Stačí jeden pohľad a hneď viete, čo vám sadne ako uliate: Tabuľky veľkosti oblečenia v rôznych krajinách!

Mnohí z nás uprednostňujú nákup oblečenia v zahraničných internetových obchodoch. Aby malo nakupovanie naozaj pozitívny výsledok, je veľmi dôležité vedieť, ktorá veľkosť je pre vás najvhodnejšia.

ako určiť veľkosť oblečenia v Anglicku

Pomery veľkostí a ich označenia nie sú v rôznych krajinách rovnaké ako pre mužov, tak aj pre ženy. Ak máte pred očami tabuľku veľkosti a poznáte svoje parametre, môžete si bez problémov a ľahko vybrať to, čo potrebujete .

Ako určiť veľkosť oblečenia

Obyčajný krajčírsky meter zostáva najpresnejším nástrojom na stanovenie požadovanej veľkosti v 21. storočí. Ak nemáte toto vybavenie našich mamičiek a babičiek vo vašej domácnosti, budete si musieť vystačiť s obyčajným pravítkom.

HLAVNÉ PARAMETRE MERANIA

Obvod hrudníka

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

ako určiť veľkosť oblečenia adidas

Ako merať obvod hrudníka ? Môžete to urobiť sami, ale najpresnejší výsledok dosiahnete, ak vám s meraním pomôže niekto iný, pretože asistent môže kontrolovať rovnobežnosť pásky s podlahou po celom obvode tela.

Stojte vzpriamene a meter oviňte cez prsia v tej najširšej časti. Zozadu by mal meter prechádzať cez vyčnievajúce časti lopatiek.

Obvod pásu je v anglicky hovoriacich obchodoch ako waist. Tento parameter sa meria prísne pozdĺž pása (najužší bod), nie vyšší a nie nižší.
ako určiť veľkosť oblečenia

© Depositphotos

Obvod bokov – na stránkach v anglickom jazyku označený ako „hip“. Stojte uvoľnene a zmerajte boky v tej najširšej časti.

ako určiť veľkosť pánskeho oblečenia

© Depositphotos

Dôležité je teda vedieť čo znamenajú tieto skratky v anglicky hovoriacich krajinách:

 • Bust – obvod hrudníka. Nejedná sa o veľkosť Vašej podprsenky. Zamyslite sa či šaty chcete nosiť s podprsenkou alebo bez a podľa toho sa aj zmerajte.
 • Waist – obvod pása. Počas merania nechajte tiež nejaký priestor na dýchanie. Napríklad, ak nakupujete džínsy.
 • Hip – obvod bokov. Tu sa jedná sa o najširšiu časť bokov.
 • Inside leg length – vnútorná dĺžka nohy

Pri kúpe trička sa môžete stretnúť napríklad s nasledujúcimi mierami:

 • Suggestion Height – doporučená výška (cm – centimetre, inch -palce)
 • Suggestion Weight – doporučená váha (kg – kilogramy, lb -libry)
 • Shoulder – šírka ramien
 • Chest – rozmer cez prsia
 • Length – dĺžka trička
 • Sleeve – dĺžka rukávu

Pri kúpiť džínsov alebo nohavíc pravdepodobne narazíte navyše na tieto výrazy:

 • Crotch – výška rozkroku
 • Thigh – obvod stehna
 • Cuff – obvod okolo členku

Na obrázku je vidieť, v ktorých častiach tela by ste mali merania vykonávať. Podobne môžete na meranie využiť aj Vaše oblečenie.

Ako merať veľkosti

Pri meraní neuťahujte príliš meter a nesťahujte žalúdok. To môže skresliť výsledok a sťažiť výber správnej veľkosti.

Ak vám vychádzajú dva rôzne výsledky, Uprednostnite tú väčšiu.

ako určiť veľkosť oblečenia s vedomím výšky a hmotnosti

Tabuľky veľkosti niekedy označujú preferovanú výšku pre danú veľkosť. Venujte mu pozornosť.

Ak chcete nakupovať v internetovom obchode, ktorý má zastúpenie vo vašom meste, potom tam najskôr choďte a skúste to isté alebo podobné oblečenie. Zistite, aká veľkosť tejto značky vám vyhovuje, a objednajte si ju.

Pri objednávaní vrchného ošatenia je vhodnejšie zamerať sa nielen na zmeranie vášho tela, ale na veľkosť existujúcej veci tohto typu.

 

  

Anglicko a Amerika

Na Slovensku sme zvyknutí, že oblečenie sa označuje písmenami S, M, L a pod. K týmto písmenám sa zvykne priraďovať aj písmeno X, ktoré znamená extra, teda XS – extra malé. Najmenšia veľkosť v nemeckej/európskej konfekcii je 32 a pridávajú sa násobky dvoch.

Celkom iné značenie veľkostí nájdeme napríklad v Anglicku. Začína sa veľkosťou č. 4 a pridávajú sa násobky dvoch. Podobné je to aj v Amerike, len tam sa začína už od č. 2. V každom obchode aj v zahraničí vám vedia vybrať správnu veľkosť, ak viete obvod svojho hrudníka a bokov.Takéto označenie nájdeme najmä na tričkách alebo šatách.

Veľkosť v rôznych mierach (CM/INCH – centimetre/palce)

V anglicky hovoriacich krajinách sa často miera uvádza v palcoch – inc. Takto si môžete ľahko previesť túto mieru na centimetre.