Pestovateľka ukázala nezvyčajný trik, ako prinútiť orchideu kvitnúť: Nezáleží, či je jar alebo zima – s týmto kvitne kedy chcete!

Táto dáma sa pestovaniu orchideí venuje mnohé roky a rada sa o svoje zlepšováky podelí aj s ostatnými. Jej nápad sa teší skutočne veľkej popularite, napokon svedčí o tom aj fakt, že video, ktoré nahrala na internet, videlo už viac, ako 2,5 milióna ľudí. Ak bojujete aj vy s tým, ako rozkvitnúť orchideu, tieto 2 spôsoby by ste podľa ostrieľanej pestovateľky rozhodne mali skúsiť.

1 trik: Teplotný šok

Je všeobecne známe, že orchidea nemá rada prudké výkyvy teplôt a keď kvitne, môže vplyvom týchto zmien napríklad zastaviť kvitnutie. Platí, že rastlinka kvitne najlepšie vtedy, keď nočná teplota v porovnaní s dennou klesne asi o 6 stupňov.

V prípade, že dlho nekvitne, je však situácia opačná a ak je spôsobíte menší teplotný šok, rýchlo pustí dlho očakávané púčiky. Odporúčame nechať túto metódu stimulácie na jar. Keď sa teplota v noci stabilizuje na 16-18 ° C. Vtedy dajte orchideu na čerstvý vzduch, na otvorený balkón alebo do záhrady – ale vždy do závetria. Ak je balkón zasklený, umiestnite kvetinu bližšie k otvorenému oknu ale nie tak, aby na ňu priamo fúkalo.

Nechajte orchideu na noc vonku a tiež aj v priebehu dňa vonku na slnku. Listy sa cez deň zohrejú od slnka a v noci sa naopak ochladia. Výsledkom dvojtýždňového experimentu podľa pestovateľky dostane orchidea toľko oxidu uhličitého, že toto množstvo bude stačiť na vývoj koreňov, listov a dlho očakávaných púčikov a kvetov. Túto metódu stimulácie kvitnutia môžete skúsiť v lete aj začiatkom jesene. Samotný proces rastu stopiek a následne aj púčikov však bude trvať dlhšie, pretože letné noci sú zvyčajne horúce a denný pokles teploty je zanedbateľný. Na začiatku jesene teplota v noci priaznivo ovplyvňuje kvitnutie orchideí, ale intenzita slnečného žiarenia je stále nižšia a nižšia.

Na jeseň, keď je ešte vonku zima, ale je v miestnosti teplo, vetrajte v miestnosti kde je orchidea častejšie. Len pozor na prievan, ktorý orchidea neznáša! Experimentujte, ale nezabúdajte, že ak sa počas celého roka orchidea chátra a vy ste si jej veľmi nevšímali, teplotné šoky , nemusia to viesť k dobrému výsledku.

2 trik: Prebudenie suchom

Táto metóda stimulácie môže byť aplikovaná na všetky orchidey, ktoré nekvitnú a v každom ročnom období. Prvá vec, ktorú je potrebné urobiť, je predĺžiť intervaly medzi zavlažovaním. Napríklad, ak ste zvykli zalievať kvety každé štyri dni, aby ste stimulovali kvitnutie, musíte to teraz robiť každých 8 dní. Keď korene a substrát dobre vyschnú po poslednom zalievaní, počkajte ešte niekoľko dní (ak je horúco 4 dni, ak je mierne teplo 8 dní) a potom kvetinu zalejte. A ak nemáte absolútne čas na kontrolu pôdy a počítanie dní, môžete to urobiť jednoduchšie:  jednoducho zdvojnásobte obdobie sucha. Je dôležité zotrvať a ani nezavlažovať postrekom rastlinke korene a listy. Navyše v čase stimulácie odporúčame vylúčiť všetky druhy biostimulantov, hnojivá aj sprchovanie rastlín. Keď sa objaví dlho očakávaný púčik, zmeňte režim zavlažovania na normálny. Ak sa kvitnúca stonka objaví na jeseň alebo v zime, mala by mať rastlina dodatočné osvetlenie. Stačí nasmerovať svetlo iba na vrchol, aby sa zabránilo nadmernému zahrievaniu kvetu. Pamätajte si: bez správneho osvetlenia v jesenno-zimnom období je pravdepodobné, že stonky nebudú pokračovať vo svojom vývoji.

Dnes najobľúbenejšie