Chystáte sa vysádzať tento rok stromy? Tieto druhy si držte od záhrady čo najďalej, môžu spôsobiť poriadnu spúšť!

Ak ste si povedali, že tento rok si v záhrade chcete vysadiť strom, ktorý bude o niekoľko rokov pýchou a možno aj symbolom vašej rodiny, najskôr si dobre zvážte, aký druh stromu zvolíte.

Ak ste si povedali, že tento rok si v záhrade chcete vysadiť strom, ktorý bude o niekoľko rokov pýchou a možno aj symbolom vašej rodiny, najskôr si dobre zvážte, aký druh stromu zvolíte. Zatiaľ čo niektoré sú celkom neškodné a dokonca prospešné, iné vám v záhrade môžu narobiť poriadnu šarapatu. Týmto druhom sa radšej vyvarujte:

Jaseň

Tento strom je často vysádzaný okolo miest a často lemuje cestičky v parkoch. Pôsobí majestátne a jeho drevo je veľmi žiadané. Do svojej záhrady si ho však radšej nedávte. Jasene priťahujú agresívneho škodcu s menom Krasoň jaseňový. Ide o veľmi nepríjemného škodcu, ktorý sa vám v záhrade môže postarať o poriadnu spúšť. Postupne sa totiž naučí aj na okolité dreviny a plodiny a zo záhrady ho tak jednoducho nedostanete.

Orech čierny

Veľmi obľúbená drevina, vyhľadávaná nielen pre drevo, ale aj plody. Pre domáce pestovanie sa však tento strom rozhodne neodporúča. Môže za to nielen obrovské množstvo peľu, ktoré táto drevina produkuje, ale najmä toxíny, ktoré dokážu spoľahlivo vyhladiť okolité záhony kvetov, aj zeleniny.

Bradfordská hruška

Hoci sa typicky pestuje v južnejších oblastiach, niektoré odrody môžeme pestovať aj v našich zemepisných šírkach. Bradfordská hruška je veľmi obľúbená preto, že rýchlo rastie a dokáže tak vo vašej záhrade zabezpečiť tieň, na druhej strane však rýchly rast spôsobuje, že drevo je veľmi slabé aj aj pri miernych letných búrkach sa ľahko zlomí. Okrem toho, počas kvitnutia kvety tejto dreviny produkujú špecifické silice, ktoré nevoňavú príliš vábne (na meradle zápachu produkovaného rastlinami obsadila popredné pozície). V niektorých oblastiach sa dokonca Bradfordská hruška považuje za invazívnu burinu, pretože sa veľmi rýchlo rozrastá.

Blahovičník

Lepšie známy pod názvom eukalyptus. Zatiaľ čo trpasličie odrody sú skvelé na pestovanie v interiéri, v záhrade táto drevina pôvodom z Austrálie môže privodiť nepríjemné komplikácie. Eukalyptus rastie veľmi rýchlo a počas jedného roka môže narásť až o 3 metre. S tým súvisí časté a masívne odlupovanie kôry, ktoré môže byť nielen nepríjemné, ale niekedy aj nebezpečné. Navyše eukalyptus je známy ako silný odpudzovač hmyzu, avšak v záhrade hrozí, že odoženie aj prospešné druhy hmyzu, ktoré pracujú v prospech vašej úrody a krásnych kvetov.

Lipa americká

Listnatý opadavý strom, ktorý dorastá až do výšky 20 metrov. Hoci ide o krásny strom, ktorý je typický svojimi voňavými kvetmi, nesmiete zabúdať, že lipa doslova magnetom pre včely. Často si v jej korune postavia úľ a zadržiavajú sa v jej blízkosti – to môže byť nebezpečné najmä pre deti.. V letných mesiacoch kvety produkujú veľmi hustú hmotu – šťavu, ktorá je pevná ako sekundové lepidlo. Z chodníka alebo dokonca vášho vozidla ju tak ľahko neodstránite.

Moruša

Stromy s vzácnymi plodmi, sa takmer vytrácajú z našich miest. Ak sa rozhodujte morušu pestovať na vašej záhrade, mali by ste však poznať nástrahy tejto dreviny. Moruša patrí do rozľahlých záhrad, pretože široká a nízka koruna, vytvára hustý tieň, pod ktorým iné rastliny neprežijú. Okrem toho, plody moruše sa ľahko roznesú po okolí a spôsobujú takzvaný „invazívny výsev“ – vznik morušových hájov. Nesmieme tiež zabúdať, že strom má pomerne plytké korene.

Javor cukrový

Je typický pomerne slabým drevom, ktoré spôsobuje problémy najmä počas búrok. Jeho koreňový systém je pomerne plytký, avšak neskutočne citlivý na akékoľvek vodné zdroje v okolí. Aj preto je nočnou morou pre kanalizácie či drenážne rúrky. Korene však spoľahlivo zničia aj cesty, chodníky a aj záhony, ktoré sa nachádzajú v ich blízkosti – bude totiž odčerpávať vlahu a živiny vašim plodinám.

Mimóza „citlivka“

Tiež známa ako hodvábny strom. Ide o neobyčajne krásny strom s nariasenými listami a ružovými kvetmi. Hoci vyzerá krásne, mimóza je v pôde pomerne slabo ukotvená a produkuje obrovské množstvo extrémne invazívnych sadeníc. Môže sa vám tak ľahko stať, že u vašich najbližších susedov vďaka tomuto stromu nebudete veľmi obľúbený.

Vŕba

Veľmi hodnotný doplnok krajiny a krásny majestátny strom, ktorý vzbudzuje pocit pokoja až melanchólie. Ak ho však vysadíte do záhrady, bude urputne hľadať vodu a to dokonca ešte agresívnejšie ako predošlý javor. V ohrození sú vodovodné potrubia, kanalizácia a všetko, v čom korene vŕby zacítia vodu. Navyše tento strom má v porovnaní s inými drevinami pomerne krátku životnosť – približne 30 rokov. Navyše, drevo je veľmi náchylné na praskanie a pokiaľ nenájde životodarný zdroj vody, začne chradnúť a môže sa začať lámať.

 

Dnes najobľúbenejšie