Tento pohyb dokáže odblokovať zacviknutý nerv: Chrbát ako nový a bolesť je v momente preč – skúste to hneď!

Ak vám bolesť z chrbtice vystreľuje až do sedacej časti, stehna či lýtka, máte pravdepodobne dočinenia s neurologickým problémom s názvom ischias. 

Bolesť, pichanie či ťahanie v chrbtici asi zažil už každý z vás, najmä ak sedíte pred počítačom dlhšie ako je zdravé, namáhavo fyzicky pracujete alebo máte nekvalitný matrac v posteli. Spúšťačov neznesiteľnej bolesti je mnoho, ak však chcete, aby sa bolesť zmiernila a opäť ste mohli fungovať ako predtým, poradíme vám niekoľko jednoduchých pohybov, ako odblokovať zacviknutý nerv. Zacviknutý nerv sa prejavuje ako bolesť, pichanie či ťahanie v chrbtici.  Často sa objavuje vtedy, ak sedíte pred počítačom dlhšie ako je zdravé, namáhavo fyzicky pracujete alebo máte nekvalitný matrac v posteli. 

Ak vám bolesť z chrbtice vystreľuje až do sedacej časti, stehna či lýtka, máte pravdepodobne dočinenia s neurologickým problémom s názvom ischias. Niekedy stačí urobiť len jeden z týchto pohybov a príde uvoľnenie. Ak však chcete svoj ischias a spodok chrbtice udržiavať v dobrej forme, tieto pohyby by ste mali robiť pravidelne!

Uvoľnenie spodku chrbtice a bedrovej chrbtice

Ľahnite si na chrbát, kolená ohnite a postupne vytáčajte na jednu, alebo na druhú stranu. Postupujte presne podľa návodu na videu

Poloha ťavy a nakláňanie v sede

Poloha ťavy

Populárna jogová poloha – ťava. Kľaknite si na kolená a položte ich na šírku vašej panvy, položte ruky v bok, trup tela ťahajte smerom nahor a uvoľnite dolnú časť chrbta. Potom sa nakloňte dozadu a dlaňami uchopte päty (alebo si položte dlane na chodidlá). S výdychom sa ohnete v hrudnej a krížovej oblasti a hlavu zakloníte dozadu.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Nakláňanie v sede

V joge sa táto poloha (ásana) nazýva Paščimotanásana. Sadnite si a nohy položte naširoko. Rukami sa nakláňajte dopredu dovtedy, kým vám to vaše telo dovolí. Opakujte niekoľkokrát. Účinok tejto série:

  • Posilňuje a omladzuje brušné svaly a spodnú časť chrbta
  • Naťahuje chrbtové stavce (v priemere sa dokáže chrbtica predĺžiť až o 7 cm)
  • Omladzuje nervy chrbtice, predovšetkým bedrovú oblasť

Poloha žaby a výpady na stranu

Poloha žaby

Postavte sa na štyri. Pomaly sa nakláňajte dopredu – začnete cítiť intenzívne napätie vo vnútornej strane stehien. Po dosiahnutí maximálneho bodu sa zastavte. V prípade, že máte slabinovú prietrž alebo silné bolesti chrbta, dávajte si väčší pozor.

Výpady na stranu

Čupnite si a ruky položte na podlahu. Následne vyrovnajte ľavú nohu do strany. Pravé koleno by malo byť v jednej línii s pravým členkom. Špičku ľavej nohy nasmerujte tak, aby sa pozerala na strop.

Strečing motýľa

Posaďte sa na zem do tureckého sedu s tým rozdielom, že jedno chodidlo sa bude dotýkať toho druhého. Vyrovnajte chrbát a jemne začnite tlačiť lakťami do kolien alebo len pritláčajte dlane do kolien.