Tí, ktorí nepoznajú týchto 11 trikov, budú za teplo platiť dvakrát viac

Hoci cez deň sú teploty túto zimu celkom prijateľné, noci vedia byť poriadne chladné. Práve preto musíme svoje príbytky príjemne vyhriať.

Keďže však ceny energií neustále rastú, je vhodné poznať zopár trikov, ako na vykurovaní ušetriť a pritom neobmedzovať svoje pohodlie.

Prinášame vám týchto 11 skvelých trikov, s ktorými môžete na kúrení ušetriť až polovicu!

Ako ušetriť na vykurovaní:

1. Časť tepla, ktoré prichádza do radiátora, je okamžite neutralizovaná chladom prichádzajúcim od stien. Prilepte na stenu alobal tak, aby jeho plocha mierne presahovala veľkosť radiátora. Takto stúpne teplota v miestnosti o 2-3 stupne.

 

...

2. Staré drevené okná nemusia dostatočne tesniť. Ak na niektorom mieste badáte slabé utesnenie skiel, vyplňte medzery pomocou tmelu.

 

3. Často však teplo môže unikať aj cez moderné okná. Môže za to jednoduchá vec, o ktorej väčšina ľudí nevie. Niektoré plastové okná totiž majú letný a zimný režim. Viac sme o tom písali v tomto článku. Okrem toho môžu byť zastarané aj gumené tesnenia, ktoré po čase treba vymeniť.

 

4. Utesnite aj otvory okolo dverí. Často stačí kus látky alebo na to určené plyšové „hračky“.

 

5. Ak pečiete v rúre, po skončení nechajte rúru otvorenú dokorán. Teplo z nej sa tak uvoľní do miestnosti a teda ho využijete dvakrát.

 

6. Občas sa oplatí siahnuť aj po bizarnejších metódach. Napríklad táto črepníková metóda je nielen účinná, ale aj ekologická, pretože nespotrebúva žiadnu elektrickú energiu, plyn ani drevo.

 

7. Počas jasných slnečných dní je dobré odostrieť závesy a vpustiť dnu blahodarnú slnečnú energiu. Akonáhle však slnko zapadne, cez okná teplo opúšťa naše domovy. Vtedy je dobré okná opäť zastrieť pokiaľ možno hustými a tmavými závesmi.

 

8. V zime je správne odstrániť veľké a ťažké nábytky z blízkosti radiátorov, pretože tie bránia šíreniu tepla do miestnosti. Naopak je vhodné dať veľké nábytky pozdĺž stien, ktoré naopak môžu byť chladné a miestnosť chladia.

 

9. Vysoké a husté koberce dokážu zvýšiť teplotu v miestnosti až o 1 stupeň.

 

10. Po horúcom kúpeli či sprche nechajte dvere kúpeľne otvorené dokorán.

 

11. Najmä obyvatelia vyšších poschodí v bytovkách by mali čo najviac vetracích otvorov zakryť. Ušetria tým 0,5-1 stupeň nielen vo svojom, ale aj v ostatných prepojených bytoch.

 

Bonus: Najviac tepla je v domácnostiach plných harmónie a lásky, kde sa ľudia môžu k sebe pritúliť a navzájom sa zohriať. ;)