Nie sú dobrými susedmi: Tieto rastliny v záhrade rozhodne nesaďte vedľa seba, navzájom si škodia!

Nehovorí sa o nich príliš často, no mali by ste ich poznať. Tieto rastliny v záhrade vedľa seba rozhodne nevysádzajte, riskujete tak, že budete mať omnoho menšiu úrodu!

Už skôr sme vám priniesli článok o takzvaných dobrých susedoch, teda rastlinách, ktoré si vzájomne pomáhajú, chránia sa pred škodcami a chorobami.

Nie príliš často sa však hovorí aj o druhej strane mince – teda o rastlinách, ktoré by ste nemali sadiť blízko seba.

Prečo si škodia?

Isté druhy rastlín si vo vzájomnej blízkosti škodia. Môže za to najmä fakt, že si odčerpávajú z pôdy dôležité živiny a zo svojich koreňov vylučujú toxíny, ktoré inhibujú (spomaľujú) rast niektorých rastlín. Môže sa vám teda stať, že tieto rastliny budú mať omnoho menšie plody, ako by mohli mať. Je dobré, aby ste o zlách susedoch vedeli čo najskôr:

Čo sa týka fazule (bielej, strakatej, maslovej – jednoducho celej rodiny fazúľ), ich najväčším nepriateľmi v záhrade sú pažítka, cesnak, pór a cibuľa. Cibuľovitú zeleninu k nim rozhodne nevysádzajte.

...

Fazuľa tiež nemá rada blízkosť papriky – sladkej aj pálivej. Možno budete prekvapení, no fazuli neprospieva ani blízkosť aksamietnice – teda kvetu, ktorý pôsobí ako odpudzovač škodcov. V skutočnosti, bylinky a rastliny, ktoré odpudzujú škodcov vo všeobecnosti nevysádzajte do tesnej blízkosti fazule.

Hrášok (bratranec fazule) tiež nemá rád blízkosť cibuľovitých rastlín – najmä pažítky cesnaku, póru a cibule.

Brokolica a karfiol majú tiež v záhrade pár nepriateľov. Pestovanie brokolice je rýchle a jednoduché, mali by ste však vedieť, že brokolica nie je fanúšikom papriky, tekvice a cukety – držte ich od brokolice čo najďalej. To isté platí aj o jahodách a rajčinách. Stačí, ak si zapamätáte jednoduché pravidlo, brokolica a karfiol nemajú radi blízkosť teplomilných plodov.

Tiež sa neodporúča vysádzať koriander a uhorky blízko paradajok. Kôpor a mrkva by mali byť na opačných stranách záhonu.

Zhrnutie na záver:

Fazuľa: nesaďte blízko pažítky, cesnaku, póru, papriky a Aksamietnice

Hrášok: Nesaďte blízko pažítky, cesnaku, póru, cibule a pariky

Brokolica a karfiol: nesaďte blízko papriky, tekvice, jahôd a paradajok

Paradajky: nesaďte ich blízko brokolice, karfiolu, koriandru a uhoriek

Kôpor: Dajte ho čo najďalej od mrkvy

Slnečnica: Mala by byť aspoň 30 cm od akejkoľvek inej rastliny