Tipy, ktoré vám pomôžu pri liečbe oparov!

Pri výskyte paru je najdôležitejšia správna liečba, ktorú musíme začať čo najskôr. Čo pri liečbe oparov funguje a čomu by ste sa naopak mali vyvarovať?

Za vznik nepríjemných oparov je zodpovedný vírus (herpes vírus), ktorý je po prvotnom nakazení uložený v nervovej sústave človeka a pod vplyvom určitých podmienok (najčastejšie oslabenia imunity) sa objavuje a opäť mizne. Ide o vysoko infekčné kožné ochorenie, ktoré má viacero druhov: pásový opar, genitálny opar a opar na perách. Práve posledný spomínaný druh je veľmi rozšírený v populácií a skúsenosť  s ním má až 85% populácie.

Pri výskyte paru je najdôležitejšia správna liečba, ktorú musíme začať čo najskôr. Čo pri liečbe oparov funguje a čomu by ste sa mali vyvarovať?

Olivový olej

Olivový olej je známy ako vynikajúci prostriedok hydratácie pokožky. Je bohatý na antioxidanty a je aj jedným z najlepších domácich prostriedkov na liečbu oparu. Vezmite šálku olivového oleja, zohrejte ho a pridajte trochu včelieho vosku a niekoľko kvapiek levanduľového oleja. Nechajte vychladnúť a aplikujte na postihnuté miesta.

Echinacea

Ide o rastlinu s výraznými protizápalovými a proti-vírusovými účinkami. Je  vynikajúca pre posilnenie imunitného systému. Kvety, listy a korene tejto rastliny sú účinné aj pri liečbe oparu. Môžu byť pripravené ako čaj, pridávané do džúsov, limonád, alebo vo forme krémov či doplnkov výživy. Pozor, Echinaceu neužívajte preventívne ani dlhodobo.

Ľad

Najjednoduchšia metóda liečby herpesu je priložiť si naň ľad. Ľad poskytuje úľavu od bolesti, zmierňuje opuch a svrbenie. Priložte si rozdrvený ľad na opar po dobu 10-15 minút. Tento postup opakujte niekoľkokrát za deň.

Jedlá sóda

Jedlá sóda pomáha nielen rýchlejšie opar vyliečiť, ale zároveň zmierňuje svrbenie a bolesť či napätie v oblasti oparu. Vezmite vatovú tyčinku, vložte ju do sódy a prikladajte na opar. Sóda pomôže miesto oparu rýchlo vysušiť. Aby ste zabránili kontaminácii, nikdy nepoužívajte tyčinku, ktorá prišla do styku s oparom opakovane.

Čajovníkový olej (Tea Tree Oil)

Vynikajúci prírodný prostriedok na liečbu oparov. Má antibakteriálne účinky, napomáha rýchlemu hojeniu a zabraňuje tomu, aby sa vírus rozširoval. Pomocou kvapkadla sa odporúča nakvapkať niekoľko kvapiek oleja priamo na opar. V prípade infekcie vo vnútri úst sa odporúča pridať pár kvapiek do vody a vyplachovať ňou ústnu dutinu.

Medovka

Obsahuje flavanoidy, fenolové a rozmarínové kyseliny, ktoré napomáhajú hojeniu, uľavia od svrbenia a pálenia v oblasti oparu. Pripravte si medovkový čaj, nechajte vylúhovať, namočte doň vatový tampón a jemne ním prechádzajte po opare. Vynikajúce sú tiež medovkové tinktúry, krémy a maste s obsahom tejto bylinky.

Sladké drievko

Výťažky zo sladkého drievka obsahujú kyselinu glycyrizínovú, ktorá bojuje proti herpes vírusu. Výťažky zo sladkého drievka sú dostupné v čajoch, tinktúrach či rôznych doplnkoch výživy. Pravidelné užívanie sladké drievka však môže spôsobiť hypertenziu a mali by sa mu tiež vyvarovať tehotné ženy.

