Tešte sa z nich donekonečna: Najjednoduchší spôsob, ako rozmnožiť obľúbené izbové rastliny!

Pre pestovateľov izbových rastlín je určite skvelou správou, že väčšina rastlín, ktoré bežne pestujeme sa dajú jednoducho a rýchlo rozmnožiť.

Pre pestovateľov izbových rastlín je určite skvelou správou, že väčšina rastlín, ktoré bežne pestujeme sa dajú jednoducho a rýchlo namnožiť. Môžete si tak sami dopestovať nové mladé rastlinky a rozšíriť si tak svoju domácu zbierku, je to skutočne jednoduché!

Rozmnožovanie z trsov (výhonkov)

Vhodné rastliny: Orchidea, Aloe Vera, Zelenec.

Niektoré rastliny vytvárajú výhonky, ktoré majú vlastné koreňové systémy, ktoré sú schopné žiť samostatne mimo materskej rastliny. Výhonky sa najčastejšie objavujú na konci alebo po bokoch dlhej kvitnúcej stonky. Stačí, ostrým nožom výhonok oddeliť – pozor, aby ste zachovali čo najviac neporušených koreňov, posypať práškom proti hnilobe a zasadiť do substrátu. Najjednoduchšie sa týmto spôsobom rozmnožuje Zelenec. Kým rastlina zosilnie, umiestnite ju na tienisté stanovisko. Pri orchidey je rozmnožovanie kvôli vzdušným koreňom špecifické, ale zvládnete to jednoducho – detailný postup nájdete TU. Rozmnožovanie Aloe Vera nájdete TU.

Orchid-Keiki-Pruning-600x400

Odrezky

sansevieria-mother-in-laws-tongue-cuttings-propagation

...

Toto rozmnožovanie je snáď to najjednoduchšie. Odrezky alebo listy, ktoré získavame z  rozkonáreného vrcholu zdravých rastlín, jednoducho ošetríme stimulátorom zakoreňovania a zapichneme do substrátu. Takto môžete rozmnožovať najobľúbenejšie izbové rastliny: Svokrin jazyk, Crassula,  Zamiokulkas, Fialku ako aj ihličnany.

Máte doma túto rastlinu? Mali by ste si ju rozmnožiť, neuveríte, aká je užitočná!

Popínavé a ťahavé rastliny: Rozmnožovanie „potápaním“

Výhonky z materskej rastliny upevníme pomocou jemného drôtika k substrátu (je to potrebné, aby mali výhonky kontakt so substrátom). Substrát udržiavame rovnomerne vlhký a keď začnú vyrastať prvé korienky, (po 3-4 týždňoch) výhonky môžeme od materskej rastliny celkom oddeliť a zasadiť do samostatných nádob.

Tento spôsob rozmnožovania je vhodný pre Brečtan, Potosovec , Figovník popínavý , Filodendron.

Delenie

Je to veľmi jednoduché. Z materskej rastliny získate dve a to tak, že koreňový bal jednoducho rozdelíte na polovicu a získate tak dve alebo viac rastlín, ktoré majú vlastný koreňový systém, stonku aj listy. Tieto rastliny jednoducho presadíte do samostatných kvetináčov.

Tento spôsob je vhodný pre Asparágus, Lopatkovec, Klíviu a Bambus.

Pôda alebo voda?

Pri rozmnožovaní z odrezkov sú dve možnosti ako postupovať. Buď zapichnúť do pestovateľského substrátu, alebo do nádoby s vodou. Obe možnosti sú v podstate rovnako úspešné, pri zakorenení v substráte máte však menej práce. Rastlinku nemusíte nikam presúvať a dlhú dobu môžete pestovať v pôvodnom substráte.