Neznášate dlhé čakanie, kým sa auto vyhreje? Vďaka tomuto triku budete mať teplo omnoho rýchlejšie!

Nikomu nie je príjemné, keď si sadne do studeného auta. Ako ho čo najskôr a čo najefektívnejšie vyhriať? Mnohí vodiči sa počas zimy dopúšťajú jednej veľkej chyby, ktorej sa môžete celkom jednoducho vyhnúť.

Zima je pre šoférov áut náročným obdobím vo viacerých ohľadoch. Minulý mesiac sme písali o tom, ako rýchlo zohriať motor auta a nepokaziť si pri tom auto. Nepotrebujete však mať iba zohriaty motor, ale aj interiér auta. Ako to dosiahnuť čo najrýchlejšie?

Chyba, ktorú robí takmer každý

Keď si celí uzimení sadáte do auta, určite je jednou z prvých vecí, ktoré robíte, to, že zapnete kúrenie. Hoci by sa to mohlo zdať ako celkom logické riešenie, v podstate robíte veľkú chybu a situácii ani náhodou nepomáhate. Pokiaľ chcete mať čo najskôr v aute teplo, musíte vedieť, ako na to. Paradoxne, najskôr musíte kúrenie vypnúť, uviedol aj denník Sme.

Možno ste si aj vy všimli, že keď po naštartovaní zapnete kúrenie auta, prúdi vám do vnútra najskôr studený vzduch. To je celkom na škodu, pretože zapínať ho takto predčasne v podstate vôbec nemá význam. Najskôr sa totiž musí zohriať motor auta, až potom sa začne vykurovať interiér vášho automobilu. Súvisí to s tým, ako funguje mechanizmus vykurovacieho telesa vo vozidle. Až keď sa zohreje chladiaca kvapalina, začne sa zohrievať kabína auta.

Interiér automobilu sa začne zohrievať až vtedy, keď sa zohreje motor auta.

Nezapínajte kúrenie predčasne

Aby ste čo najrýchlejšie zohriali motor, a tým pádom následne aj interiér auta, pomôže, keď sa oblúkom vyhnete zbytočným tepelným stratám a zabránite úniku tepla. Je to podobné, ako keď si necháte vyhriať v kuchyni rúru na pečenie, porovnáva na blogu Broken Secrets. „Nenecháte dvere na nej otvorené, lebo by ste všetko teplo stratili,“ píše sa tam. Rovnako aj zohrievanie motora môže byť menej efektívne a bude trvať dlhšie, ak už medzitým chcete vykurovať vnútrajšok auta, hoci motor je ešte studený.

[avizo=http://www.dobrenoviny.sk/c/85061/treba-v-zime-pred-jazdou-zahrievat-motor-odbornik-nam-prezradil-ako-je-to-v-skutocnosti|Treba v zime pred jazdou zahrievať motor? Odborník nám prezradil, ako je to v skutočnosti]

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Ak teda obetujete niekoľko prvých minút jazdy v chladnom aute, prinesie vám to väčší úžitok, než okamžité zapínanie kúrenia. Ušetríte tak svoje pohonné hmoty aj peniaze, radí portál Business Insider. Stačí, aby ste kúrenie zapli až po niekoľkých minútach jazdy, kedy už vám zaručene začne do auta prúdiť teplý vzduch. Nemá pritom význam čakať s autom v garáži a nechávať ho ísť na voľnobehu, rýchlejšie sa zohreje vtedy, keď začnete priamo jazdiť.

3 tipy, ako vyhriať auto

Muž menom Matt Perman sa zase na svojom blogu podelil o vlastné tipy, ako mať v aute, čo najskôr teplo. Aj on radí zo všetkého najskôr chvíľu počkať, kým sa motor auta zohreje. Potom nastaví prieduchy tak, aby fúkali najskôr na úroveň hrude. Keď už začne byť v aute príliš teplo, odporúča prieduchy sklopiť smerom k podlahe. Vďaka tomu sa auto bude držať v teple bez toho, aby vám bolo príliš horúco