TÁTO torta rozhádala internet. Akej je podľa vás farby?

Obyčajná torta dokázala rozdeliť internet na dva tábory. Pozrite sa, prečo.

Torta od cukrárky Charlotte Sometime, spôsobila v uplynulých dňoch na internete vášnivú vlnu diskusií.

Cukrárka vďaka svojim zručnostiam vytvorila nezvyčajný dúhový zákusok, ktorý sa vie dokonale pohrať s ľudskou mysľou. K optickej ilúzii dochádza v momente, keď sa torta roztočí, ako to môžete vidieť v prvom videu.

A práve to užívateľov internetu rozhádalo. Ľudia totiž nevedia určiť, aké farby sa na torte nachádzajú. Najprv sa zdá, že ide o červenú, oranžovú a žltú farbu, no keď sa koláč otočí, odrazu vidieť studené farby vo fialových, modrých a zelených tónoch.

Niektorých ľudí táto ilúzia dokonca zmiatla natoľko, že video označili za podvrh vytvorený počítačovým programom. Torta je však pravá a zmena jej farieb má aj racionálne vysvetlenie.

Kľúčom k dosiahnutiu optického klamu je vytvorenie akýchsi vĺn na povrchu torty, na ktorý treba následne starostlivo nastriekať rôzne farbivá. Čím viac odtieňov sa použije, tým lepší bude výsledný efekt. V závislosti od uhla, z ktorého sa potom na tortu pozriete, môžete vidieť viaceré farby, ktoré sa v procese pohybu menia.

...

Celý proces tvorby však najlepšie pochopíte, keď si ho pozriete v druhom videu. Potom už zaručene nebudete musieť polemizovať nad tým, akej je torta farby.