Toto nie je článok, ale pre pestovateľa hotový poklad: Spravte s muškátmi na jar toto a budú bujaro kvitnúť od mája do jesene!

Ak ste svoje muškáty na jeseň zazimovali a teraz sa pozeráte na biedne vyzerujúce rastlinky bez života, nič nie je stratené a môžete ich ľahko prebudiť k životu a o niekoľko mesiacov sa tešiť z ich kvetov.

Zimný spánok

Až do konca zimy sú muškáty vo fáze, ktorú označujeme ako zimný zimný spánok. Potrebujú minimum zálievky, aj našej pozornosti. V marci sa však spolu s predlžujúcimi sa dňami začínajú prebúdzať k životu. Muškátom je po zime potrebné muškátom pomôcť s prebúdzaním sa – je nutné urobiť takzvaný spätný rez.

Ako na to?

Na muškátoch sa po zime nachádza viacero suchých častí – listov aj stoniek – tie musíme odstrániť. Zelenú stonku zrežeme na tri-štyri púčiky, z ktorých vyrašia nové výhonky a muškát sa krásne rozrastie.

Ak vidíte, že zo starých stoniek (zdrevnatených) vyrastajú nové výhonky, zrežte ich tesne nad novými výhonkami. Rastliny môžete pred presadením do nového substrátu namoriť, ako je uvedené vo videu, avšak ak prípravok na morenie nemáte, pokojne túto časť vynechajte. Pri jarnom reze môžete skrátiť či odstrániť aj korene, ktoré sú príliš dlhé. Odrezané časti nemusíte vyhadzovať, narežte ich na dĺžku maximálne 10 centimetrov a ľahko z nich môžete dopestovať nové muškáty. Stačí ich zapichnúť do nového substrátu, pravidelne zalievať a veľmi rýchlo zakorenia.

 

Presaďte ho!

Keď ste muškát zrezali, je čas presadiť ho nového substrátu – použite substrát pre balkónové rastliny. Muškát s koreňovým balom opatrne vyberte z pôvodnej pôdy a koreňový bal trochu uvolnite – narušte. Vložte do pôdy, ideálne do väčšieho črepníka.

Pozor na jarné mrazy

Samozrejme, muškát musí byť stále chránený pred mrazom. Postupne, ako sa začne oteplovať, môžete muškát otužovať vetraním miestnosti.

Kým presadený muškát dostatočne nezakorení v novom substráte, so zálievkou skôr šetrite a zalievajte len veľmi opatrne. Rovnako hnojenie nebude potrebné až kým muškát nevyberiete opäť na von. Von ich však vyberte až keď ustanú aj posledné jarné mrazy.

Trik pre viac výhonkov a bohaté muškáty

Keď na rastline uvidíte mäkké nové výhonky, jednoducho ich odštipnite. Docielite tak, že nižšie púčiky začnú rýchlejšie pučať a púšťať nové výhonky. Niektorí záhradkári radia odštipovať aj prvé púčiky kvetov, aby sa muškát nevysilil.

Čo s chorými muškátmi

Mnohí pestovatelia (najmä v prípade kríčkových muškátov) bojujú u prezimovaných rastlín s takzvanými bakteriózami. Vo februári je nutné všetky napadnuté rastliny dostať preč od zdravých muškátov a zrezať ich asi o ¼. Na rastline nesmú ostať zaschnuté listy ani stonky. Rezy nechajte jednoducho zaschnúť a muškáty preliať fungicídom.

Ako sadiť?

Ak máte previsnuté mušáty, najlepšie je zasadiť ich šikmo – je to prirodzenejšie, ako kolmá poloha.

Ak máte muškáty krúžkované, hneď ako ich vysadíte nezabudnite zaštipnúť rastový vrchol. Vďaka tomuto opatreniu sa krásne rozkonária a budú bohatšie.

Ideálne je črepníky uložiť na juh až juhovýchod, umiestnenie na sever je síce menej vhodné ale neznamená to, že muškátom sa vôbec nebude dariť – musíte ich však menej zalievať.

Kedy von?

Rastliny umiestnime von až vedy, keď teplota ani počas neklesá pod 10 stupňov.

Ak si vyberáte nové sadenice z obchodu, nezabúdajte vyberať kusy s tmavozelenými listami, bohatým koreňovým systémom a výhonkami.

Nezabudnite na to, že muškáty potrebujú v črepníkoch otvory a drenážnu vrstvu, pretože pri trvalom premoknutí pôdy začnú rastliny hniť. Muškáty majú radi vlhko – ale nie príliš. Zemina by medzi jednotlivými zalievaniami mala preschnúť. Zalievajte ráno alebo večer priamo ku koreňom.

Priesady muškátov z obchodu – zaštipovanie je kľúčom k bohatým a zakvitnutým rastlinám!

Ak si vyberáte nové sadenice z obchodu, nezabúdajte vyberať kusy s tmavozelenými listami, bohatým koreňovým systémom a výhonkami.

Treba zaštipovať=odtrhnúť rastové vrcholy, t.j. ten stred zelený, kde sa tvoria nové lístky, potom sa pekne rozrastú do šírky. Moja svokra odtrháva na začiatku aj všetky puky, aby sa nevyčerpali kvitnutím hneď na začiatku a počká kým sa pekne rozrastú a má ich neuveriteľne zakvitnuté a to celú sezónu

Po prinesení z obchodu zaštipnutá priesada

Po 14-tich dňoch ďalšie zaštipnutie

Rovnakým spôsobom odštipnite aj prvé púčiky, nebojte sa, o muškáty neprídete. práve naopak, muškáty budú stále naberať na sile, nevyčerpajú sa tvorbou kvetou, budú hustejšie a krásne.

Domáce hnojivo na muškáty

Potrebujeme:

2,7 -3 l vody (odstátej)
Droždie – 100 g (ja dávam dve a štvrť kocky droždia)
Cukor – 0,5 šálky

Postup:

Kvasnice (môžu byť aj tie po záruke, v tomto prípade to vôbec nevadí) rozpustíme v malom množstve teplej vody a potom ich pridáme do väčšej nádoby s odstátou vodou aj spolu s cukrom. Prikryjeme gázou, alebo inou tkaninou a necháme odstáť – z času na čas premiešame.  Keď sa skončí sa proces kvasenia (uvidíte podľa bubliniek na povrchu), hnojivo je pripravené. Dávkujeme tak, že 1 šálku hnojiva rozriedime v 10 l odstátej vody a zalievame muškáty raz za 2 týždne!

 

Staré mamy radia:

Na hnojenie muškátov používať zákvas zo slepačieho trusu a výluh z dobrého kompostu (ten pripravíme zmiešaním 1 dielu kompostu a 5 dielov vody, potom necháme odstáť 2-3 týždne a následne opäť nariedime s vodou v pomere 1:5.

Ak máte staršie muškáty, ktoré chcete oživiť, primiešajte do substrátu vychladnutú čiernu kávu. Pôsobí ako omladzovacia kúra pre staršie rastliny.

Na odplašenie vošiek postačí, ak do zeminy k muškátom zapichnete strúčik cesnaku.

Tajomstvo prekrásnych muškátov pani Moniky

Opýtali sme sa ja pestovateľky s prekrásnymi muškátmi, pani Moniky. Jej muškáty sú naopazaj unikátne a preto sa oplatí držať jej pestovateľkých rád.

Muškáty sú zasadené v samozavlažovacích válovcoch v substráte obohatenom o hnojivo (pozn. zemina na muškáty z Mountfieldu 40 l/ cca 2.60 Eur). Kvetináč má dĺžku 70 cm, je v ňom 8 ks tirolských ťahavých muškátov. Sadené boli 20. apríla.

Ako výživa sa používa striedavo hnojivo Kristalon gold a obyčajná drožďová zálievka (1 kocku droždia na 10 litrov vody). Zálievku s droždím pripravíme tak, že kocku rozmiešame v malom množstve vody a keď sa rozpustí,  dolejeme zvyškom vody, pani Monika zalieva hneď. Čo sa týka intenzity hnojenia drožďovou zálievkou, pestovateľka odporúča 1-2x do mesiaca, striedavo s hnojivom Kristalon na muškáty alebo Kristalon Gold. To je všetko. Samozrejme, nesmiete zabudnúť ani na pravidelné oberanie odkvitnutých kvietkov a dostatočnú zálievku, a samozrejme, tajnú prísadu všetkých milovníkov kvietkov – trpezlivosť a lásku! :-)

Pár inšpirácií, ako sadiť muškáty v záhrade

Dnes najobľúbenejšie