V celom dome mojej tety je vždy príjemná vôňa: Toto je jej tajomstvo a na rok vás vyjde na pár centov!

Nie je nič príjemnejšie ako dom, ktorý je cítiť čistotou a ľahkou vôňou, ktorá napĺňa priestor nepretržite. Toto je môj úplne najlepší, overený spôsob, ako rozvoňať dom na dlhú dobu a pritom neminúť nič na drahé osviežovače z obchodu. Recept mám od mojej tety Darinky, prikladám aj pár vychytávok navyše.

Najskôr je však treba povedať, že nemá zmysel myslieť na voňavú domácnosť a mať pritom plné umývadlo špinavého riadu, koberec páchnuci po domácom miláčikovi či kôš plný špinavého prádla. Vtedy vám nebude fungovať žiadna vôňa na svete. Táto vôňa funguje ako krásny doplnok čistej domácnosti – rozlieha sa po priestore, nie je vtieravá ani ťažká a vonia skutočne dlho. Ak ste práve vyprážali, len otvorte okná a použite ju, po zápachu nebude ani stopy.

Domáca zmes pre vôňu vášho domova, ktorá zároveň dezinfikuje vzduchu a chráni vás hlavne v obdobiach chrípky a iných chorôb. Ničí baktérie a nemajú ju radi ani komáre či muchy. Vybrať si môžete prírodnú vôňu, ktorá ich najviac odpudzuje.

Potrebujeme:

Polievková lyžica jedlej sódy
3 poháre teplej vody
3 lyžice domáceho zmäkčovača (pôvodne ho vyrábam do prania namiesto aviváže, toto je však druhé jeho úžasné využitie)

Postup:

Najprv nalejte zmäkčovač  do prázdnej fľaše, potom pridajte vodu a sódu. Zatvorte fľašu, dobre pretrepte a potom rozstrekujte zmes do interiéru. Účinok bude trvať dlho. Akonáhle sa zmes rozptýlili a vy budete opäť chcieť zvýšiť intenzitu vône, jednoducho opäť rozstriekajte. Ak chcete. môžete použiť aj obyčajnú aviváž z obchodu, ale tá nemá dezinfekčný účinok a jej vôňa môže byť ťažšia.

Domáca náhrada aviváže (zmäkčovač):

prísady

10 gr. sóda na pečenie
200 ml. teplá voda
800 ml. jablčného octu
25 kvapiek vášho obľúbeného esenciálneho oleja (citrón, levanduľa atď.)

príprava

Do plastovej nádoby dáme vodu, ocot, sódu (zmes bude reagovať). Pridajte vôňu a pridávajte do práčky namiesto klasickej aviváže. Prádlo bude omnoho jemnejšie, čistejšie a bude krásne voňať.

Núdzový trik, ako odstrániť zápach z koberca

Rozsypte na koberec balíček vanilkového cukru zmiešaný s jedlou sódou. Stačí vysať a celý váš domov bude voňať po vanilke. Vďaka sóde sa zatuchnutý zápach z koberca vytratí a koberec bude čistý.

Na vôňu, proti komárom a proti moliam v skriniach

Hlavne, ak máte problém s moľami v skriniach – toto naozaj nemajú radi. Rovnako výborné je to aj proti komárom a hmyzu počas leta. Navyše to aj krásne vonia. 

Potrebujeme:

2 šálky vody

1 a 1/2 lyžice soli (spomaľuje rast plesní)

Želatína v prášku (ja som použila 2 balenia)

25 – 30 kvapiek levanduľového esenciálneho oleja

Malé sklenené poháre alebo misky na vloženie gélu

Voliteľné: pár kvapiek potravinárskeho farbiva

Postup:

Želatínu pripravíme podľa návodu tak, že ju necháme v časti vody napučať a potom rozmiešame v zvyšku vody zahrievaním. Potom zložíme z plameňa, pridáme soľ, potravinárske farbivo a esenciálny olej.

Zmes premiešame a potom rýchlo nalejeme do pohárov. Umiestnite nádobky naplnené gélom do chladničky tak, aby sa rýchlo ochladili alebo odložili na pult, aby sa ochladili a stuhli. Následne môžeme hneď použiť – osviežovače fungujú celé týždne – dajte hlavne do skríň a aj do spálne, kde sa postarajú o odplašenie komárov.

Dnes najobľúbenejšie