Ženy, muškáty zazimujte takto a budú kvitnúť od mája do novembra: Už ani Euro za priesady z obchodu, toto nemá konkurenciu!

Tento rok sme sa rozhodli vyhlásiť zbierku na najlepší spôsob, ako zazimovať muškáty. Keďže koniec sezóny už pomaly klope na dvere, tipy od vás môžu pomôcť aj iným čitateľom, rozhodli sme sa zverejniť ich v tomto článku všetky. Ne jednom mieste tak máte rady slovenských pestovateľov, ktoré im fungujú už roky!

Muškáty zavesené dolu hlavou

Pre mňa to bola doslova nutnosť, pretože mám malú pivnicu a keby som chcela do nej na zimu uložiť všetky muškáty aj s kochlíkmi, nemala by som šancu pohnúť sa v nej. Metóda je to stará, zdedená po mojej starkej, ktorá mala vždy muškáty krásne a robila to tak, hoci mala pivnicu veľkú. Písalo sa tu o balení muškátov do krabíc, novín a podobne, toto je však podľa mňa najjednoduchšie. Muškáty sa jednoducho zavesia za korene a nechajú tak.

Muškáty visia hore hlavou celú zimu

Možno ste už o tom čítali, alebo počuli. Každý to robí inak, napríklad moja svokra vždy vyberie muškáty zo zeminy, korene zabalí do novín, alebo do igelity a zavesí dolu hlavou do šachty. Ja to robím tak, že muškáty vyberiem z pôdy a vôbec nestrihám ani inak neošetrujem. Muškáty tak ako sú zavesím za korene dolu hlavou a nechám takto prečkať zimu. Začnem si všímať vždy až na jar, kedy ich zostihnem, dám do nového substrátu a začínam pomaly prebúdzať – zálievka a postupne aj hnojivo + otužovanie na jarnom slniečku. Podmienkou však je, aby bola pivnica chladná (okolo 10 stupňov), tmavá a suchá. Raz sa mojej známej stalo, že im zaplavilo v lete pivnicu a navlhla, muškáty v nej takto neprežili. Tiež musím dodať, že takto nechávam na zimu len klasické muškáty, nie tirolské ani ťahavé. Skúste, je to veľmi jednoduché a nezaberá to ani centimeter priestoru, muškáty celý čas pekne zavesené.

nápad nám poslala Jarmilka Hošmánková

Krabicová metóda

Tento nápad mi poslala sestra už pred pár rokmi, pretože vždy na jeseň sme riešili známy problém, ako prezimovať muškáty, resp. kam ich všetky aj s truhlíkmi napratať. Riešili sme to tak, že muškáty sme na zimu dali do kompostu a na jar kúpili nové priesady. No bolo mi to ľúto a tak som sa tomuto nápadu veľmi potešila. Neviem, kto je autorom, ale veľká vďaka zaň. Už skoro 5 rokov sa toho držím a muškáty sú krásne každý rok – susedy si chodia po odrezky na množenie.

Ešte chcem dodať, že to mám naozaj odskúšané a podľa mňa je to geniálny nápad. Žiadne zalievanie, žiadne oberanie suchách lístkov a kvetov, žiadne zakopávanie o črepníky v pivnici!

A chcem upozorniť, aby ste sa nebáli, ak muškáty budú po zime vyzerať biedne. Pozviechajú sa rýchlo a z mojich viem, že sú oveľa silnejšie a bohatšie zakvitnuté ako tie z obchodu.

Ako na to?

Píšem to presne tak, ako mi to poslala pred rokmi sestra a podľa čoho postupujem aj ja.

  • Muškáty pred uskladnením prestaneme polievať, hlinu necháme doslova vyschnúť – nesmie byť mokrá.
  • Vyberieme rastlinu z hliny, otrasieme len mierne, NEODLAMUJEME kvety, puky, ani listy !!!
  • Vložíme do krabice DOLU HLAVOU.
    Postupne uložíme všetky rastliny (husto) vedľa seba alebo urobíme druhú vrstvu, ak je krabica dostatočne vysoká.
  • Prikryjeme novinovým papierom, krabicu uzavrieme a odložíme do pivnice alebo na miesto, kde nemrzne.
  • Na jar (asi koncom februára) vyberieme z krabice, NIČ neodlamujeme a tieto doslova úbožiatka zasadíme do čerstvej zeminy. Polejeme a dáme im čas na prebudenie.
  • Ako zázrak sa po 2 týždňoch začnú objavovať prvé lístočky.
  • Po 4-5 týždňoch oberieme všetko, čo tam nepatrí, odstránime suché a mŕtve výhonky.
  • Po 8 týždňoch prihnojíme.
  • A už budú len rásť a kvitnúť do krásy.

Priznám sa, že prvýkrát, keď som skúšala túto metódu, bola som zhorzená, ako muškáty vyzerali. Ale môžeme vám povedať, pozviechali sa nesmierne rýchlo a kvitli naozaj celú sezónu, dokonca prežili aj na severnej strane. Mala som aj pár sadeníc z obchodu, ale to sa nedalo porovnať. Za mňa už len takto, odprúčam!

Ľuba Valachová

Muškáty vo vrecku

Na konci kvitnutia v oboch prípadoch vyberieme muškáty z pôdy a otrasieme (aby sa pôda uvolnila z koreňov). Muškáty pred uskladnením prestaneme polievať, hlinu necháme doslova vyschnúť – nesmie byť mokrá. Odstránime kvety, odkvitnuté časti a puky. Potom každú rastlinku zabalíme do papierového vrecka alebo obyčajných novín tak, aby koreň trčal z papiera von. Potom okolo stonky obmotáme motúz (nie príliš na tesno), aby sme mohli rastlinku zavesiť do priestoru. Teraz už stačí muškáty len zavesiť do tmavej komory, alebo pivnice. To je všetko, počas zimy si muškáty nemusíte vôbec všímať. Na jar ich zasadíte do nového substrátu a začnete pomaly preberať (zavlažovanie, hnojenie, otužovanie – ako pri klasicky zazimovaných muškátoch).

Filipa K.

Dnes najobľúbenejšie