Myslite na to, keď budete sadiť a v lete nebudete vedieť čo s úrodou! Tajomstvo bohatej úrody papriky v tomto roku!

Minulý rok som prvýkrát skúsila dodržať tieto zásady vysádzania priesad a starostlivosti o ne. Úroda bola ohromná, toľko papriky sme nikdy nemali. Verím preto, že na tom niečo bolo!

Minulý rok som prvýkrát skúsila dodržať tieto zásady vysádzania priesad a starostlivosti o ne. Úroda bola ohromná, toľko papriky sme nikdy nemali. Verím preto, že na tom niečo bolo – tento rok to urobím rovnako!

Priesady paprík nesaďte príliš hlboko, nie sú to paradajky a nepotrebujú byť tak hlboko v zemi.

Papriky sadíme v dostatočných rozostupoch – nemajú síce také rozsiahle korene ako paradajky, ale majú veľké listy a tie potrebujú priestor. Nechajte im aspoň 30 cm priestoru.

Nesaďte nikdy papriky tam, kde ste pred rokom pestovali papriku alebo inú zeleninu z čelade ľuľovité. V pôde by bolo málo draslíka.

Najdôležitejšia vec, ak chcete pestovať bez chémie. Do každej jamky nasypte aj odmerku mykorhíznych húb – ide o špeciálne huby, ktoré pomáhajú paprike v rase, zabezpečia jej väčšie listy (viac sily), väčšie plody a chránia ju pred chorobami. Ide o čisto prírodný spôsob, ako podporiť rast paprík počas celej sezóny. Navyše, huby umožňujú paprike prijímať z pôdy všetky dostupné živiny a naplno ich využiť. je dôležité, aby pri sadení prišli tieto huby do kontaktu s koreňom, potom len zahrňte pôdou a viac sa nemusíte starať.

Nasaďte medzi riadky s paprikou dobrých susedovnechtík lekársky, bazalku alebo koriander – tie odpudzujú škodcov a listožravý hmyz.

V čase, keď bude paprika kvitnúť, dajte do jej blízkosti banánové alebo jablkové šupky – ide o magnet pre včely.

Počas vegetačného obdobia je dobré papriky prestrihávať. Odstráňte bočné výhonky, ktoré príliš ťahajú do strán a tiež prerieďte výhonky tak, aby bola rastlina dostatočne presvetlená aj pri hlavnej stopke.

Nepoužívajte chémiu, ja používam toto hnojivo bohaté na draslík

Túžite po najbohatšej úrode obrovských mäsitých paprík v celom okrese? Zlepšovák, s ktorým to dokáže každý!

Jediné, čo potrebujeme, sú banánové šupky, vedro a voda. Niektorí z vás už tušia, že si vyrobíme domáce hnojivo, ktoré bude blahodarne pôsobiť na našu úrodu. Mnohí z vás si však zrejme položia otázku – akože bez chémie, keď banánové šupky sú postrekované? Nebojte sa, aj tento problém vyriešime. Stačí postupovať podľa návodu nižšie.

Banánové šupky je najskôr potrebné dôkladne umyť teplou vodou. Teplá voda dokáže šupky zbaviť postrekov a pritom zachovať vlastnosti, ktoré budeme potrebovať pre výrobu hnojiva. Pri umývaní môžete pokojne použiť aj nejakú handričku alebo špongiu, ktorú používate na umývanie riadu. Umývaniu venujte veľkú pozornosť, šupky nestačí len opláchnuť.

Potom dajte šupky do približne trojlitrového vedra a zalejte vodou až po vrch. Takto nechajte stáť po dobu aspoň dvoch dní. O tom, že šupky odpočívajú dostatočne dlho, nás presvedčí tmavá farba vody.

Tým, že sme nechali banánové šupky „lúhovať“ vo vode, sa z nich do vody uvoľnil draslík – kľúčový prvok, ktorý je dôležitý pre rast paprík. Týmto extraktom potom môžeme pravidelne zalievať papriky. Do pôdy a ku korienkom sa dostane viac draslíka, než prirodzene a to je to pravé hnojivo, ktoré potrebujeme pre prírodné, chutné a veľké papriky.

Ako zvýšiť úrodu paradajok, papriky, či baklažánu? Záhradkár radí postrek z kyseliny boritej

Kyselina boritá je bežnou súčasťou väčšiny domácností. Je ľahko rozpustná vo vode a zohnať ju môžete dokonca aj v predajniach s potrebami pre záhradkárov.

Kyselina boriát, presnejšie jej aktívny prvok bór, vykonáva jednu z najdôležitejších funkcií vnútri rastlín – normalizáciu syntézy dusíka.

Normálny vývoj rastlín bez bóru je nemožný. Je nevyhnutný pre rast vegetatívnej hmoty a dokonca aj pre zlepšenie chuťových vlastností plodov.

V praxi sa ukázalo, že používanie bóru v postreku paradajok, uhoriek, cukety, papriky či baklažánov môže zvýšiť ich úrodu o 15-36%.

Nedostatok bóru v pôde vedie k zlému rastu a vývinu a dokonca k úhynu rastlín. Aby ste tomu zabránili, pripravte takéto riešenie: polovicu čajovej lyžičky prášku kyseliny boritej rozpusťte v 10 litroch vody a používajte ako postrek.

Bór podporuje klíčenie a rast plodov. Taktiež prispieva k zvýšeniu obsahu cukru v plodoch, takže sú chutnejšie.

Takto ošetrená zelenina navyše lepšie absorbuje organické a minerálne látky z pôdy, takže je odolnejšia voči chorobám. Okrem toho je takýto postrek aj účinnou ochranou proti hmyzu.

Najlepšie je rastliny postriekať skoro ráno a večer. Nie je vhodné postrekovať počas horúcich dní popoludní, nakoľko by sa rastliny mohli spáliť.

Dnes najobľúbenejšie