Odborníci poradili jednoduchý trik, s ktorým môžete takéto rúško nosiť OPAKOVANE: Už nemusíte vyhadzovať po použití!

Tiež vás zaujíma, či existuje spôsob, ako môžeme chirurgické rúško použiť opakovane? Na stránke napadovy.blog sme našli článok, ktorý dokonca hovorí aj o tom, že tento spôsob uznávajú aj odborníci.

Odborníci z oblasti zdravotníctva uvádzajú, že chirurgické rúško slúži na jediné použitie, po ktorom by sa malo vyhodiť. Toto tvrdenie sa však nepáči environmentalistom, ktorí si všimli obrovskú stopu znečistenia, akú po sebe zanechávajú vyhodené rúška.

Vhodnou alternatívou je látkové rúško, ktoré však nevyhovuje každému. Určite aj vy sami viete potvrdič, že chirurgické chirurgické rúško je ľahšie a pre mnohých ľudí aj pohodlnejšie. Jediným jeho problémom je fakt, že ho musíte nakúpené vo veľkom množstve, pretože panuje predpoklad, že takéto rúško sa po použití musí vyhodiť.

Vedci, ktorý sa situáciou okolo používania jednorázových rúšok zaoberajú však dnes hovoria jasnou rečou, ak dodržíte túto podmienku, rúško môžete použiť opakovane.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

1 pravidlo pre ďalšie použitie!

Vedci, ktorí zásobujú verejnosť aj odborníkov aktuálnymi informáciami o ochorení COVID-19, a ktorí sa združujú v zoskupení Adios Corona, odporúčajú jednoduchú metódu, ako chirurgické rúško použiť opakovane.

Ako postupovať?

Odložte použité rúško do papierovej obálky označenej dátumom. Rúško by sme z nej nemali vyberať počas nasledovných siedmich dní. Takto môžete rúško použiť dokopy 5 až 10-krát.

„Po siedmich dňoch na maske neprežije takmer žiadny vírus, čo potvrdilo niekoľko vedeckých štúdií,“ vysvetľuje francúzsky mikrobiológ a člen Adios Corona Denis Corpet. Ak sa aj na rúšku nejaké mizivé percento vírusu nachádza, nemá dostatočnú silu na to, aby nakazil nositeľa.

Ak teda jednorázové rúško používate aj vy a dodržíte pravidlo 7 dní, môžete ho použiť aj opakovane. Toto pravidlo je však nutné dodržať po každom jednom použití.

Ďalšie možnosti, ako jednorázové rúško dezinfikovať

Výrobca filtrov do zdravotníckych masiek N95 Peter Tsai ďalej hovorí, že jednorazové masky sa dajú dezinfikovať aj v rúre – stačí ich ohrievať pri 70 až 75 stupňoch Celzia po každom použití.

Odporúčanie epidemiólógov však v súčasnej situácií ostáva nezmenené – odporúčajú jednorázové rúška po použití vyhodiť.

 

Foto: tjn
Foto: tjn
Foto: tjn
Foto: tjn
Foto: tjn