Máte doma túto rastlinu? Lieči len tým, že ju máte v dome!

Nachádza sa v takmer v každej domácnosti a okrem toho, že patrí medzi najodolnejšie a najmenej náročné izbové rastliny, dokáže ešte omnoho viac.

Rôzne odrody fikusu patria k najobľúbenejším dekoračný strom pestovaných v interiéri. Dôvodom, pre ktorý majú svoje miesto vo väčšine domácností je fakt, že nevyžaduje náročnú starostlivosť , dokážu prežiť aj náročné podmienky a preto si ich môžu dopriať aj zaneprázdnení jedinci, ktorí sem-tam zabudnú rastlinku zaliať.

Rastline sa najlepšie darí na slnečných stanovištiach v dome. Fikus vyžaduje intenzívnejšie zalievanie počas jari a leta, avšak v období zimných mesiacov si pokojne vystačí so zálievkou 1x za 10 dní.

Ideálny substrát: Stredne ťažký, humózno-rašelinová pôda (pomer rašeliny a zeminy 1:3).

Ideálna teplota na pestovanie: 16-25 stupňov

Mohutnejšie rastliny by sa mali presádzať každé tri roky. U menších rastlín sa odporúča presádzanie každý rok.

Nie je len na okrasu

Fikus nie je len okrasou interiéru, ale je aj veľmi užitočný. Bojuje proti prachu, čistí vzduch v interiéri a čo je najdôležitejšie, likviduje toxíny v ovzduší. Veľmi prospešný je pre ľudí s alergiou na prach a ďalšími respiračnými či alergickými ochoreniami. Nie je náhoda, že sa vo veľkom nachádza v zariadeniach, ktoré sa liečbe týchto ťažkostí, venujú aj z dlhodobého hľadiska. V uzavretých priestoroch sa tvorí formaldehyd, označovaný aj ako “nebezpečný spolubývajúci”. Jeho hlavným zdrojom býva samotné vybavenie bytu – nábytok z drevotriesky, preglejky, lepenky, podlahoviny, farby, laky, koberce či tapety. Ak máte doma fikus, hladina toxínov v ovzduší je omnoho nižšia, ako v prípade, že v domácnosti rastlina chýba. Fikus je tiež veľkým pomocníkom v zafajčených priestoroch, kde pôsobí ako vytrvalá čistička vzduchu.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Prináša dobrú náladu a smiech

Predovšetkým vo východných a karibských krajinách sa traduje, že tam, kde je v dome fikus, tam nie je núdza o smiech, dobrú náladu a šťastie. Ľudia veria, že prítomnosť tejto rastliny prináša do bytu pozitívnu energiu a harmóniu z prírody. Dokonca, v niektorých kultúrach sú rastline pripisované až magické vlastnosti – rodinu podľa nich dokáže ochrániť pred nešťastím a úrazmi.

Liečivé vlastnosti

rubber-plant-1l

Odroda s názvom Ficus Elastica (Figovník kaučukový) je v niektorých krajinách veľmi známa aj pre svoje liečivé vlastnosti. Tie sa ukrývajú v silných, mäsitých listoch. Na jej účinky nedajú dopustiť napríklad v jej domove – v Kostarike, v Indonézií ale napríklad aj v Arménsku, Gruzínsku či niektorých oblastiach Ruska.

Fikus sa v týchto lokalitách používa napríklad pri liečbe artritídy, kašľa ale aj na zmiernenie bolesti zubov alebo na zmiernenie akútnych črevných ťažkostí.

Na zmiernenie bolestí pri artritíde

Potrebujeme:

1 list fikusu (Fikus Elastica)

80 ml alkoholu

Postup:

List sa umyje a zomelie v mlynčeku na mäso. Potom sa zaleje vodkou a nechá odležať na chladnom mieste 14 dní.

Používa v kombinácií so soľným kúpeľom. Pacient sa najskôr vykúpe v kúpeli so soľou a následne si urobí obklad z fikusovej tinktúry na bolestivé miesta. Nepoužíva sa dlhšie ako 7 dní!