Tento nápad som odkukal od suseda a funguje výborne: Ak chcete ovocné stromčeky úplne zadarmo, vyskúšajte to aj vy!

Pred pár rokmi mi začali stromy na pozemku schnúť a kedže nič nepomáhalo, sused mi poradil, aby som skôr, ako stromčeky úplne uschnú, získal odrezky a vypestoval si nové stromy.

Pred pár rokmi mi začali stromy na pozemku schnúť a kedže nič nepomáhalo, sused mi poradil, aby som skôr, ako stromčeky úplne uschnú, získal odrezky a vypestoval si nové stromy. Ja som si najskôr myslel, že to určite nepôjde a ak áno, bude to veľmi náročný a zdĺhavý proces. Veľmi ma však potešilo, že sa to podarilo na prvýkrát a stromček rýchlo rástol a naberal na sile. Áno, trvá to dlhšie, ako zakúpenie malého stromčeka, ale výsledok stojí za to – minimálne, za pokus nič nedáte.

Ak vás baví  pohľad na rastúce a silnejúce stromčeky, ktoré každým týždňom naberajú na sile a navyše, vypestovali ste si ich celkom sami, toto určite skúste.

Najskôr zo stromčeka odrežme čo najrovnejšie odrezky silných a mladých konárov. Je potrebné používať ostrý nôž alebo kliešte a pokiaľ je to možné, rezať došikma.

Tieto kúsky následne očistíme od listov a bočných výhonkov – ostane nám len holý konár s dĺžkou asi 20-25 cm (dĺžka by mala byť taká, aby sa vám konár vošiel do plastovej fľaše, ktorú máte k dispozícii).

Do plastovej fľaše nalejeme asi 5 cm vody a vložíme do vnútra odrezky. Zatvoríme a jednoducho necháme prírodu, aby si urobila svoju prácu. Sem-tam je vhodné nádobu otvoriť, aby sa prečistil vzduch. Ak chcete proces tvorby korienkov urýchliť, pridajte do vody trochu urýchľovača zakoreňovania. Proces tak urýchlite. Niekto odporúča pridať aj obyčajnú škoricu, pôsobí stimulačne a zároveň antibakteriálne.

Asi po dvoch týždňoch si môžete všimnúť, že na povrchu konára sa objavujú drobné výbežky – zárodky nových výrastkov). To je znamenie, že odrezok už môžeme presadiť do pôdy.

Zasadíme do menšieho kvetináča alebo plastovej fľaše na chránenom mieste a zalievame ako ostatné rastliny. Keď zosilnie, môžeme presadiť do pôdy, alebo do väčšieho črepníka, v ktorom stromček aj prezimuje. Na jar a v lete necháme pokojne aj na balkóne, chránené pred ostrým slnkom. Ja som takýmto spôsobom namnožil slivky, marhule aj vzácnu susedovu čerešňu. Už sa teším na svoje vlastné plody. Chce to síce viacej trpezlivosti, ale stojí to za to!

zdroj: homestanding

Dnes najobľúbenejšie