Toto je dôvod, prečo majú v rakúskych dedinkách také nádherné muškáty: Aby ich nabudili do kvetu, dávajú im do zeminy tento zázrak!

Určite ste už počuli o nádherných muškátoch, ktorými sú vyzdobené mnohé chatky a chalúpky v rakúskych, švajčiarskych a nemeckých turistických destináciách. Už sa akosi stalo pravidlom, že aj oni sú jedným z najvýznamnejších lákadiel turistov.

Alpské tajomstvá sú zárukou úspechu

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt geranium in tirol alp cottage

Zo všetkého najskôr je potrebné vedieť, že v týchto oblastiach sa pestujú takmer výlučne odrody „tirolských“ muškátov. Tirolské alebo alpské muškáty sú ťahavé muškáty, ktoré dokážu vytvoriť súvislú záclonu kvetov a kvitnúť môžu bujaro od júna až do októbra. Ich dĺžka dosahuje až 130 cm.

Prečo ich nikdy nemáme také nádherné ako oni?

Alpským vzduchom to veru nie je. Ide o postup starostlivosti a najmä špeciálne hnojivo, na ktoré v alpských oblastiach nedajú dopustiť.

3 základné kroky, ktoré vedú k úspechu!

Na začiatok by ste mali vedieť, že alpské aj tirolské muškáty sú veľmi odolné a húževnaté. Ak im dáte to, čo potrebujú, odmenia sa vám neskutočnou krásu. Tieto tri rady máme od tej najzasvetenejšej – pani Milady, ktorá pracovala v nádhernej dedinke Dorfgastein. A často sa sama o muškáty starala – aj preto teraz vie, ako na ne!

1. Do jedného (približne 60 cm) kvetináča vysadíme vždy viac priesad. My sme vysádzali vždy hustejšie – 8 až 10 kusov. Rastline to neublíži a odmení sa vám vodopádom kvetom.

2. Muškáty nemajú žiadne špeciálne nároky v porovnaní s tými našimi (ako sa o ne starať nájdete TU). Základnou vecou však je v období marec – máj pravidelné odštipávanie výhonkov s 3 až 4 lístkami. Odštipávajú sa aj puky – toto treba dodržať až do polovice mája. Nejde o žiadnu babskú radu, na miestach, kde som pracovala išlo o železné pravidlo, ktoré bolo zárukou nádherných muškátov. Dodržiavam to aj doma a skutočne to má zázračný efekt.

3. Nakŕmte ich „alpským“ zázrakom. Nič nenabudí muškáty do kvetu tak, ako hnoj od ovečiek. Každý ho v alpských dedinkách používal, pretože účinky ste mohli vidieť doslova na každom kroku. Hnojivo musí byť dobre vyzreté, kompostované a ideálne aj vysušené, zomleté a osiate. Ja ho beriem na Slovensku priamo z malého salaša od známych – jeden balík mi vystačí na celé leto – a to mám kvetiniek veru požehnane. Jednoduchšie je však kúpiť granulky alebo tyčinky v bežných záhradkárstvach, aj na internete – jednoducho vtlačte do pôdy a máte hotovo. Pôda je perfektne vyživovaná a teda aj rastlinky, s týmto hnojivom pôdu nikdy nemôžete prehnojiť a zároveň je to aj skvelá ochrana proti plesniam a ďalším pliagam. Je to čistá sila prírody!

Dnes najobľúbenejšie