Viete, aká je najlepšia teplota na spánok? Pri tomto čísle sa zvyšuje riziko srdcových chorôb!

Ľudia žijúci s chronickými ochoreniami a slabším imunitným systémom by si mali dávať dobrý pozor na teplotu vo svojom dome.

Nastavenie ideálnej teploty pre váš domov je kľúčové pre vaše zdravie. 

Tento rok sa téma z dôvodu zvyšovania cien energií dostáva do popredia obzvlášť často, rodiny sa snažia ušetriť okrem iného tým, že si byty vykurujú o niekoľko stupňov menej ako doteraz.

 

 

Portál femina prezradil, akú teplotu by sme mali mať v byte, aby tým neutrpelo naše zdravie.

Nezaškodí vedieť, že tak ako horúčava, tak aj chlad dá na tele poriadne zabrať.

Platí to najmä pre ľudí so slabším imunitným systémom a chronickými ochoreniami.

 

 

Na určenie najzdravšej domácej teploty bolo vykonaných niekoľko štúdií a hoci výsledky sú rôzne, možno sa z nich poučiť.

Zdravá vnútorná teplota

Líši sa od človeka k človeku, pri akej teplote sa cíti pohodlne.

Aj keď sú ľudia, ktorí milujú horúčavy viac ako čokoľvek iné, sú aj takí, ktorí by najradšej vynechali najteplejšie obdobie, keby mohli.

Vo vašej domácnosti má každý iné preferencie a teplota, pri ktorej sa cítite pohodlne, môže byť ovplyvnená vekom, zdravotným stavom a úrovňou aktivity.

 

 

Z definície vyplýva, že starší človek so sedavým životným štýlom preferuje vyššiu teplotu ako mladý človek, ktorý je vo svojom byte aktívny aj niekoľko hodín.

Najčastejšie, keď sú ľudia doma, nastavia termostat na 20-22 °C. 

Podľa výskumu je teplota najvhodnejšia na nočný spánok o niečo nižšia, okolo 18-19 stupňov Celzia.

 

 

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zdravá izbová teplota závisí od ľudí žijúcich alebo pracujúcich v budove.

Pre správne oblečeného zdravého dospelého môže byť teplota okolo 18 stupňov pohodlná, ak však máte malé deti alebo v byte bývajú aj starší, neodporúča sa ísť pod 20 stupňov. 

Niektoré štúdie ukazujú, že teploty nižšie ako 18 °C si môžu vybrať daň na tele, čím sa zvyšuje riziko kardiovaskulárnych a respiračných ochorení.

 

 

Hoci väčšina výskumov súvisí s vonkajšími teplotami, existujú aj údaje o nízkych vnútorných teplotách.

V zime sa zvyšuje úmrtnosť na kardiovaskulárne ochorenia v dôsledku chladného počasia, čiastočne je to spôsobené tým, že chlad má vazokonstrikčný účinok, a tým zvyšuje krvný tlak.

Vazokonstrikčný účinok zaťažuje obehový systém, čo zvyšuje pravdepodobnosť ischemickej choroby srdca a mŕtvice.

 

 

Studený vzduch v interiéri môže zhoršiť príznaky astmy a CHOCHP (chronická obštrukčná choroba pľúc) a pacienti môžu mať ťažkosti s dýchaním.

WHO vo svojom odporúčaní zdôrazňuje, že neexistujú presné údaje o teplote, pod ktorou možno očakávať negatívne zdravotné následky, no zároveň sa ako najbezpečnejšie a najvšeobecnejšie akceptované javí minimálne 18 stupňov Celzia.

Vyššia teplota ako táto je potrebná pre citlivejšie skupiny, seniorov, deti, chronických pacientov, najmä tých, ktorí majú problémy so srdcom a dýchacím systémom.

Veľa zdravia!

Foto: pixabay
Foto: unsplash
Foto: pexels
Foto: pexels
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Picture of Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie