Chcete aby vaša orchidea opäť ožila a rozkvitla? Vyskúšajte tento inovatívny trik zo Švédska!

Niekedy sa stane, že ani pri správnej starostlivosti orchidea nevykvitne a zvädne.

V tejto situácii prichádza na pomoc inovatívny trik zo Švédska, ktorý pomôže rozkvitnúť aj umierajúcej orchidei.

Zistite, o čom je táto metóda a ako zachrániť svoju orchideu.

 

 

Postupujte podľa týchto odporúčaní z portálu deccoria a môžete mať aj vy výstavné orchidey. 

Orchidea – charakteristika

Orchidey (Orchis) pochádzajú z tropických oblastí Južnej Ameriky, Ázie a Austrálie.

Väčšina odrôd orchideí sú epifyty, teda trvalky, ktoré rastú vysoko nad zemou, zvyčajne v korunách exotických stromov.

 

 

Ich korene nie sú v kontakte so zemou a neopatrne visia, pričom zo vzduchu berú vodu a minerály.

Orchidey však (na rozdiel od imela, ktoré je tiež epifytom), rastline, na ktorej žijú, neublížia.

Používajú ju len ako oporu, no neovplyvňujú negatívne jej stav.

 

 

Orchidey sa vyznačujú pomerne hustými, mäsitými, podlhovastými listami.

Rastliny majú zvyčajne jednu alebo niekoľko stoniek kvetov a ich kvety, ktoré zostávajú na stonkách až 9 mesiacov, môžu mať rôzne farby a tvary.

Na Slovensku je najobľúbenejší druh Phalaenopsis.

 

 

Táto odroda nie je taká náročná na pestovanie a dlho kvitne.

Orchidea – požiadavky a pravidlá pestovania

Vzhľadom na to, že orchidey pochádzajú z tropických a subtropických oblastí, majú pomerne špecifické nároky na pestovanie, preto by ste mali vedieť, ako sa o ne správne starať.

Nižšie sú uvedené najdôležitejšie pravidlá pestovania orchideí:

 

 

Svetlá poloha s rozptýleným svetlom – Epifyty nemajú priamy kontakt so slnkom, pretože konáre exotických stromov účinne blokujú jeho lúče. Oplatí sa ich preto umiestniť do miestnosti blízko okna zakrytého závesom.

Vysoká vlhkosť vzduchu – Tropické lesy majú špecifickú mikroklímu. Je tam nielen teplo, ale aj veľmi vlhko, vďaka čomu môžu korienky voľne prijímať potrebnú vodu a minerály zo vzduchu a zároveň nestrácajú svoj krásny vzhľad.

 

 

Mierna teplota – V tropickom a subtropickom pásme sa teplota cez deň pohybuje medzi 20 až 30 °C, ktorá v noci a v zime klesá často až o niekoľko stupňov. Takéto teplotné výkyvy je najjednoduchšie zabezpečiť pre rastlinu v lete tým, že ju vezmete von. V zime však môžete radiátor na noc vypnúť, aby ste ochladili vzduch v miestnosti.

Priepustný, ľahký substrát z kôry, kokosového vlákna a keramzitu – Korene musia mať priestor, aby sa mohli voľne rozvíjať a prijímať cenné minerály. Takáto „pôda“ ich chráni aj pred hnilobou a hubovými chorobami.

 

 

Zriedkavé, ale výdatné zalievanie – Vzhľadom na to, že v slovenskcých domoch je ťažké udržať správnu úroveň vlhkosti vzduchu, mala by sa rastlina zalievať pravidelne, najlepšie zriedkavo, ale hojne. Orchidey sú citlivé na kvalitu vody.

Nemajú rady „tvrdú“ vodu, teda s vysokým obsahom vápnika. Preto treba vodu na zalievanie orchideí vždy odložiť bokom. Prípadne môžete použiť dažďovú vodu alebo destilovanú vodu.

Chyby pri pestovaní orchideí

 

Poznáte základné požiadavky orchideí, snažíte sa im vyhovieť a napriek tomu vaša orchidea nevytvára výhonky, žltne a chradne?

Vysvetlíme, prečo orchidea vädne a nekvitne:

Nedostatok svetla – Keď má orchidea príliš málo svetla, nie je schopná ukladať energiu potrebnú na rast pukov. A čo viac, v tmavej polohe listy matnú a slabnú a kvety sú jednotlivé a krátkodobé. Ak si všimnete, že sa orchidea zle vyvíja alebo kvitne, presuňte ju bližšie k oknu.

 

 

Studený prievan – Väčšina odrôd orchideí, ktoré sa nachádzajú na domácich parapetoch, sú tropické rastliny. Sú zvyknuté na vyššiu a rovnomernejšiu teplotu. Čudujete sa, prečo vaša orchidea chradne? Dôvodom môže byť netesné okno alebo príliš dlhé vetranie miestností. Ak si na svojej orchidei všimnete odumierajúce puky, skontrolujte, či rastlina nie je vystavená chladnému vánku.

 

 

Suchý vzduch – Orchidey majú rady vysokú vlhkosť. Príliš suchý vzduch má negatívny vplyv na ich stav. V našich podmienkach sa to bežne deje na jeseň a v zime a dôvodom je najmä ústredné kúrenie. Ak chcete zlepšiť stav svojej obľúbenej rastliny, pokúste sa zvýšiť vlhkosť vzduchu umiestnením nádob s vodou alebo zvlhčovačom vzduchu v jej blízkosti.

Nevhodný substrát – Výsadba orchidey do univerzálnej črepníkovej zeminy pre kvitnúce kvety je pre orchidey smrteľná. Takáto pôda je nepriepustná, nadmerne vlhká a príliš ťažká pre ich jemný koreňový systém. V dôsledku toho kvetina stráca schopnosť absorbovať minerály a vodu, začne hniť a zomrie.

 

 

 

Presušenie alebo nadmerné zalievanie – Korene rastliny, pri nedostatku vody, získajú striebornú farbu a listy a puky vyschnú. Na druhej strane príliš častý kontakt koreňov s vodou môže ľahko viesť k rozvoju hubových chorôb a plesní, ktoré by mohli poškodiť koreňový systém a v dôsledku toho spôsobiť odumretie rastliny.

Čo robiť, aby orchidea opäť ožila – Švédsky trik!

Napriek vášmu úsiliu a správnej starostlivosti vaša orchidea stále nekvitne?

Vyskúšajte inovatívny švédsky trik s priehľadnou vázou!

 

 

O čom to je?

Nedávno médiami vo Švédsku obletela informácia Helen Norvall, ktorá odhalila svoj patent na záchranu orchideí.

Tridsaťštyriročná Švédka sa dva roky neúspešne pokúšala stimulovať svoje orchidey, aby kvitli, pomocou rôznych metód odporúčaných odborníkmi.

Žiaľ, želaný efekt nepriniesli a Helenine orchidey stále nekvitli.

 

 

Nakoniec sa žena rozhodla použiť na pestovanie svojich rastlín priehľadnú vázu.

Najprv orchidey jemne vytiahla z kvetináčov, očistila a opláchla korene a potom rastliny vložila do priehľadnej vázy naplnenej do polovice vodou.

Potom orchidey umiestnila na rovnomerne osvetlené miesto, aby sa k ich koreňom dostalo slnko.

Na Helenino prekvapenie jej po krátkom čase rozkvitli!

Helen Norvall zdieľala svoj objav na sociálnych sieťach a účinnosť tejto metódy na záchranu orchidey potvrdilo už veľa ľudí.

Ak chcete využiť túto inovatívnu metódu, oplatí sa nezabúdať na pravidelnú výmenu vody v kvetináči, aby sa nezakalila a neznečistila.

Keď orchidea ožije, potom ju môžete vrátiť späť do kôry a keramzitového substrátu.

Veľa šťastia!

 

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: tjn
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie