako zdroj živín pre vaše rastlinky. Ak slimáky zbierate mechanicky, zalejte ich vriacou vodou a následne dajte do domáceho kompostu. Tiež sa vyhýbajte soleniu slimákov v blízkosti vašich rastliniek – soľ pôde a rastlinkám rozhodne neprospeje.

Grapefruit

Vydlabané polovice grapefruitu rozložte vydlabanou stranou po záhrade. Slimáky do pasce vlezú a vy ich potom môžete zlikvidovať ekologicky.

Odožeňte ich

Vynikajúcou metódou, ako slimáky z vašej záhrady odplašiť, je rozsypať okolo rastliniek vaječné škrupiny. Slimáky sa cez ne nebudú pokúšať preliezť, pretože ostré škrupiny im môžu ublížiť. Rovnako pomôžu aj zábrany z pilín či ostrého plechu.

Usadenina z kávy

Odpudzuje slimáky a tie sa miestam, kde ju zacítia oblúkom vyhnú. Vytvorte z usadeniny bariéru okolo vašich rastliniek, cez ktorú sa slimáky nedostanú k rastlinkám. Navyše kávová usadenina je vynikajúcim zdrojom výživy pre rastlinky a pôde len prospieva.

Pomôžu tieto rastlinky

Slimáky odpudzuje vôňa levandule, materinej dúšky, šalvie, pažítky, cesnaku, tymianu, koriandru, rozmarínu a fenikelu. Vysaďte ich do záhrady a nájdete v nich účinných prírodných pomocníkov v boji proti slimákom.

Sliepočky a kačice vám pomôžu, ale…

Sliepočky vám so slimačími votrelcami pomôžu, avšak nenechávajte ich v záhrade bez dozoru – okrem slimákov si totiž radi pochutnajú aj na vašej úrode.

Medvedík

Nastražte im pasce – veľmi účinné

Pasce dokážu skutočne výrazne preriediť počty dospelých jedincov na vašom pozemku. Trik spočíva v nastražení falošnej nory, ktorú medvedíky vyhľadávajú. Záhradkári odporúčajú hnojovú pascu na jeseň a počas sezóny medovú, alebo pivnú pascu.

Hnojová pasca

Na jeseň vykopte na viacerých miestach v záhrade jamku s rozmermi 50x50cm a naplňte ju hnojom. To bude miesto, ktoré s príchodom chladných dní pritiahne medvedíky z celého pozemku. Skoro na jar stačí jamu zlikvidovať a máte istotu, že s ňou sa zbavíte aj medvedíka a lariev.

Pasce počas sezóny

Vezmite 3 litrový pohár a hrdlo a steny potrite medom a na dno nalejte trochu vody. Nádobu umiestnite do zeme, do miest, kde ste medvedíky videli, tak, aby sa medvedík do nej mohol dostať. Rovnako funguje aj pasca s pivom (stačí dať na dno 150-200 ml piva).

Ďalšie rady, ktoré fungujú

Vajcia ako hnojivo alebo návnada pre medvedíka? Škrupina z vajíčka môže priniesť do záhrady dvojnásobný benefit. Jednak ako hnojivo a ako starý spôsob hubenia hmyzu. Rozdrvená škrupina sa zmieša s nerafinovaným (panenským) rastlinným olejom a vyleje sa do chodbičiek, alebo vykopaných jamiek v zemi. Medvedík rád ochutná, no táto zmes je pre neho smrteľná!

Pre mnohých ostrieľaných záhradkárov je najúčinnejší spôsob, ako sa vysporiadať so škodcom obyčajný amoniak. Práve on sa používa v boji proti žltnutiu listov cibule a cesnaku, no veľký kus práce zvládne aj v boji proti medvedíkovi. Dajte do vedra 10 ml amoniaku a rozrieďte ho vodou. Na každú sadenicu by sme mali aplikovať 500 ml takéhoto roztoku. Najlepšie je naliať priamo do jamky, do ktorej budete priesadu vysádzať.

Výrazné vôňu odpudzujú škodcov a medvedík nie je výnimkou, skúsení záhradkári radia vysadiť okolo záhonov a aj priamo do nich chryzantémy alebo nechtík.

 

Dnes najobľúbenejšie