Táto rastlina si poradí s pavúkmi, chrobákmi aj myšami: Rada, ako si ju v lete namnožiť do každej jednej izby!

A ako bonus sa konečne dobre vyspíte!

S príchodom jari sa v našich domovoch začínajú stále častejšie objavovať aj nezvaní návštevníci – chrobáky, pavúky, ovocné mušky a ďalší nechcení podnájomníci. Keď máme pocit, že sa nám konečne podarili zbaviť väčšiny z nich, opäť sa s radosťou nasťahujú do našich príbytkov a zdá sa, že zbaviť sa ich natrvalo je takmer nemožné. Existuje však veľmi jednoduchá, príjemná a 100% prírodná cesta.

Čo dokáže mäta v dome?

Mäta pieporná je vynikajúca aj na pestovanie v interiéri. Je však vynikajúca nielen ako dochucovadlo do limonád, drinkov a dezertov. Mäta sa najjednoduchšie pestuje a tiež rozmnožuje z odrezkov dospelej rastliny, vypestovať ju zo semien môže byť náročné. Skôr ako v kvetináči je dobré mätu pestovať v bedničke, častejšie ju zalievať a tieniť. Hlina v ktorej ju pestujeme by mala byť hlinito-piesčitá.

mint2bcutting

mint-e1398528409433

Mäta pieporná svojou intenzívnou vôňou pôsobí ako prírodný osviežovač vzduchu, avšak na hmyz a dokonca aj hlodavcov pôsobí presne opačne ako na ľudí. Prítomnosť mäty v miestnosti pôsobí ako intenzívna prírodná ochrana proti pavúkom, chrobákom, drobným ovocným muškám a dokonca aj proti hlodavcom. Vôňu mäty nenávidia a zďaleka sa jej vyhýbajú aj šváby či ploštice (tie sa na jar najčastejšie sťahujú dp bytov z vtáčích hniezd na fasáde). Mäta je pre ne toxická rovnako ako vôňa cédrového dreva. Ak chcete silu mäty preniesť aj ostatných miestností vo svojom byte, zmiešajte niekoľko kvapiek mätového esenciálneho oleja s vodou a prelejte do nádoby s rozprašovačom. Roztok rozprášte po byte a nezvaní podnájomníci sa budú pratať kade ľahšie.

Konečne sa vyspíte

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Mäta je tiež výbornou rastlinkou do spálne. Silice, ktoré obsahuje sa uvoľňujú do vzduch v miestnosti a pozitívne vplávajú na dýchacie cesty. Tiež je výborná pre ľudí, ktorí trpia alergiami a tie im v noci nedajú spávať. Uvoľňujúco tiež pôsobí, ak si lístok mäty pred spaním požmolíte v rukách a chvíľu inhalujete jeho vôňu:)

Zázrak s názvom mätový ocot – takto jednoducho ho vyrobíte

Mätu pestujem doma v kvetináči a keď som sa dotčítala o tomto octe, hneď som ho vyskúšala. Skutočne, mám s týmto prípravkom len tie najlepšie skúsenosti a vrelo ho odporúčam kade chodím – na pranie, upratovanie, boj proti škodcom, baktériám a plesniam. A navyše, keď použijete nepotrebujete už žiadne drahé vône z obchodu, prevonia totiž celú domácnosť. Neváhajte a vyrobte si aspoň pár deci tohoto domáceho pomocníka. Využijete ho do poslednej kvapky.

Na pranie je neprekonateľný a to nie je všetko!

Aviváži sa vyhýbam ako sa len dá, dokonca, ani tá, ktorú v reklame ukazovali ako šetrnú mi spôsobovala nepríjemné podráždenie pokožky. Na druhej strane je však potrebné pridávať do práčky nejaké zmäkčovadlo a to nielen kvôli tvrdej vode, ale aj pre pracie prostriedky, ktoré používame.Začala som preto hľadať alternatívy a to, na čo nedám dopustiť už roky je táto jednoduchá vychytávka. Všetko, čo potrebujete, je obyčajná mäta a ocot.

Začala som preto hľadať alternatívy a to, na čo nedám dopustiť už roky je táto jednoduchá vychytávka. Všetko, čo potrebujete, je obyčajná mäta a ocot.

Hoci som ocot používala na čistenie práčky, nikdy som ho nevyskúšala pridávať namiesto aviváže. Našla som preto perfektnú alternatívu. Zvlášť výborná je na pranie spodného, detského prádla a pre ľudí ako som ja – s veľmi citlivou pokožkou. Prádlo bude úžasne jemné, mäkučké, voňavé a navyše, vyčistíte aj práčku.

Potrebujeme:

1 liter 9% octu

Zväzok čerstvej mäty (asi 2-3 hrste)

Sklenenú fľašu s uzáverom

Postup:

Čistú mätu (môžeme použiť lístky aj stonky) preložíme do pohára a zľahka popučíme, aby sa z listov uvoľnila šťava. Potom mätu zalejeme octom, zatvoríme a necháme  24 hodín odstáť. Potom scedíme a používame namiesto aviváže a zmäkčovadla 1/3 šálky  tohto prípravku. Prádlo bude úžasne mäkké a svieže. Na výrobu octu, ktorý použijeme na upratovanie domácnosti a boj proti škodcom nechajte odstáť aj týždeň.

Výhody mätového octu a jeho využitie:

  • prádlo bude mäkšie a jemnejšie,
  • krásna svieža vôňa bez použitia aviváže,
  • perfektné na pranie pre ľudí trpiacich alergiou a malé deti,
  • vyčistí práčku pri každom praní,
  • ak použijete na čistenie, táto zmes zabije baktérie, bojuje proti plesni a zanechá v dome krásnu vôňu mäty,
  • výborná zbraň proti pavúkom, myšiam a škodcom, ktorých chcete dostať z vášho bytu – potrite ním parapety, rámy okien a použite ho na umývanie podlahy.

Poznámka:

Prečo by ste mali pridať ocot do práčky vždy, keď periete uteráky?

Túto kúru na pranie môžete aplikovať aj v prípade, že používate aj aviváž, má to veľa výhod. Mätový ocot spôsobí, že prádlo bude mäkšie a nadýchanejšie, preto sa rozhodne oplatí. Urobte to tak, že do zásobníka nalejete najskôr aviváž tak, ako ste zvyknutí a ocot nalejte až na aviváž. Aviváž je totiž hustejšia ako mätový ocot a preto sa postupným uvoľňovaním zásobníka mätový ocot do prania dostane až na záver počas plákania.

Ak používate aviváž, ktorá nie je dostatočne hustá a ocot sa vám s ňou zmieša, skúste iný postup. Počas posledného plákania pracieho cyklu, nalejte šálku octu do dávkovača aviváže.