Takto prinútite pivonku, aby mala tento rok najkrajšie kvety v okolí + najjednoduchší tip, ako ju rozmnožiť!

Pivonky sú tiež známe ako kvety cti a šťastia. Kvitnúť začínajú v máji a sú jedným z najkrajších symbolov jari, života a jemnej krásy. Opýtali sme záhradkára, ako dosiahnuť, aby boli tento rok najkrajšie zo všetkých kvetov v okolí!

Pivonky sú tiež známe ako kvety cti a šťastia. Kvitnúť začínajú v máji a sú jedným z najkrajších symbolov jari, života a jemnej krásy. Opýtali sme záhradkára, ako dosiahnuť, aby boli tento rok najkrajšie zo všetkých kvetov v okolí!

Životabudič pre najkrajšie kvety: 4 kroky = 4 etapy hnojenia, ktoré ju privedú k životu

Ak vám pivonka už dlhú dobu nekvitla a nedarí sa jej, musíte jej dodať dostatok živín a to najmä v kritickom období. Predovšetkým potrebujú dusík a fosfát!

1. etapa – keď uvidíte mladé výhonky

Pri koreni zalievajte roztokom dusičnanu amónneho (v 10-15 l vody).

2. a 3. etapa

Keď sa na scéne objavia púčiky, doprajte pivonkám výživu v podobe zmesi 7-8 g dusičnanu amónneho, 5-6 g draselnej soli a 10-12 g superfosfátu. Dávkujem do pôdy okolo pivonky.

4. etapa

Dokončenie kvitnutia a postupné odkvitanie kvetov. V tomto období pripravujeme pivonku na obdobie odpočinku, ak však chcete, aby o rok opäť kvitla ako tento rok, dajte jej 5-6 g draselnej soli a 10-12 g superfosfáru. Potom nezabudnite na jesenný rez (viď nižšie).

Ak máte skúsenosť, že pivonke sa darí dobre a nepotrebuje pomôcť špeciálnymi hnojivami, dodajte jej aspoň dávku kompostu. Čím viac živín, tým viac sily na kvitnutie.

Ďalšie tipy pre vás:

Pivonky nesmú byť zasadené príliš hlboko v pôde, vtedy sa im nedarí.

Zabezpečte im dostatočnú drenážnu vrstvu pôdy.

Ideálne je slnečné stanovisko prípadne polotieň.

V období sucha je dobré rozmiestniť okolo rastliny nástielku pre zabezpečenie dostatku vlahy.

Darí sa jej v pôde s neutrálnym pH.

Keď odkvitne, zrežte zvyšky po kvetoch a na jeseň zrežte časti nad zemou až na úroveň pôdy.

Ak presádzať, tak po 4-5 rokoch. Nemá príliš rada zmenu prostredia.

Rozmnožovanie koreňovým odrezkom!

Pivonku lekársku si jednoducho rozmnožíte koreňovými odrezkami. Stačí, ak po jesennom zrezaní nadzemných častí jednoducho vykopete koreň a rozdelíte ho na niekoľko častí (napríklad na tri), pričom každá bude mať niekoľko výhonkov a hľúz. Potom každú časť koreňa opäť zasadíme do pôdy tak, aby výhonky boli nad zemou. To je všetko – z jednej pivonky tak získame tri nové!

Dnes najobľúbenejšie