Tento chlapík vám ukáže skvelý trik, ako vypestovať bohatú úrodu jahôd na malom balkóne!

Vypestujte si tento rok jahody na balkóne.

Ak nemáte záhradu a predsa túžite po domácej úrode čerstvých jahôd, nemusíte už len snívať. Naučíme vás niekoľko praktických tipov, ako dopestovať najobľúbenejšie červené ovocie na balkóne. Pýtate sa, ako na to? Šikovný pestovateľ vám poradí skvelú vychytávku – vertikálne pestovanie v PVC trubke.

Pestovanie v PVC rúrkach

Táto metóda sa stala populárnou najmä vďaka úspore priestoru a jednoduchému zavlažovaniu.

Ako na to?

PVC rúrku vložte do vedra alebo inej nádoby a zasypte substrátom. Najvhodnejšia je voľba rašelinového substrátu, ktorý dobre udržuje vlhkosť a živiny. Je vhodnejší, ako kompostové recykláty či kokosové vlákno. Potom začnite zeminu vrstviť do vnútra pvc rúrky tak, aby dosiahla prvý otvor. Do otvoru vložíme sadenicu a zasypeme zeminou, skontrolujeme, aby sadenica v pôde dostatočne držala. Medzi jednotlivé vrstvy pridávame hnojivo (ideálne granulované), keďže jahody potrebujú pôdu bohatú na živiny. Nakoniec dobre zavlažíme cez vrchný otvor. Vodou nešetríme, je potrebné aby bol substrát dostatočne vlhký.

Ak pestujeme v debničkách či nádobách

Hoci je najpraktickejšia pre balkónové pestovanie takzvaná vertikálna záhrada, zvoliť však môžete aj klasické pestovanie v debničke či črepníku. Priesady zasadíme tak, aby korene nevyčnievali nad zeminu, nesmú byť však ani príliš utopené v substráte. Keď ich vložíte do pôdy, nezabudnite poriadne zalievať a udržiavať substrát vlhký. Sadenice by mali v nádobách dostatok priestoru. V kvetináči s priemerom 15-20 cm by mali byť maximálne 3 priesady jahôd. Pre udržanie dostatočnej vlahy sú ideálne samo-zavlažovacie nádoby. Jednoducho si ich môžete zhotoviť aj doma.

Stanovisko

Ak máte balkón orientovaný na juh alebo juhozápad, máte aj ideálne predpoklady na pestovanie balkónových jahôd a rýchle dozrievanie, pretože milujú slnko. Jahody však môžete pestovať aj na mieste s mením prísunom slnečného svetla, dozrievať však budú pomalšie.

Hnojivo

Jahody je ideálne prihnojovať každé dva týždne – ideálne sú hnojivá s obsahom dusíka, draslíka a fosforu.

Doma vypestované priesady alebo priesady z obchodu?

Ak chcete mať najväčšiu istotu, že jahody na balkóne dopestujete, siahnite po priesadách zo záhradkárstva, ktoré len jednoducho zasadíte do pôdy a staráte sa o ich zavlažovanie a výživu.

 

Ako dopestovať sadenice jahôd zo semien?

Vo februári-marci sa môžete pustiť do vypestovanie vlastných sadeníc jahôd zo semien. Priesady budú pripravené na presadenie do pôdy v júni. Ak sa však rozhodne pre takéto pestovanie jahôd, úrodu môžete očakávať až na druhý rok.

Ako na to:

Semienka jemne vtlačíme do kvalitného, vlhkého substrátu a prikryjeme fóliou. Semienka potrebujú vlhkosť a teplotu minimálne 20 stupňov Celzia. Zabezpečíte ju napríklad aj tak, že na vrch substrátu uložíte vlhké noviny a pravidelne ich rosíme vodou z rozprašovača.

Po 4-6 týždňov vyklíčené semienka presadíme do väčších nádob.

Na záhone prezimujú všetky odrody vypestované zo semien bez problémov. Na balkóne je však potrebné chrániť ich pred chladom čečinoou alebo izlovať dno a steny nádob, v ktorých rastliny pestujete.

Dnes najobľúbenejšie