Mnohí ľudia ju jedia počas jesene a pritom netušia, čo robí nášmu telu: Tento účinok tekvice je absolútne úžasný!

Dar jesene pre naše zdravie – dokáže opraviť to, čo sme kazili celý rok

1

Zvlášť pokiaľ hovoríme o zdraví našich čriev. Nevhodná strava, stres, užívanie liekov – to všetko sa môže negatívne odzrkadliť na zdraví našich čriev. V tomto je tekvica neprekonateľná. Má čistiaci efekt, spevňuje črevné steny a zlepšuje peristaltické pohyby. Okrem toho má aj močopudné vlastnosti a čo sa týka obsahu karoténu, vyrovná sa jej už len červená repa (cvikla). Obsahuje tiež vitamíny A, B a C, obsah draslíka je dôležitý pre našu krv – čistí ju a s krvou aj pečeň a obličky.

Vedeli ste tiež?

Typicky jesenný plod je nielen veľmi chutný, ale aj veľmi zdravý. Vyhladzuje vrásky, spomaľuje proces starnutia, stimuluje mozgovú činnosť, bojuje proti depresii, únave a letargii. Obsahuje vitamín B6 – ten obsahujú aj antidepresíva. Zlepšuje náladu a pocit pohody, stimuluje funkcie mozgu. Semienka sú tiež efektívne, pretože pobsahujú L-tryptofán, ktorý je tiež používaný pre boj proti depresii! Môžete si z nej vyrobiť polievku, omáčku, alebo výborné koláče. My vám prinášame aj starý a silný recept na posilnenie imunity a prečistenie organizmu.

Omladzujúci efekt

Jedným zo zdrojov omladzujúcich účinkov je obsah antioxidantov, ktorý napríklad vyhladzuje pokožku a je bohatý na luteín a čierny draslík. To znamená, že prospieva nášmu zraku, zlepšuje ho. Obsah beta-karoténu je jedným z najefektívnejších nepriateľov kardiovaskulárnych ochorení. Ak chcete oživiť pokožku, mali by ste ju použiť ako ozdravnú masku – rozmixovať a priložiť.

Tekvica je vynikajúca pre všetky typy pleti, najmä pre únavnú alebo citlivú pokožku. Vysoký obsah vitamínov A, C, E a bohatý na minerály. Zmäkčuje, hydratuje, vytvára vašu pokožku žiarivú a živú.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Obnova suchej pokožky:

Rozmixujte čerstvú tekvicu. Pre 50 ml pridajte jedno vajce, jednu čajovú lyžičku medu a potom naneste na tvár. Opláchnite vlažnou vodou po uplynutí 15-20 minút.

Pre mastnú pleť:

Rozmixujte čerstvú tekvicu. Pre 50ml pridajte jedno vajce, jednu čajovú lyžičku čerstvej lisovanej jablkovej šťavy a naneste na tvár. Opláchnite vlažnou vodou 15-20 minút.

Tekvica môže byť použitá pre všetky typy pleti, ale zvlášť výborná je na unavenú a suchú pleť.  Vitamín D je proti vráskam a zjemňuje pokožku. Je tiež bohatý na vitamín C, takže viaže voľné radikály ako antioxidant a pomáha pri tvorbe kolagénu. Tekvicové masky vyživujú pokožku a podporujú vstrebávanie týchto užitočných živín.

Zlatá kúra pre posilnenie imunity

Zázračná domáca kúra pre posilnenie imunity: “Zlatá zmes”pre jeseň a zimu bez chorôb!

Tekvica je jedným z najobľúbenejších jesenných plodov. Je bohatá na vitamíny C, B, A a železo. Táto zelenina pomáha tiež posilňovať cievy, upravuje trávenie, zmierňuje nespavosť a zlepšuje celkovú fyzickú kondíciu. V kombinácií s ďalšími silnými surovinami – citrónom, zázvorom a medom však získate neprekonateľného pomocníka v boji proti nepríjemným chorobám. Okrem toho môžete túto zmes použiť aj ako chutnú omáčku na palacinky alebo chlebík.

Potrebujeme:

200 g medu

300 g tekvice

1 citrón

Koreň zázvoru (3-4 cm)

Postup:

Citrón dôkladne umyjeme, odstránime jadierka a nakrájame na štvrtinky (prípadne môžeme odstrániť šupku, aby sme citrón zbavili horkosti).

Tekvicu ošúpeme , odstránime jadierka a nakrájame na menšie kúsky. Rovnako aj zázvor ošúpeme a nakrájame nadrobno. Tekvicu, citrón a zázvor rozmixujeme mixérom na jemnú zmes. Pridáme med, dôkladne premiešame a máme hotovo.

2

Tekvicovú zmes skladujeme v chladničke v uzatvárateľnej nádobe. Pre posilnenie imunity a zlepšenie zdravie užívame 1 lyžicu zmesi 30 minút pred jedlom 3x denne.

3

Zdroj: blikkruzs.blikk.hu