zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Táto rastlina rastie na každom rohu a vylieči takmer všetky zdravotné problémy

Príroda si dokáže poradiť so všeličím, i s ľudským zdravím. Práve v tomto období navyše ožíva vďaka rastlinám, ktoré dokážu pomôcť na rôzne neduhy. Poriadne sa poobzerajte okolo seba. Možno ich máte rovno pod nosom.

Príroda si dokáže poradiť so všeličím, i s ľudským zdravím. Práve v tomto období navyše ožíva vďaka rastlinám, ktoré dokážu pomôcť na rôzne neduhy. Poriadne sa poobzerajte okolo seba. Možno ich máte rovno pod nosom.

Ak vás trápia zdravotné problémy, skúste sa vydať cestou byliniek a liečivých rastlín. Jednou z nich je skorocel, zázračná rastlina, ktorá má všestranné využitie.

Na kašeľ i žalúdok

Ako uvádza kniha Zdravie z Božej lekárne, skorocel sa v poslednom čase rozšíril tak ako za dávnych čias a má aj veľmi dobrú povesť. Jednoznačne ide o rastlinu, ktorej účinkom môžete veriť. Výborné je, že rastie úplne všade, stačí mať len otvorené oči a prázdne ruky, aby ste ho mohli ihneď začať zbierať. Skorocel kopijovitý rastie na lúkach, pri cestách, v priekopách i na poliach, kvitne od jari do jesene.

A načo je vlastne taký dobrý? Predovšetkým sú to ochorenia dýchacích orgánov, pomôže pri kašli či zahlienení, ale aj celkovo pri problémoch s pľúcami. Stačí, ak dve lyžičky čerstvého alebo sušeného skorocelu zalejete horúcou vodou a necháte lúhovať 20 minút. Skorocelový čaj je zaručený spôsob, ktorý vás postaví na nohy, a to aj v prípade, že máte žalúdočné problémy. Hneď po mäte či fenikli si poznačte, že pri problémoch so žalúdkom vám uľaví skorocel.

Prvá pomoc pri rozbitom kolene

Možno si spomínate z čias, keď ste boli ešte deti, na to, ako vám rodičia ošetrovali rany pomocou skorocelu. Ten je v tomto smere spolu s repíkom obľúbenou rastlinou. Na rozbité koleno neexistoval snáď lepší liek, pretože si dokázal poradiť i s menším krvácaním. Skorocel však dokáže pomôcť aj pri kožných problémoch. V takýchto prípadoch si môžete buď priložiť list na ranu či postihnuté miesto, alebo vytvoriť kašičku rozvaľkaním listov. Vhodné je celé to prekryť obväzom.

Foto: flickr.com/F. D. Richards

 

V úvode článku sme spomínali aj sirupy, ktoré sa dajú poľahky zohnať v lekárni, no môžete si vyrobiť aj vlastný. Skorocelové listy umyjete, vytvoríte z nich kašu – napríklad pomletím lístkov v mlynčeku na mäso, pridáte vodu, cukor a med. Za stáleho miešania všetko spolu varíte, kým nevznikne kvapalina, ktorou naplníte zaváraninové poháre. Tie potom dáte do chladničky.

Dočasná záchrana pred zubárskym kreslom

Skorocel vám pomôže aj v prípade, ak máte strach zo zubára. Hoci bude návšteva v prípade bolesti zubov potrebná, na istý čas vám strach z nej môže pomôcť prekonať skorocelový koreň, z ktorého si vytvoríte prášok a natierate ním boľavý zub.

Skorocel je ozajstná „superrastlina“, na ktorej skvelé účinky netreba zabúdať. Čaj, sirup či kašička z neho sú hotovými elixírmi, ktoré si poradia nielen s problémami dýchacích ciest, kožnými či ženskými problémami i ranami, ale majú priaznivý vplyv na celý organizmus a listy skorocelu sú i jedlé. Rozhodne sa mu preto oplatí venovať veľkú pozornosť a striehnuť naň na každom rohu.

Najlepšie tipy pre zdravie