Táto rastlina dokáže vyliečiť „choré budovy“ a nemusíte si ju takmer vôbec všímať: Dôvod, prečo by ste ju mali mať doma aj v práci!

Táto rastlinka dokáže prežiť aj v sťažených svetelných podmienkach a zvládne aj to, keď ju sem-tam zabudnete zaliať. Za minimálnu starostlivosť vám však toho dá skutočne veľa.

Lopatkovec, ženské šťastie alebo ľalia mieru. Táto rastlinka dokáže prežiť aj v sťažených svetelných podmienkach a zvládne aj to, keď ju sem-tam zabudnete zaliať (aj keď lopatkovec vlhkosť potrebuje, dokáže si ju ľahko vytiahnuť zo vzduchu). Za minimálnu starostlivosť vám toho dá mnoho – funguje ako kyslíková bomba, ktorá dokáže vyčistiť vzduch v priestore, v ktorom sa nachádza. Všetko, čo musíte urobiť, je položiť ju na svoje miesto a nechať robiť svoju prácu.

Vylieči „choré budovy“

Obzvlášť prospečná je táto rastlina v starších budovách a najmä tam, kde sa pri stavbe používala škodlivá chémia, lepidlá alebo vybavenie, z ktorého sa uvoľňujú do vzduchu toxíny, ktoré denne dýchame. Tento fenomén sa tiež označuje ako „choré budovy“. Dokonca, aj výskumy potvrdili, že v mnohých budovách najmä z obdobia socialmizu, je zvýšený výskyt benzénu, formaldehydu, trichlóretylénu, toluénu a xylénu. Práve lopatkovec dokáže tieto toxíny účinne zachytávať a meniť svojimi fyziologickými procesmi na kyslík. Jednoducho povedané, táto rastlina vám vyčistí vzduch! Nezabúdajte mu pravidelne z listov odstraňovať prach, jeho čistiace schopnosti budú ešte silnejšie.

Zatočí aj s plesňou

Je známe, že nadmerná vlhkosť vzduchu v byte je pôvodcom rôznych nepríjemností – výskyt plesne, nezdravé ovzdušie a večne zarosené okná. To nie je práve to, čo potrebujeme pre zdravé prostredie v našich domovoch. V tomto vám lopatkovec tiež skvele poslúži, dokáže totiž odstrániť nadmernú vlhkosť už len tým, že ho máte v byte. Je to najjednoduchšie riešenie, ako proti nadmernej vlhkosti bojovať bez prostriedkov z obchodu. A čo je najlepšie, vo vlhkom prostredí ho nemusíte ho tak často zalievať. Vlhkosť získava z vodných pár v ovzduší a absorbuje ich vo svojich vnútorných fyziologických procesoch.

Nie je náročný na pestovanie, pozor však na túto chybu

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Ako sme už spomínali v úvode, lopatkovec nie je náročný na pestovanie. Je teda veľmi vďačná aj pre pestovateľov amatérov. Aby vám však rastlinka vydržala v čo najlepšej kondícii čo najdlhšie, mali by sa vyvarovať niektorým chybám, ktoré často robia pestovatelia bezprostredne po zakúpení tejto rastlinky. Všetky potrebné informácie nájdete TU.