Tajomstvo prekrásnych hortenzií mojej susedy: Keby som vedela, že im stačí dať toto, urobila by som to pred rokmi – nič to nestojí!

Moja suseda má krásne hortenzie a nie je v tom žiadna špeciálna odroda, alebo hnojivo z obchodu. Možno sa budete diviť, ale všetko, čo potrebujete, je obyčajný odpad v kuchyne. problémom je, že mnohí ľudia, hoci ho v záhrade používajú, nerobia to správne. Moja suseda ma to naučila a odkedy to robím, aj mojej hortenzie skrásneli. Oveľa viac kvitnú a táto kúra prospela aj čučoriedkám. Kúpila som ich už dávnejšie, no rodiť začali až po tomto. Skúste sami, nestojí to nič a výsledky uvidíte sami. Navyše, je to na 100% prírodná záležitosť!

Nasypte im okolo rastliny tento zázrak!

Všetko, čo potrebujete, je obyčajná kávová usadenina, ale nie tá, ktorú hneď nájdete na spodku hrnčeka. Nesmie byť vlhká, práve naopak. treba ju dôkladne vysušiť a až takto nasypať okolo rastliny. Ja usadeninu zbieram a suším v letnej kuchyni. keď jej je väčšie množstvo, nasypem ju okolo rastlín a zľahka zapracujem do pôdy, alebo prikryjem nástielkou. nenechávajte len tak na pôde, vtedy sa dostáva ku koreňom veľmi pomaly. Zapracovanie do pôdy je najlepšia možnosť. Množstvo nemeriam, ale vezmem obyčajnú lyžicu a nasypeme do kruhu okolo stonky. Ale pri horzenziách neostávam, dávam to aj okolo čučoriedok, k rododendronu a vôbec na všetky rastliny ktoré majú kyslú pôdu. Je to skutočne fantastická vec, kto neverí, nech skúsi a hodnotí potom. :-)

Milada J.

Na čo iné môžete tento zázračný odpad využiť?

Káva je bohatá na viaceré živiny, obsahuje napríklad draslík, dusík či fosfor, ale aj antioxidanty. Využiť kávovú usadeninu preto môžeme ako hnojivo či už pre záhradné ale aj črepníkové rastliny. Prospešná je predovšetkým pre rastliny, ktoré obľubujú mierne kyslú pôdu. Hnojiť kávou tak môžete paradajky, uhorky ale aj cukiny či bobuľoviny. Kávu ocenia aj ruže, pelargónie či hortenzia. A ak ste nestihli svoju kávu vypiť, kým bola horúca, nemusíte ju vylievať, ale môžete ju využiť ako tekuté hnojivo.

...

Pomoc proti škodcom

Slimáky a ďalší záhradní škodcovia kávu neobľubujú. Kofeín pôsobí na nich odpudivo, preto ak nasypete trochu kávovej usadeniny okolo rastlín, viacerí škodcovia sa im radšej vyhnú. Vôňa kávy účinkuje odstrašujúco aj na osy. V tomto prípade je treba trochu vysušenej kávy zapáliť napríklad v popolníku, alebo dať do ohňa či do grilu.

Zaženie mačky

Ak vám prekážajú susedove mačky, ktoré sa vám prechádzajú po záhrade, alebo na pieskovisku vykonávajú svoju potrebu, môžete na ich odplašenie takisto použiť zvyšky kávy. Stačí pravidelne trochu kávy nasypať do záhrady alebo okolo miesta, kam nechcete mačky vpustiť.

Pomocník kompostovania

Kým niektoré zvieratá káva odpudzuje, iné ju zase obľubujú. Medzi takéto zvieratá patria dážďovky, ktoré výrazne napomáhajú kompostovaniu. Ak chcete, aby ste čo najrýchlejšie mali kompost, je dobré pravidelne zamiešavať doňho aj kávovú usadeninu. Navyše kým na hnojenie či zaháňanie mačiek spotrebujete len trochu kávy, do kompostu môžete dávať všetky kávové zvyšky, vďaka čomu môžete obmedziť vyhadzovanie kávovej usadeniny na minimum.