Tepelné čerpadlo: ako sa o neho starať?

Vykurovacia sezóna je tu. Tepelné čerpadlá pôjdu naplno, aby nám zabezpečili pohodlné žitie aj v dobe veľkých mrazov. Hoci mnoho distribútorov tvrdí, že je tento zdroj tepla bezúdržbový, nie je to úplne pravda. Niekoľko úkonov vykonávať musíte. Len tak zaistíte čerpadlu dlhú životnosť. Poďme sa teda pozrieť, ako sa o ne starať.

Odborný dohľad je nevyhnutný

Raz za dva roky je vhodné povolať odborníka, servisného technika tepelných čerpadiel. Ten vám spoľahlivo overí, že čerpadlo skutočne funguje tak, ako má. Dôležitá je najmä odborná kontrola tesnosti chladiaceho okruhu. Pravidelné revízie geotermálneho čerpadla sú navyše často podmienkou výrobcu k tomu, aby ste mohli uplatňovať záruku.

Odvzdušnit vykurovaciu sústavu

Zapli ste po dlhej dobe radiátor a ten nič? Nehreje, alebo je jedna časť horúca a druhá ľadová? Potom je zavzdušnený a voda v ňom nemôže dostatočne pretekať. Je teda potrebné vykurovaciu sústavu odvzdušniť. Toto zvládnete určite sami.

Vyčistiť filtre

Aby čerpadlo pracovalo skutočne tak, ako má, je potrebné venovať pozornosť aj filtrom. Tie sa postupne zanášajú drobnými nečistotami (zvieracie chlpy, lístie …). To môže mať vplyv na účinnosť, hlučnosť čerpadla, aj na jeho spotrebu elektrickej energie. Preto filtre aspoň raz za rok dôkladne čistite.

Niektoré geotermálne čerpadlá majú filtre prístupné bez problémov. Potom čistenie zvládnete sami. U iných modelov to tak jednoduché nie je a je potrebné obrátiť sa na servisného technika. Preštudujte návod na použitie, kde máte všetko vysvetlené.

Doplniť chladiacu kvapalinu

Pravidelne kontrolujte nádobku s chladiacou kvapalinou. Blíži sa hladina k minimu? Potom je najvyšší čas kvapalinu doliať. Aj doplnenie chladiacej kvapaliny je lepšie nechať na odborníkovi.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

 

Zdroje:

https://www.ivt.sk

https://www.discloser.sk/pravidelny-servis-tepelneho-cerpadla-povinnost-pre-tych-ktori-vyzaduju-dlhodobo-vysoky-vykon-a-spolahlivost/