Tieto milé kvietky nám na jar rastú pod nohami: Čo však dokážu, ak ich uvaríte? Tieto účinky sa oplatí poznať!

Sedmokráska obyčajná je liečivá rastlina s krásnym kvetom a využitie nájde možno aj u Vás. Čím je táto rastlina výnimočná, čo za účinné látky obsahuje a ako sa používa, ako sa z nej pripravuje čaj a odvar? Spoznajte sedmokrásku obyčajnú, ktorá nie je taká obyčajná, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať…

O sedmokráske

Sedmokráska je nízky kvet, ktorý dorastá do výšky okolo 5 – 7 centimetrov. Už jej názov sedmokráska hovorí o tom, že je to bylina s krásnym symetrickým kvetom bielej až ružovej farby. Sedmokráska je pekný kvietok, ktorý má mnohé pozitívne účinky na organizmus (viď nižšie). Sedmokráska je ľahko dostupná liečivá bylina, ktorú nájdete na lúke, poli či na čistinke. Zoberte si ju domov a môžete ju použiť vo forme čaju či už čerstvú alebo sušenú.

 

Čo obsahuje sedmokráska – účinné látky

Účinné látky v sedmokráske obyčajnej majú pozitívnu silu pre naše zdravie.

Triesloviny, flavonoidy, éterické oleje, živica, minerálne látky, vitamíny, vláknina. To všetko sú látky, ktoré dokážu naše telá perfektne využiť!

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

 

Sedmokráska účinky na zdravie

Taký malý kvietok a taký účinný! Pozitívne účinky sedmokrásky sú skvelé.

  • Podporuje obranyschopnosť, chráni bunky pred voľnými radikálmi, prevencia vzniku rakoviny
  • Podporuje trávenie, vylučovanie žlče, pravidelnú stolicu, prečisťuje tráviaci trakt
  • Zabezpečuje zdravé dýchacie cesty, odstraňuje kašeľ, hlieny, prečisťuje dýchacie cesty
  • Odstraňuje bolesti brucha, migrény, kĺbov a svalov
  • Močopudné účinky, odvodňuje a prečisťuje obličky, močové cesty a pečeň
  • Znižuje hladinu cukru v krvi, zastavuje rôzne druhy krvácania
  • Lieči kožné poranenia a kožné choroby (ekzém, akné…)

 

Kde rastie sedmokráska a aké časti sa zbierajú?

Sedmokráska obyčajná rastie skoro v celej Európe. Jediné, čo potrebuje, je dostatok svetla a slnka. Rastie od nížin až po vyššie položené miesta (až do výšky 2000 m.n.m). Najčastejšie ju nájdeme na lúke, poli, čistinke ale hlavne, tam kde má dostatok slnka. Zo sedmokrásky sa zbierajú kvety so stonkou, môžu sa následne sušiť a potom použiť vo forme čaju alebo odvaru. Rastlina sa zbiera od konca zimy do konca leta.

 

Použitie sedmokrásky

Čaj zo sedmokrásky (vnútorné použitie)

Tento liečivý čaj je vhodný pri prechladnutí, chrípke, zlom trávení, alebo pri iných problémoch uvedených vyššie. Tento čaj pite v akútnych prípadoch 2 – 3 krát denne. Pri prevencii ho pite 1-krát denne v priebehu jedného týždňa.

Potrebujete: 1 ČL sušenej alebo čerstvej sedmokrásky, 3 deci vody, sitko na čaj

Sedmokrásku dajte do sitka na čaj a zalejte 3 dcl vriacej vody. Nechajte lúhovať 9 – 11 minút a potom sitko vyberte, prípadne sceďte a teplý čaj pite 1 – 3 krát denne.

 

Čaj zo sedmokrásky (vonkajšie použitie)

Tento odvar sa používa na vyčistené a suché rany alebo miesta postihnuté kožným ochorením. Odvar nechajte pôsobiť a oplachovať ranu nemusíte.

Potrebujete: 2 PL sedmokrásky, 2,5 dcl vody, sitko na čaj

Sedmokrásku dajte do hrnca, zalejte vodou a nechajte variť 10 minút na miernom ohni. Potom vypnite a teplý odvar prikladajte na rany alebo miesto postihnuté kožnou chorobou.