Čajové vrecúška

Čierny čaj je bohatý na vitamíny a známe sú aj jeho antivírusové a protizápalové účinky. Keď si pripravíte šálku čierneho čaju, vrecko nevyhadzujte. Nechajte ho vychladnúť a následne priložte na postihnutú oblasť. Nechajte pôsobiť 5 minút a tento proces opakujte 2-3 x denne.

Kukuričný škrob

Jeden z najlepších prostriedkov v boji proti oparu. Kukuričný škrob pomáha absorbovať z kože nadmernú vlhkosť, vďaka čomu sa opar rýchlejšie vysuší. Navyše zmierňuje svrbenie a pálenie. Aplikujte malé množstvo škrobu priamo na opar a infikovanú oblasť. Na aplikáciu požite vatovú tyčinku, ktorú ponoríte do škrobu a jemne nanesiete na infikované oblasti. Tyčinku po kontakte s oparom ihneď vyhoďte.

Aloe vera

Aloe vera je veľmi zdravá a obľúbená rastlina z prírody a známe sú aj jej účinky v boji proti oparom. Upokojuje svrbenie, začervenanie a urýchľuje hojenie. Môžete použiť aloe vera gél, alebo priamo list rastliny Aloe vera. Rozseknite ho na polovicu a vytlačte gélovú hmotu priamo na infikované oblasti.

Epsomská soľ

Alebo tiež označovaná názvom horká soľ. Zmierňuje svrbenie a opuch, upokojuje podráždené oblasti a vysušuje ich, vďaka čomu urýchľuje hojenie. Do šálky s vodou pridajte trochu soli a vatovým tampónom si roztok aplikujte na  problematické oblasti. Nechajte vyschnúť. Epsomská soľ sa odporúča pridať do kúpeľa aj pri liečbe pásového a genitálneho oparu.

Čierna káva

Čierna káva je vynikajúcim pomocníkom pri liečbe oparov, pľuzgierov a vredov v ústnej dutine a jej okolí. Prirpavte si silnú čiernu kávu a keď vychladne podržte ju čo najdlhšie v ústach. Aplikujte ju aj na pery postihnuté oparom.  Opakujte 2 x denne.

Bylinné čaje

Harmančekový, zázvorový alebo škoricový čaj rovnako pomôžu pri rýchlejšej liečbe oparov. Vyplachujte si nimi ústnu dutinu a aplikujte ich pomocou vatovej tyčinky aj priamo na postihnuté miesta.

Med Manuka

Ide  med získavaný z kvitnúcich stromov manuka a západná civilizácia až v tejto dobe naplno objavuje jeho zázračné účinky. Pôsobí antibakteriálne a proti-vírusovo, pomáha pri rýchlom hojení pľuzgierov, vredov a oparov. Aplikujte ho priamo na postihnuté oblasti.

Voľnopredajné lieky

Účinnou pomocou sú aj dostupné lieky z lekárne, ktoré jednak zmierňujú bolesť a napomájhajú rýchlemu hojeniu postihnutých oblastí (napr. Zovirax, Herpesin).

Čo pomáha

Pri výskyte oparu dbajte aj na správnu a vyváženú stravu s vysokým obsahom vitamínov (najmä B12 a E) a aminokyselín arginímu a lyzínu, ale látok akými sú zinok a železo. Nájde ich v mäse, rybách, hubách (hliva ustricová) čerstvom ovocí a zelenine, cesnaku, cibuli, kvasniciach, sóji a mliečnych výrobkoch.

Čo nepomáha

Nesnažte sa opary vytláčať alebo prepichovať. Rovnako nestrhávajte chrasty a neoblizujte si pery. Dbajte na zvýšenie dodržiavanie hygieny a všetko, čo prišlo do kontaktu s oparom – zubná kefka, vatový tampón, balzam na pery – vyhoďte (kefku môžete vydezinfikovať, ale odporúčame vymeniť ju za novú). Ak sa oparu dotýkate okamžite si dôkladne umyte ruky, aby sa predišlo infikovaniu iných osôb, alebo ďalších oblastí na tele.

Picture of Janka

Janka

Rada pripravujem chutné a zdravé recepty. Najlepšie prísady sú tie,, ktoré si vypestujete vo svojej záhradke.

Dnes najobľúbenejšie