Izbovky má ako z výstavy a stále nahadzujú nové puky: Kto chce v byte rozkvitnutú záhradu, musí poznať toto tajomstvo!

Základom zdravia rastlinstva, rovnako, ako ľudí je výživa a voda. Ak rastliny správne kŕmite, budú mať zdravé listy a nádherne zakvitnuté hlavičky. Nedostatok živín najčastejšie spoznáte na neduživom vzhľade listov a neschopnosti zakvitnúť, alebo opadaním kvetov.

Tajomstvo pre vaše izbovky ako z časopisu podľa mojej susedy!

1. Takmer všetky rastliny milujú cukor (a kaktusy sú vo všeobecnosti tiež maškrtníci :-)). Stačí nasypať 1 čajovú lyžičku kryštálového cukru (na priemer črepníka 10 cm) na povrch pôdy alebo do vody, ktorou zalievate (0,5 lyžičky cukru na 0,5 šálky vody). Stimulujte takto pred kvitnutím, alebo keď potrebujete rastlinu posilniť.  V prípade orchidey pridávame 1/2 – 1 lyžičku do vody, v ktorej rastlinku namáčame. Používame, keď chceme orchideu prinútiť kvitnúť

2. Perfektný životabudič pre kvitnúce rastliny je zázrak zvaný ricínový olej  (1 lyžička na 1 liter vody) keď rastlina nahodí puky.

3. Popol z dreva je veľmi užitočný pre rastliny (ako výživa, tak aj na prevenciu chorôb). Na prípravu roztoku z pololapotrebujeme 1 polievkovú lyžicu popola  na viac ako 1 liter horúcej vody. necháme odstáť   1 týždeň, sem-tam rpemiešame. Zavlažovanie s týmto roztokom – raz za 10 dní je pre rastliny ideálne.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

4. Najlepší zimný odpad pre vaše kvietky: vezmeme šupky z granátových jabĺk alebo iných citrusových plodov. Zalejte ich vodou a nechajte máčať deň. Všetko! Zdroj živín na zavlažovanie je pripravený. Používame zriedený s odstátou vodou.

5. Imunitu izbových rastlín dokonale zvýšite, ako ich postriekate roztokom aspirínu. Jedna tableta sa rozpustí v litre vody a nastriekame na rastliny aj na pôdu.

6. Zriedená šťava z aloe sa hodí aj pre všetky bežné rastliny vo vnútorných priestoroch. Je potrebné zriediť jednu čajovú lyžičku šťavy v jednom a pol litri vody.

7. Fikusy môžu byť zavlažované raz za mesiac sladenou vodou. Pre jeden liter vody si vezme jednu čajovú lyžičku cukru. Listy týchto rastlín je výborné čistiť mliekom. To poskytne rastlinám lesk a krásu.

8. Zálievka z húb (napríklad môžete odrezky po čistený húb) pomôže vašim rastlinám vyzerať zdravo a krásne. zalejte nakrájané jedlé huby vodou v pomere 1: 1. Po jednom dni zlejte a znovu zalejte vodou. Za deň bude hubová voda na zavlažovanie pripravená.

9. Fialky budú krásne kvitnúť po tejto výžive: Vezmite si tabletku s vitamínom B12 a rozpustite ju v litre vody. Zalejte fialky s takýmto vitamínom  dvakrát mesačne.

10. Banánová šupa ktorá je bohatá na draslík, horčík a fosfor, sa môže použiť pri presádzaní rastlín. Na vrchu drenážnej vrstvy položte vrstvu jemne nakrájanej banánovej kôry alebo ju zomeľte v mlynčeku na mäso a dajte ju do pôdy. Listy rastlín pravideľne pretierajte vnútornou stranou šupky, zbavíte ich prachu a budú nádherné a zdravé.

Takto rozkvitnete azalku

indische-azalee

Ak vám azalka dlho nekvitne, presaďte ju do špeciálne namixovaného substrátu. Dôležité je pridať aj zeminu pre ihličnany, tá je pre azalky veľmi prospečná. Dajte 1 diel tejto zeminy, 1 diel piesku, jeden diel rašeliny, jeden diel humusu. Zemina musí mať pH 5-6,5.

Dôležité je nezalievať a hlavne nerosiť. Stačí, ak raz za týždeň namočíme do odstátej, ideálne prefiltrovanej vody – úplne najlepšia je dažďová. A nezabudnite do nej pridať aj malú lyžičku cukru. Nechajte namočenú tak, aby bol pod vodou celý obal aj časť stonky. Necháme 30 minút a potom dáme dobre odkvapkať. Dáme do kvetináča na slnečné stanovisko, do chladnejšej miestnosti teplota okolo 16 stupňov je ideálna. Ak budete tak toto robiť každý týždeň, čoskoro vám azalka bohatne rozkvitne.

Foto: pixabay