Tajomstvo, ako dopestovať mega veľkú cibuľu, ktorá dlho vydrží: Skúsený záhradkár to radí každému, kto chce zdravú a bohatú úrodu!

Skúsený záhradkár poradil triky, ktoré sa mu osvedčili pri pestovaní cibule. Všetci susedia mu závideli úrodu a preto sa rozhodol, že sa so svojim tajomstvom podelí s ostatnými.

Skúsený záhradkár poradil triky, ktoré sa mu osvedčili pri pestovaní cibule. Všetci susedia mu závideli úrodu a preto sa rozhodol, že sa so svojim tajomstvom podelí s ostatnými.

Tajomstvo č. 1

Cibuľa potrebuje zásaditú pôdu. Preto ak je vo vašej záhrade kyslá pôda, je potrebné ju počas jesene pohnojiť amorfným dolomitom, aby ste ju alkalizovali. Na jar je zas dobré posypať hlinu pieskom, rašelinou a všetko dobre premiešať.

Tajomstvo č. 2

Pred výsadbou by ste ju mali namočiť do roztoku manganistanu draselného asi na dobu 10 – 20 minút, aby sa dekontaminovala.

Tajomstvo č. 3

Potom je potrebné odrezať vrchnú časť, aby cibuľa rýchlejšie rástla.

Tajomstvo č. 4

Nasypte trochu obyčajnej soli pozdĺž hriadok. Pomáha to v boji proti škodcom.

Tajomstvo č. 5

Ideálne je, pestovať mrkvu hneď vedľa hriadky cibule. Táto plodina totiž odpudzuje škodcov, ktorí majú v obľube cibuľu. Na oplátku cibuľa, odpudzuje škodcov, ktorí by sa s chuťou pustili do mrkvy. Cibuľa a mrkva by preto mali rásť bok po boku.

Tajomstvo č. 6

Vyrobte si tieto 3 domáce hnojivá.

Prvé hnojenie – počas dvojlistovej fázy

1 liter hnoja vo vedre s vodou + 30 – 40 g superfosfátu rozpusteného v horúcej vode + pohárik popola

Druhé hnojenie – v priebehu 2 týždňov

30 g superfosfátu + 10 g močoviny + 5 g draslíka vo vedre s vodou.

Tretie hnojenie – koncom júna

30 g superfosfátu + 10 g močoviny + 5 g draslíka – Ak hnojíte až začiatkom júla, vylúčte dusík (močovinu)

Najvhodnejším hnojivom s draslíkom je síran draselný, pretože cibuľa je náročná aj na koncentráciu síry. Draslík je zodpovedný za udržiavanie cibule. Je tiež prítomný v drevenom popole.

Tajomstvo č. 7

V žiadnom prípade nepoužívajte ako hnojivo čerstvý hnoj a chlorid draselný, pretože by ste tým znížili úrodu cibule. Myslite aj na to, že veľkosť cibule výrazne ovplyvňuje množstvo fosforu, takže by ste naň nemali zabúdať.

Tajomstvo č. 8

Je tiež veľmi dôležité, zozbierať úrodu cibule včas. To znamená do prvých augustových dažďov (najlepšie na konci júla). Ak už meškáte, cibuľa vám nevydrží pri skladovaní tak dlho, ako keď sa dodrží správny čas na zber.

Tajomstvo č. 9

Samozrejme je tiež veľmi dôležité vysušiť cibuľu na mieste, kde prúdi vzduch. Potom ju treba očistiť od hliny a odrezať suchú vňať. Nechajte maximálne dĺžku 8 – 10 cm.

Tajomstvo č. 10

Takisto sa odporúča, aby ste z času na čas cibuľu vybrali a skontrolovali. Ak totiž zhnije jedna, spôsobí to poškodenie aj ďalších okolo.

Prajeme vám bohatú úrodu!

Zdroj: retete-usoare.info

Picture of Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie