Geniálny dôvod, prečo naše babičky dávali sušiť bielizeň do mrazu: Skúste to aj vy, nebudete ľutovať!

Spomínate, keď sa babička pokúšala zlomiť dedovi zmrznuté nohavice, ktoré sušila v zime vonku? Zoberme si z nej príklad, pretože sušenie mrazom je jedným z najlepších spôsobov, ako sa dokonale vyčistiť akýkoľvek kus tkaniny, zbaviť sa parazitov, hmyzu, ale aj bojovať proti alergiám a vlhkosti v byte. Naša starká tiež vravela, že bielizeň z mrazu sa oveľa lepšie žehlí a krásne vonia. A čo je najlepšie, je to úplne zdarma.

Sušenie procesom sublimácie

Ide o sušenie v dvoch fázach – o prechod z jedného skupenstva do druhého (voda na plyn).Proces sublimácie sušenie zároveň urýchľuje. Voda vo vnútri oblečenia najprv rýchlo zmrzne. Následne ľad prechádza do plynného skupenstva. Z tvrdej obliečky sa teda po čase stane suchý kus, ktorý je fantasticky vyvetraný. Budete ho musieť nechať na mraze pomerne dlho, ale výsledok vás prekvapí. A ak baktérie či iní „škodcovia“ prežijú pranie (využívame šetrné programy), mínusové teploty vás ich skutočne zbavia.

Zmrznuté bielizeň násilím neskladajte, mohli by ste poškodiť vlákna. Namiesto toho do práčky pridávajte lyžicu soli, tá zabráni úplnému stvrdnutiu, alebo ho preneste do tepla a chvíľu počkajte.

Stop vlhkosti v byte, alergiám aj parazitom, vitaj krásna vôňa a dokonalá čistota

V zime môže byť v bytoch vyššia vlhkosť a tomu rozhodne nepridáva sušenie v byte. Vlhkosť sa uvoľňuje do priestoru a v kombinácii s vykurovacou sezónou ide o perfektný recept na plesne, rosenie okien a ďalšie nepríjemnosti. Zvýšená vlhkosť vám však zime nepridá ani na zdraví.

Výhody sušenia v chlade

  • bielizeň je dokonale čistá – sublimácia odstráni aj veci, ktoré samotné pranie nedokáže,
  • likviduje baktérie, parazity a hmyz (aj ten, ktorý sa praním nevyhubí),
  • vyhnete sa vlhkosti vo vašom byte,
  • sušenie mrazom prospieva aj alergikom a ľuďom s citlivou pokožkou,
  • ide o perfektný spôsob, ako zabrániť šíreniu chorôb spôsobených vírusmi a baktériami, mráz ich zlikviduje,
  • najlepší recept proti moliam,
  • bielizeň sa jednoduchšie a lepšie žehlí.

Čo robiť, keď bielizeň prinesiete dnu?

Nechajte bielizeň chvíľku zmäknúť a potom prežehlite. Hneď môžete ukladať do skríň.

Dnes najobľúbenejšie